19 sentyabr — Butunjahon tozalik kuni
Butunjahon tozalik kuni – bu insoniyat o‘zi yashab turgan hududda tozalikni o‘rnatish g‘oyasini ifoda etadi. G‘oya dastavval 2008 yil Estoniyada vujudga kelib, 50 000 ko‘ngillilar mamlakatni chiqindilardan xoli etish uchun birlashdilar.
Bugungi kunga kelib mazkur kun ko‘ngillilarning bir kun davomida 180 dan ortiq mamlakatni bir maqsad sari birlashtiruvchi yirik ijtimoiy harakatiga aylandi. O‘zbekistonda ilk marta 2019 yil butun respublika bo‘ylab o‘tkazildi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi atrof-muhitga befarq bo‘lmagan davlat, biznes-tuzilma vakillari, jamoatchilik tashkilotlari hamda faol fuqarolarni xalqaro hamjamiyat bilan bir qatorda 2020 yilning 19 sentyabr kuni Butunjahon tozalik kunida faol ishtirok etishga taklif etadi.

19 сентября – Всемирный день чистоты
Всемирный день чистоты, это выражение простой идеи – навести чистоту в районе своего проживания. Идея о таком формате проведения родилась в 2008 году в Эстонии, когда вместе собрались 50 000 волонтеров, чтобы за несколько часов помочь стране избавиться от мусора.
Сегодня этот день превратился в масштабное общественное движение волонтеров, объединяющее в этот день более 180 стран. В Узбекистане это день по всей стране был впервые отмечен в 2019 году.
Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды приглашает представителей общественных организаций, международного сообщества, бизнеса, активных граждан, принять активное участие во «Всемирном дне чистоты», проводимого 19 сентября 2020 года.
Участникам рекомендуется размещать свои фото/видеоматериалы, посвященные Всемирному дню чистоты, в социальных сетях под хештегом #WorldCleanUpDayUzb.