Daraxtlarga shikast yetkazganlik uchun javobgarlik kuchaytirilmoqda
“Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonunga koʻra, Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning ayrim moddalariga qoʻshimcha va oʻzgartirish kiritilmoqda.
Maqsad daraxtlar va butalarni qonunga xilof ravishda kesish bilan bogʻliq huquqbuzarliklar boʻyicha javobgarlikni kuchaytirishdir. Xususan, MJtKning 79-moddasiga kiritilayotgan oʻzgarishlarga koʻra,  daraxtlarni, butalarni, boshqa oʻsimliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yoʻq qilish yoki boshqa joyga koʻchirib oʻtkazish fuqarolarga BHMning 25 baravaridan 50 baravarigacha (ayni damda 5 baravaridan 10 baravarigacha), mansabdor shaxslarga esa BHMning 50 baravaridan 75 baravarigacha (ayni damda 10 baravaridan 15 baravarigacha) miqdorda jarima solishga sabab boʻladi.
Xuddi shunday huquqbuzarliklar maʼmuriy jazo chorasi qoʻllanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilsa, maʼmuriy huquqbuzarliklarni sodir etish quroli boʻlgan ashyo yoki maʼmuriy huquqbuzarlikning bevosita ashyosi musodara qilinib, fuqarolarga BHMning 50 baravaridan 75 baravarigacha (ayni damda 10 baravaridan 20 baravarigacha), mansabdor shaxslarga esa BHMning 75 baravaridan 100 baravarigacha miqdorda jarima yoki 15 sutkagacha maʼmuriy qamoqqa olish (ayni damda BHMning 20 baravaridan 30 baravarigacha jarima) jazosi qoʻllaniladi.
Qolaversa, 79-moddaga 4-qism ham qoʻshilmoqda. Unga koʻra, daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini kesishga, kundakov qilishga, shikastlantirishga yoki yoʻq qilishga olib keladigan loyiha hujjatlarini ishlab chiqqan mansabdorlar BHMning 50 baravaridan 75 baravarigacha miqdorda jarimaga tortiladi.
Bundan tashqari, Oʻzbekiston Respublikasining 1997-yil 26-dekabrda qabul qilingan “Oʻsimlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisida”gi 543–I-sonli Qonuniga 49-moddasiga ikkita qism qo‘shilmoqda.
49(1)-moddaga ko‘ra, davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarning qimmatbaho navlarini gʻayriqonuniy ravishda kesgan yoki yoʻq qilgan huquqbuzarlar har bir daraxt va buta oʻrniga oʻsha joyda qimmatbaholigi jihatidan kam boʻlmagan 100 tup daraxt va buta koʻchatini ekishi belgilanmoqda. Bu Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi organlarining qaroriga koʻra amalga oshiriladi va huquqbuzar daraxtlarni oʻz hisobidan ekib, 3 yil davomida parvarish qiladi. Agar ushbu joyda daraxt va buta koʻchatlarini ekish uchun yer maydoni yetarli boʻlmasa, daraxt va buta koʻchatlarining qolgan qismi tegishli maʼmuriy-hududiy birlikdagi boshqa joyga ekiladi.
Gʻayriqonuniy kesilgan yoki yoʻq qilingan daraxtlar va butalarning qiymati, ularning oʻrniga ekiladigan koʻchatlarning turlari, shuningdek, ekish muddatlari va joyini aniqlash tartibi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
49(2)-moddasiga ko‘ra esa davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini gʻayriqonuniy kesgan, yoʻq qilgan yuridik shaxslar BHMning 100 baravaridan 300 baravarigacha miqdorda jarimaga tortiladi.
Daraxt va butalarni qonunga xilof ravishda kesish bilan bogʻliq maʼmuriy huquqbuzarliklar boʻyicha javobgarlikni kuchaytirishga qaratilgan qonun qabul qilinib, Senatga yuborildi.

Ужесточается ответственность за повреждение деревьев
Согласно Закону «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательства Республики Узбекистан» в некоторые статьи Кодекса об административной ответственности вносятся изменения и дополнения.
Целью является усиление ответственности за правонарушения, связанные с незаконной вырубкой деревьев и кустарников. В частности, согласно предлагаемым изменениям в ст.79 АК РУз за незаконную порубку, раскорчевку, повреждение, уничтожение либо пересадку деревьев, кустарников и других растений предусмотрено увеличение размера штрафа до 25-50 БРВ (сейчас 5-10) для физических лиц, и 50-75 БРВ (сейчас 10-15 БРВ) для юридических лиц.
При повторном аналогичном правонарушении в течение года после применения административного взыскания, предметы, использованные для совершения административных правонарушений, будут конфискованы, а граждане будут оштрафованы на сумму от 50 до 75 БРВ (сейчас 10-20 БРВ). На должностные лица будет наложен штраф в размере от 75 до 100 БРВ или административный арест на срок до 15 суток (сейчас штраф от 20 до БРВ).
Также ст. 79 дополнена ч.4., согласно которой должностные лица, разрабатывающие проектную документацию, приводящую к вырубке, повреждению или уничтожению ценных пород деревьев и кустарников, будут оштрафованы на сумму в размере 50-75 БРВ.
Кроме того, в ст.49 Закона Республики Узбекистан №543-I «Об охране и использовании растительного мира» от 26 декабря 1997 года добавлены две части.
Согласно ч.1 ст.49, правонарушители, незаконно вырубившие или уничтожившие ценные породы деревьев и кустарников, не входящие в состав государственного лесного фонда, обязаны заменить каждое дерево и кустарник на 100 саженцев деревьев и кустарников не меньшей ценности на месте вырубленного растения. Это предусмотрено инициативой Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, согласно которой нарушитель будет сажать деревья за свой счет и ухаживать за ними в течение 3 лет. Если на данном участке недостаточно земли для посадки саженцев деревьев и кустарников, остальные саженцы будут высаживаться в другом месте соответствующей административно-территориальной единицы.
Стоимость незаконно вырубленных или уничтоженных деревьев и кустарников, виды саженцев, подлежащих посадке на данный участок, а также порядок определения срока и места посадки определяются Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Согласно статье 49(2) юридические лица, незаконно вырубившие и уничтожившие ценные породы деревьев и кустарников, не входящих в состав государственного лесного фонда, подлежат наложению штрафа в размере от 100 до 300 БРВ.
Закон, направленный на ужесточение ответственности за административные правонарушения, связанные с незаконной вырубкой деревьев и кустарников, направлен для принятия в Сенат.