2019-yilda 1-marta ekologiya bo'yicha davlat qo'mitasida Mishel Zukkov jamg'armasining (Germaniya) vakillari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
03. 2019
7554
Mishel Zukkov nomidagi Tabiatni muhofaza qilish jamg'armasi tomonidan Germaniya Federativ Respublikasining Mishel Zukkov jamg'armasi va O'zbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qo'mitasi o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi doirasida 2019-yil 1-mart kuni soat 12:00 da Mishel Zukkov fondi (Germaniya) vakillari bilan tabiatni muhofaza qilish borasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Yig'ilishga Fond tomonidan tabiatni muhofaza qilish loyihasi koordinatori Jens Vunderlich, O'zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Zoologiya instituti ilmiy xodimi Gritsina Mariya Alekseyevna ishtirok etdi.
Uchrashuvda Davlat ekologiya qo'mitasi raisi o'rinbosari O’ktam O’tayev, Muhofaza qilinadigan tabiiy hududlar bo'limi boshlig'i H.Serimbetov, Xalqaro hamkorlik va loyihalar bo'limi bosh mutaxassisi D.Xamidova ishtirok etdi.
Uchrashuv ishtirokchilarning tabriklari va taqdimoti bilan boshlandi. Uchrashuv davomida kelgusidagi hamkorlik masalalari va Fondning GPS tizimidan foydalanib hayvonlar uchun foto tuzoqlar qo’yish, qo’riqlanadigan tabiiy hududlar inspektorlarini o'qitish bo'yicha takliflari muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: Mishel Zukkov fondi 1999-yil tashkil etilgan  tabiatni asrash bo’yicha xayriya fondi, 1997-yil Professor Mishel Zukov “To’g’ri hayot tarzi” mukofotini oladi va bu mukofot Ekologik balansni “Asrash va Qo’llab-quvvatlash” maqsadidagi fondni tashkil etish uchun asosiy kapital bo’ladi.
O'zbekiston tomoni ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, qo'riqlanadigan tabiiy hududlar tizimini takomillashtirish va rivojlantirish, Respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida qisqa ma'lumot berdi.
Bundan tashqari, J. Wunderlich tomonidan loyiha faoliyati haqida O'zbekiston Respublikasi O'rmon xo'jaligi bo'yicha Davlat qo'mitasi bilan birgalikda "Markaziy Osiyodagi cho'l hududlari tashabbusi: Markaziy Osiyoda mo’tadil cho'llar hududlarini saqlab qolish va ulardan ehtiyotkorlik bilan foydalanish" loyihasi haqida ma'lumot berildi. J.Wunderlich Ustyurt platasida Maykl Zukkov jamg'armasi vakillariga ilmiy ekspeditsiyalar haqida ma'lumot berdi.
Ta'kidlandiki, Jamg'arma vakillari ekspeditsiyalar natijalari bo'yicha maqolalar e'lon qildilar. Shu bilan birga, Jamg'armaning vakili, GPS tizimi va fotosuratlarni ishlatish bo'yicha Davlat ekologiya qo'mitasining xodimlari uchun seminarlar va treninglar o'tkazish taklifini ilgari surdi.
Ta'kidlandiki, Jamg'arma vakillari o’tkazatilgan ekspeditsiyalar natijalariga tegishli maqolalar nashr etilgan. Shu bilan birga, Jamg'armaning vakili, GPS tizimi va foto tuzoqlarni ishlatish bo'yicha Davlat ekologiya qo'mitasining xodimlari uchun seminarlar va treninglar o'tkazish taklifini ilgari surdi.
Seminar davomida H.Sherimbetov birgalikdagi hamkorlikka qiziqish borasida  ma'lumot berdi, Zukkov jamg'armasi tajribasini biologik xilma-xillik holatini baholashda o'rganish muhimligini ta'kidladilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar konstruktiv muloqot uchun bir-birlariga minnatdorchilik bildirib, o'zaro hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi.

1 марта 2019 года, Госкомэкологии организована встреча c представителями Фонда Михаэля Зуккова (ФРГ) по охране природы
7555
В соответствии с обращением Фонда Михаэля Зуккова по охране природы в рамках Меморандума о взаимопонимании между Фондом Михаэля Зуккова Федеративной Республики Германия и Государственным комитетом Республики Узбекистан по охране природы 1 марта 2019 года, 12:00 часов организована встреча c представителями Фонда Михаэля Зуккова (ФРГ) по охране природы.
На встрече присутствовали со стороны Фонда Йенс Вундерлих - координатор Фонда по проектам охраны природы, Грицына Мария Алексеевна – научный сотрудник Института зоологии Академии наук РУз.
От Госкомэкологии на встрече приняли участие Уктам Утаев - заместитель председателя, Х.Шеримбетов - начальник отдела по охраняемым природным территориям, Д.Хамидова - ведущий специалист отдела международного сотрудничества и проектов.
Встреча началась с приветствия и представления участников. В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества и предложений Фонда по обучению инспекторов ОПТ с использованием GPS системы и фото ловушек для учета животных.
Справочно: Фонд Михаэля Зуккова основан в 1999 как первый благотворительный фонд по сохранению природы. Профессором Михаэлем Зукковым была получена в 1997 году премия «За правильный образ жизни» (Right Livelihood Award) и эта премия явилась вложением как основной капитал фонда, целью который было «Сохранить и Поддерживать» Экологический Баланс. Фонд Михаэля Зуккова работает на национальном и международном уровне, который вовлечен в деятельность по развитию и защите национальных парков и биосферных резерватов.
Узбекская сторона кратко проинформировала об осуществляемых реформах в сфере экологии и охраны окружающей среды, совершенствовании и развитии системы охраняемых природных территорий, улучшения экологической обстановки в республике.
Далее со стороны Й. Вундерлиха представлена информация о проектной деятельности, совместно с Госкомлес Республики Узбекистан в рамках проекта под названием «Инициатива по пустыням Центральной Азии: сохранение и бережное использование умеренных пустынь в Центральной Азии (КАДИ)».  Й. Вундерлих проинформировал о проведенных научных экспедициях представителей Фонда «Михаэля Зуккова» на плато Устюрт. Было отмечено, что представителями Фонда опубликованы статьи касательно результатов проведенных экспедиций. Вместе с тем, представитель Фонда предложил проведения семинаров и тренингов для работников Госкомэкологии по обучению с использованием GPS системы и фото ловушек.
В ходе всречи, Х.Шеримбетов информировав о заинтересованности
в сотрудничестве, подчеркнул важность изучения опыта Фонда Зуккова в оценке состояния биоразнообразия.
В завершении, встречи стороны поблагодарили друг друга за конструктивную беседу и выразили готовность к взаимному сотрудничеству.