2019 yil 15 fevral kuni o'quv seminar bo'lib o'tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti SH.M.Mirziyoev huzurida 2018 yil 9 avgust kuni Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi tomonidan Respublikada sanitar holatini yaxshilash, maishiy chiqindilarning to‘planishi, saqlanishi, tashilishi, utilizatsiya qilinishi va qayta ishlanishini samarali tashkil etish bo‘yicha ishlar natijadorligi yuzasidan o‘tkazilgan majlis bayonining ijrosi xamda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari tomonidan 2018 yil 14 iyulda tasdiqlan “Ta’lim muassasalarida ekologik tarbiya va atrof-muhitni muhofaza qilishga yo‘naltirilgan bilimlarini targ‘ib qilish yuzasidan amaliy chora-tadbir”lar rejasining bajarilishi yuzasidan Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi  faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi tomonidan “Maxsus avtotransport vositalarining maxsus moslama va mexanizmlarini ekspluatatsiya qilish” yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv kursi uchun o‘quv reja va dasturi ishlab chiqildi.
Shu munosabat bilan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar “Toza hudud” Davlat unitar korxonasi rahbarlari hamda viloyatlardagi tashabbuskor (klaster) tashkilotlar , “SamAuto” MCHJ,  "Krantas" MCHJ, Texnika fanlar nomzodlari hamda sug‘urta kompaniyalari ishtirokida 2019 yil 15 fevral kuni o‘quv seminari o‘tkazildi.

15 февраля 2019 года был проведен обучающий семинар
9 августа 2018 года Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды при Президенте Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым была проведена работа по улучшению санитарного состояния республики, эффективной организации сбора, хранения, транспортировки, утилизации и переработки бытовых отходов, оформление протокола заседания и утверждение заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан от 14 июля 2018 года «О переводе образовательных учреждений на экологическое образование и охрану окружающей среды» Реализация «Плана реализации для продвижения знаний» была организована Центром обучения и повышения квалификации персонала по охране окружающей среды, учебная программа для курса «Эксплуатация специального оборудования для специальных транспортных средств» Разработано соответствующе программное обеспечение.
В связи с этим 15 февраля 2019 года был проведен обучающий семинар с участием руководителей Государственного унитарного предприятия «Тоза ҳудуд» Республики Каракалпакстан, региональных и областных инициативных групп, ООО «СамАвто», «Крантас», кандидатов технических наук и страховых компаний.