29-aprel kuni Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi Sirdaryo suv havzasi shoʻbasi inspektorlari tomonidan Sirdaryo daryosining oʻng qirgʻogʻida nazorat tadbirlari oʻtkazildi. Shunday tadbirlardan birida inspektorlar brakonyerlar hujumiga uchradi.
Maʼlum boʻlishicha, reyd davomida Sirdaryo daryosining Oqqoʻrgʻon tumanidan oqib oʻtuvchi hududida inspektorlar nomaʼlum fuqarolar tomonidan taqiqlangan qurollar, yaʼni leskali toʻr, motorli qayiq yordamida baliq ovlanayotgani holatiga duch kelishadi. Sirdaryo suv havzasi shoʻbasi boshligʻi D. Zohidov va bosh davlat inspektori T. Boʻriyev huquqbuzarlik holatiga chek qoʻyish maqsadida noqonuniy baliq ovlayotgan fuqarolarni yoniga qayiq bilan boradi. Ammo shu paytda huquqbuzarlar inspektorlarga hujum qilib, ularni suvga itarib yuborishadi.
Shuningdek, brakonyerlar inspektorlarni suvga choʻktirish maqsadida rezina qayiqni yorishadi. Bunday holatda qanday yoʻl tutishni bilgan inspektorlar esa daryoni qirgʻogʻiga suzib chiqishadi. Buni ko‘rgan huquqbuzarlar inspektorlarni haqoratlab, ov qurollarini olib, qochib ketishadi.
Mazkur holat boʻyicha huquqbuzarlarning shaxsiga aniqlik kiritish hamda holatga huquqiy baho berish maqsadida tegishli hujjatlar Toshkent viloyati prokuraturasi va viloyat IIBga yuborildi.

В Ташкентской области инспекторы подверглись нападению браконьеров
29 апреля инспекторы Сырдарьинского водобассейнового филиала Управления экологии Ташкентской области провели контрольные мероприятия на правом берегу реки Сырдарья. В одном из таких случаев инспекторы подверглись нападению браконьеров.
Выяснилось, что в ходе рейда в районе реки Сырдарья, протекающей по Аккурганскому району, инспекторы выявили факт незаконной ловли рыбы неизвестными гражданами с использованием рыболовных сетей и моторной лодки. С целью пресечения данной ситуации руководитель Сырдарьинского водобассейнового филиала Д.Зохидов и главный государственный инспектор Т.Буриев направились на моторной лодке к нарушителям, которые напали на инспекторов и столкнули их в воду.
Браконьеры подожгли резиновую лодку с целью утопления инспекторов. Однако инспекторы, знающие, как вести себя в такой ситуации, доплыли до берега реки. Увидев это, правонарушители скрылись с места происшествия.
В целях выяснения личности правонарушителей и дачи правовой оценки ситуации, соответствующие документы направлены в прокуратуру Ташкентской области и областной УВД.