24-aprel kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar departamentiga ikkita kvadrosikl topshirildi.
Mazkur texnika vositalari  Ekologiya vazirligi hamda BMT Taraqqiyot dasturining “Orolbo‘yi landshaftida yer degradatsiyasiga barqaror va neytral yondashuv asosi sifatida ko‘llar, suv-botqoq yerlari va qirg‘oq yo‘laklarini saqlash va barqaror boshqarish, barqaror turmush sharoitini qo‘llab-quvvatlash” qo‘shma loyihasi doirasida Global ekologik fond (GEF) tomonidan xarid qilingan.
Loyiha doirasida 2023–2026-yillarda umumiy maydoni 3 million gektardan ortiq beshta qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar: “Janubiy Ustyurt”, “Orolbo‘yi”, “Markaziy Qizilqum” milliy tabiat bog‘lari, “Sudochye-Akpekti” qo‘riqxonalar faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha bosqichma-bosqich ishlar amalga oshirilmoqda.
Loyihaning asosiy maqsadi muhofaza etiladigan tabiiy hududlar (METH) atrofidagi samarali landshaftlarni, yer va suv resurslarini kompleks boshqarish, asosiy biologik xilma-xillikni taʼminlash bilan birgalikda tuproq degradatsiyasining oldini olish orqali Quyi Amudaryo va Orol dengizi havzalarida ekotizimlar barqarorligi va turmush sharoitini yaxshilashdan iborat.
Loyihaning ushbu bosqichi bioxilma-xillikka tahdid soluvchi bevosita omillarni bartaraf etishga, muhofaza etiladigan hududlar tizimini kengaytirish va mavjud muhofaza hududlarini boshqarish samaradorligini oshirishda manzilli yordam ko‘rsatish orqali global ahamiyatga ega bioxilma-xillik, yashash joylari va turlarini muhofaza qilishga qaratilgan.
Ma’lumot uchun, avvalroq METH loyihasi doirasida Orolbo‘yining muhofaza etiladigan hududlarini boshqarish va ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash uchun mo‘ljallangan ikkita yo‘ltanlamas avtomobili, durbin, kameralar, GPS-navigatorlar va dala uskunalari topshirilgandi.a

Охраняемым природным территориям страны переданы два квадроцикла
24 апреля состоялась церемония передачи двух квадроциклов охраняемым природным территориям Узбекистана, приобретённые Глобальным экологическим фондом (ГЭФ) в рамках совместного проекта Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Программы развития ООН (ПРООН) «Сохранение и управление озерами, водно-болотными угодьями и прибрежными коридорами как основа устойчивого и нейтрального к деградации земель ландшафта бассейна Аральского моря, поддерживающего устойчивое жизнеобеспечение» (Aral Wetlands).
В ходе реализации проекта в период с 2023 по 2026 годы поэтапно реализуются шаги по укреплению и развитию пяти новых охраняемых природных территорий: национальные природные парки «Южный Устюрт», «Приаралье», «Центральный Кызылкум», заказники «Судочье-Акпетки», «Барсакельмес», общей площадью более 3 млн га.
Основной целью проекта является улучшение стабильности экосистем и средств к существованию в бассейнах Нижней Амударьи и Аральского моря путем предотвращения деградации почв в сочетании с комплексным управлением земельными и водными ресурсами продуктивных ландшафтов вокруг охраняемых природных территорий (ОПТ), ключевых территорий биоразнообразия и ключевых орнитологических территорий (ОКН).
Работа проекта на данном этапе сосредоточена на устранении прямых факторов, угрожающих биоразнообразию, защите глобально важного биоразнообразия, среды обитания и видов посредством расширения системы ОПТ и адресной поддержки в повышении эффективности управления существующих ОПТ.
Для информации: ранее в рамках проекта ОПТ было передано различное оборудование, в том числе два внедорожника, бинокли, фотоловушки, GPS-навигаторы и полевая экипировка, предназначенная для управления охраняемых территорий Приаралья и укрепления их материально-технической базы.