Qizil kitobga kiritilgan tojik kavragi o‘simligiga moratoriy joriy qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan tojik kavragi o‘simligiga moratoriy joriy etildi. Bu O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-fevraldagi "Yaylovlarni muhofaza qilish va ulardan oqilona foydalanishni taʼminlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Farmoniga asosan amalga oshirildi.
Ta’kidlash kerakki, hozirgi vaqtda kavrak oʼsimligidan noqonuniy foydalanish mazkur turning kamayib ketishiga sabab boʼlib, uning takror va tabiiy koʼpayishiga salbiy taʼsir oʼtkazmoqda. Moratoriydan maqsad esa o‘simlikning tabiiy populyatsiyasi, takror ko‘payishi va qayta tiklanishini taʼminlashdir.
3 yilga mo‘ljallangan moratoriy davrida yovvoyi holda o‘suvchi tojik kavragidan foydalanganlik holatlari aniqlanganda qonuniy choralar ko‘riladi. Shuningdek, kavrak o‘simligining Oʼzbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan hamda kiritilmagan barcha turlaridan tegishli ruxsatnomasiz foydalanish (tabiatdan ajratib olish, yigʼish, kesish, zarar yetkazish, nobud qilish) va sotish yuzasidan qatʼiy nazorat oʼrnatiladi.
Ma'lumot uchun, kavrak (Ferula) selderdoshlar oilasiga mansub boʻlib, koʻp yillik oʻt oʻsimlik hisoblanadi. Uning yer yuzida 160 dan ziyod, Oʻrta Osiyo respublikalarida 104 ta, Oʻzbekistonda esa 50 dan ziyod turlari uchraydi.
Kavrakning yelim-smolasi xalq tabobatida tomir tortishi, oʻpka sili, oʻlat, zaxm, koʻk yoʻtal, tish ogʻrigʻi, asab va boshqa kasalliklarga qarshi dori hamda quvvat beruvchi vosita sifatida qoʻllaniladi.

Введен мораторий на занесенное в Красную книгу растение
Введен мораторий на таджикскую Ферулу (лат. Ferula tadshikorum), занесенную в Красную книгу Узбекистана. Мораторий рассчитан на 3 года с целью обеспечения естественной популяции, воспроизводства и восстановления распространения растения в естественных условиях.
Мораторий был введен в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 16 февраля 2023 года «О дополнительных мерах по охране и обеспечению рационального использования пастбищ». (https://lex.uz/docs/6386439)
По отношению к лицам, у которых в период моратория будет выявлен факт незаконного пользования дикорастущей таджикской ферулой, будут приняты строгие правовые меры. Также, будет установлен жёсткий контроль над пользованием (изъятие из природы, сбор, вырубка, нанесения ущерба) без разрешительных документов на все виды растения ферулы, как и занесенных в Красную книгу РУз так и не занесённых.
Ferula tadshikorum — это многолетнее травянистое растение семейства Зонтичных, из корня которого получают очень ценную специю — асафетиду. На земле насчитывается более 160 видов, в Средней Азии – 104 вида, в Узбекистане – более 50 видов. Данное растение используется в народной медицине как лекарство от сосудистых заболеваний, туберкулеза легких, чумы, зубной боли, нервных и других заболеваний.