Ayni damda Jeneva shahrida "Havoning transchegaraviy ifloslanishi boʼyicha strategiyalar" mavzusida Ishchi guruhning 61-sessiyasi boʼliboʼtmoqda.
Sessiya BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi taʼsis etgan "Havoning uzoq masofalarga transchegaraviy ifloslanishi toʼgʼrisidagi Konvensiya" kotibiyati tomonidan tashkil etildi. Unda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining Аtmosfera havosini muhofaza qilish siyosati boʼlimi boshligʼi Аzizjon Kalimbetov ham ishtirok etmoqda.
Taʼkidlash lozimki, “Havoning uzoq masofalarga transchegaraviy ifloslanishi toʼgʼrisida”gi Konvensiya BMT Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi tomonidan 1979-yilda qabul qilingan boʼlib, atmosfera havosi ifloslanishiga qarshi birgalikda kurashishda harakat qilish uchun xalqaro huquqiy asos yaratdi.
Konvensiyaning asosiy tamoyillari — inson salomatligi va atrof-muhitni ifloslanishning salbiy taʼsiridan himoya qilish, atmosfera havosi ifloslanishi va uning oqibatlarini mintaqaviy koʼlamda tadqiq qilish hamda monitoringini amalga oshirishdir.
Mazkur konvensiya atmosfera havosiga ifloslantiruvchi tashlamalarni kamaytirishga qaratilgan asosiy xalqaro bitimlardan biri hisoblanadi.
Maʼlumot uchun, konvensiya 1983-yilda kuchga kirgan va ayni damda BMT YeIKning hududiy doirasiga kiradigan 51 davlat Konvensiya ishtirokchisi hisoblanadi.
Butun dunyoda bo‘lgani kabi mamlakatimizda ham hozirgi kunda energetikaning kutilayotgan rivojlanishi havoning ortiqcha chiqindi gazlari bilan ifloslanishiga olib kelishi mumkin.
Bu esa inson sogʼligʼiga salbiy taʼsir ko‘rsatadi. Shu sababli Konvensiya Markaziy Osiyodagi qoʼshni davlatlar bilan bir qatorda Oʼzbekistonda ham havoga tashlamalarni nazorat qilish va kamaytirish boʼyicha aniq choralar koʼrish imkonini beradi. Natijada tashlamalarni va uning inson salomatligiga salbiy taʼsirlarini sezilarli darajada kamaytirishga erishish mumkin.

В Женеве обсуждают вопрос снижения загрязнения атмосферного воздуха
В настоящее время в Женеве проходит 61-я сессия Рабочей группы по программе «Стратегия в области трансграничного загрязнения воздуха».
Сессия была организована Секретариатом Конвенции «О трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния», учрежденной Европейской экономической комиссией ООН. Со стороны Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан в мероприятии принимает участие начальник отдела политики в области охраны атмосферного воздуха Азизжон Калимбетов.
Следует отметить, что Конвенция «О трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния» была принята Европейской экономической комиссией ООН в 1979 году и создала международно-правовую основу для совместных усилий по борьбе с загрязнением воздуха.
Основными принципами Конвенции являются защита здоровья человека и окружающей среды от негативных последствий загрязнения, исследование и мониторинг загрязнения атмосферного воздуха и его последствий в региональном масштабе.
Эта конвенция является одним из основных международных соглашений, направленных на сокращение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу.
Для справки, Конвенция вступила в силу в 1983 году и на данный момент ее участниками являются 51 страна, входящие в территориальный круг ЕЭК ООН.
В нашей стране, как и во всем мире, ожидаемое развитие энергетики в настоящее время может привести к чрезмерному загрязнению воздуха выхлопными газами.
Это негативно сказывается на здоровье человека. Таким образом, Конвенция позволит принять конкретные меры по контролю и сокращению выбросов в атмосферу в Узбекистане, а также в соседних странах Центральной Азии. В результате, можно добиться значительного снижения выбросов и их негативного воздействия на здоровье человека.