Bo‘stonliq tumani Ugom daryosining chap qirg‘og‘ida daryoning muhofaza mintaqasida qurilgan noqonuniy qurilishlar yuzasidan axborot
6388
Davlat ekologiya qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumani Xumson qishlog‘i hududidan oqib o‘tgan Ugom daryosining chap qirg‘og‘ida daryoning muhofaza mintaqasida qurilgan noqonuniy qurilishlar bo‘yicha habar qoldirdi. Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi inspektorlari holatni o‘rganish uchun bevosita xabarda bayon etilgan manzilga chiqdilar.
O‘rganish davomida haqiqatan ham Ugom daryosining chap sohili, daryoning qirg‘oqoldi muhofaza mintaqasida «FUNNY TREVEL» MChJ tomonidan 12 ta yengil tipdagi supa (topchan) va 1 ta 10 x 8 metrli kapital qurilmalarning devor qismi qurilganligi aniqlandi.
Shu bilan birga Bo‘stonliq tuman hokimligi tomonidan «FUNNY TREVEL» MChJ suvda «RAFTING» sport turini rivojlantirish uchun yer maydoni ajratilgan bo‘lib, MChJ o‘ziga ajratilgan yer maydonidan boshqa maqsadlarda foydalanilayotganligi ma’lum bo‘ldi.
O‘rganish kuni 12 ta yengil tipdagi supalarning (topchan) 8 tasi to‘liq buzib tashlandi va qolgan 4 ta yengil tipdagi topchan va kapital qurilish binosi devorlarini buzish ishlari boshlandi.
Bu bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 11 dekabrdagi «O‘zbekiston Respublikasi hududidagi suv ob’ektlarining suvni muhofaza qilish va sanitariya-muhofaza zonalarini belgilash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida»gi 981-sonli qarori talablari buzilgan.
Mazkur holat yuzasidan to‘plangan hujjatlar rasmiylashtirilib, viloyat prokuraturasiga taqdim etildi.

Из социальных сетей в Госкомэкологии Республики Узбекистан поступила информация о постройке незаконных сооружениий на охраняемой территории вдоль берега реки Угом, протекающей через селение «Хумсон» Бостанлыкского района Ташкентской области. На основании полученной информации, инспекторы Управления по экологии и охране окружающей среды Ташкентской области направились по указанному адресу для исследования ситуации.
В ходе исследования было установлено, что ООО «FUNNY TREVEL» построило 12 лёгких платформ (тапчанов) и одно 10 х 8-метровое капитальное сооружение на левом берегу реки Угом, в прибрежной защитной зоне.
В то же время, хокимият Бостанлыкского района выделил землю ООО «FUNNY TREVEL» для развития водных видов спорта - рафтинга, однако установлено, что земля используется для других целей.
В день исследования 8 из 12 легких конструкций (тапчанов) были полностью демонтированы и начались работы по сносу оставшихся 4 легких конструкций и стен капитального сооружения.
Владельцем были нарушены требования Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 декабря 2019 года № 981 «Об утверждении Положения о порядке установления водоохранных зон и зон санитарной охраны водных объектов на территории Республики Узбекистан».
Собранные документы по данному делу были оформлены и переданы в областную прокуратуру для принятия соответствующих мер к правонарушителю.