«Ozon - hayot uchun» tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi
2020 yil Birlashgan Millatlar Tashkiloti «16 sentyabr – Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kuni» va Vena konventsiyasining 35 yilligi munosabati bilan «Ozon - hayot uchun: 35 yil global ozon qatlamini himoya qilish» shiori ostida munosib nishonlash tashabbusini e’lon qildi.
Xalqaro ozon qatlamini nishonlash doirasida mazkur shior ostida 15 sentyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasida Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kuni doirasida uchrashuv o‘tkazilib, tadbirni Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi Shavkat Abdurazakov ochib berdi.
Ta’kidlanganidek, ozon buzuvchi moddalar bo‘yicha Monreal protokolining samarali amalga oshirilishi natijasida sovutgichlar, konditsionerlar va iste’mol buyumlari tarkibida mavjud bo‘lgan ozon qatlamiga salbiy ta’sir qiluvchi kimyoviy moddalardan bosqichma-bosqich dunyo bo‘yicha 99 foizidan, O‘zbekistonda esa, 99,5 foizidan voz kechildi.
Hozirda, O‘zbekistonda ozon buzuvchi moddalarning importiga kvotalar belgilangan. Bundan maqsad 2030 yilga kelib, ozon buzuvchi moddalarni importiga mutlaqo taqiq qo‘yishdan shu orqali ozon qatlamini muhofaza qilish yo‘lidagi global harakatlar hissa qo‘shishdan iboratdir.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirining birinchi o‘rinbosari Gulnora Marufova hamda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska ham ishtirok etib, ishtirokchilarni mazkur kun bilan tabriklab, mamlakatimizda ozon qatlamini muhofaza qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar xususida to‘xtalib o‘tdilar.
Eslatib o‘tish joizki, Davlat ekologiya qo‘mitasi, BMT Taraqqiyot Dasturi va Global Ekologik Jamg‘armasining qo‘shma loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi va O‘zbekiston Ixtirochi ayollar markazi hamkorligida, bu yilgi «16 sentyabr — Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kuni» munosabati bilan «OZON — HAYoT UChUN!» mavzusidagi «Eng yaxshi videorolik», «Eng yaxshi maqola» va «Eng yaxshi she’r» nominatsiyalari bo‘yicha ijodiy ishlarning onlayn tanlovi o‘tkazildi.
Tadbir doirasida mazkur tanlov g‘oliblari e’lon qilinib, tashkilotchilar tomonidan munosib taqdirlandi.
«Eng yaxshi she’r» nominatsiyasi bo‘yicha:
1-o‘rin – Zulfiya Mo‘minova, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi;
2-o‘rin – Ergashev Nasrullo, «Tafakkur» jurnali muharriri;
3-o‘rin – Esanova Mavlyuda, uy bekasi.
«Eng yaxshi videorolik» nominatsiyasi bo‘yicha:
1-o‘rin – Akramova Sanobarxon, Andijon shahri 55-umumta’lim maktab o‘quvchisi;
2-o‘rin – Yunusova Nargiza, Human.uz axborot-tahliliy sayti xodimi;
3-o‘rin – Mavlyanova Alisha, Samarqand shahri 35-umumta’lim maktab o‘quvchisi.
«Eng yaxshi maqola» nominatsiyasi bo‘yicha:
1-o‘rin – Rustam Jabborov, erkin ijodkor;
2-o‘rin – Shuhrat Islomov, «O‘zbekiston ovozi» gazetasi jurnalisti;
3-o‘rin – Nurillo To‘xtasinov, «Yangi O‘zbekiston» portali jurnalisti.
Shuningdek, tadbir davomida o‘zbek, qoraqalpoq hamda rus tillarida ozon qatlami haqida animatsion videoroliklar taqdimoti o‘tkazildi.

![](/uploads/2020-09-15_1335main.jpg)
В 2020 году ООН объявила об инициативе отметить 16 сентября – Международный день защиты озонового слоя и 35-ю годовщину Венской конвенции под девизом «Озон - для жизни: 35 лет защиты глобального озонового слоя».
В рамках празднования «Международного дня защиты озонового слоя» под этим девизом, 15 сентября, в Госкомэкологии Республики Узбекистан прошло собрание, которое открыл председатель Госкомэкологии Республики Узбекистан Шавкат Абдуразаков.
Было отмечено, что в результате реализации «Монреальского протокола по озоноразрушающим веществам» 99% населения мира и 99,5% населения Узбекистана постепенно отказались от химических веществ, негативно влияющих на озоновый слой в холодильниках, кондиционерах и товарах народного потребления.
В настоящее время в Узбекистане действуют квоты на импорт озоноразрушающих веществ. Цель состоит в том, чтобы внести свой вклад в глобальные усилия по защите озонового слоя, полностью запретив к 2030 году импорт озоноразрушающих веществ.
В мероприятии также приняли участие первый заместитель министра Министерства махалли и поддержки семьи Гульнора Маруфова и постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска, которые поздравили участников с праздником и рассказали о работе, проводимой в нашей стране по защите озонового слоя.
Следует отметить, что Госкомэкологии Республики Узбекистан, Программа развития ООН и Глобальный экологический фонд, совместно с Министерством махалли и поддержки семьи, и Центром женщин-изобретателей Узбекистана по случаю празднования 16 сентября «Международного дня охраны озонового слоя», под девизом «Озон - для жизни!» проведен онлайн-конкурс творческих работ в номинациях «Лучшее видео», «Лучшая статья» и «Лучшее стихотворение».
В рамках мероприятия организаторы объявили победителей конкурса и провели церемонию награждения.
В номинации «Лучшее стихотворение» победителями стали:
1 место - Зульфия Муминова, член Союза писателей Узбекистана;
2 место - Эргашев Насрулло, редактор журнала «Тафаккур»;
3 место - Есанова Мавлюда, домохозяйка.
В номинации «Лучшее видео»:
1 место - Акрамова Санобархон, ученица средней школы №55 г. Андижана;
2 место - Юнусова Наргиза, сотрудник информационно-аналитического сайта Human.uz;
3 место - Мавлянова Алиша, ученица 35-й общеобразовательной школы г. Самарканда.
В номинации «Лучшая статья»:
1 место - Рустам Джабборов, художник-фрилансер;
2 место - Шухрат Исламов, журналист газеты «Узбекистон овози»;
3 место - Нурилло Тухтасинов, журналист портала «Новый Узбекистан».
На мероприятии также была представлена презентация анимационных видеороликов об озоновом слое на узбекском, каракалпакском и русском языках.