Ekologiya, sport, san'at va gastronomiya: Orol turizm haftaligi qanday o'tdi?
Nukus va Mo‘ynoq tumanida uch kunlik tadbirlar doirasida “Orolbo‘yi ezgu niyat elchilari” xalqaro konferensiyasi, Orol dengizi eko-marafoni, “Orolning 99 xil taomi” gastronomik festivali, ijodiy plener” “Orol rassomlar nigohida” ijodiy pleneri, Xo‘jayli tumanida ko‘chat ekish aksiyasi hamda Qoraqalpog‘istonning diqqatga sazovor joylariga press-tur tashkil etildi.
Haftalikning birinchi kunida konferensiya ishtirokchilari Orolbo‘yida amalga oshirilayotgan ishlar, Orol dengizining qurigan tubida o‘rmonlar barpo etishning o‘rni va ahamiyati, Orolbo‘yining muhofaza etiladigan hududlarida barqaror turizmni rivojlantirish istiqbollari, Orol dengizining quyi oqimidagi suv muammolari va ularni hal etish yo’llariga oid ma’ruzalar bilan tanishdilar. Shuningdek, tadbirda O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriya mudiri, qishloq xo‘jaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy Orolbo‘yi ekologiyasini tiklash bo‘yicha amalga oshirilgan va rejalashtirilgan ishlar haqida gapirdi.
Tadbirning ikkinchi kunida mamlakatimizning bir qancha viloyatlaridan kelgan 200 nafar ishtirokchi eko-marafonda qatnashib, daraxt ko‘chatlari ekishdi. Shuningdek, 18-aprel kuni Mo‘ynoq tumanida “Orolning 99 ta taomi” gastronomik festivali bo‘lib o‘tdi va unda hududlarning eng yaxshi oshpazlari aniqlandi.
Tadbirning uchinchi kunida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Xo‘jayli tumanidagi “Tajriba uchastkasi” davlat o‘rmon xo‘jaligi hududida “Orolbo‘yi ezgu niyat elchilari” xiyobon va eko bog‘i ochilib, 100 tup daraxt ko‘chatlari ekildi.
Ma’lumot uchun, mazkur o‘rmon xo‘jaligi korxonasining hududi 33 gektar yerni tashkil etadi. 2018-yildan buyon bu yerda 1,9 million tupdan ortiq daraxt va o‘simliklar, jumladan, yapon saforasi, olxo‘ri, chinor, bir necha turdagi terak va boshqa daraxtlar ekilgan.O‘rmon xo‘jaligida jami 21 turdagi o‘simliklar bor.
Shuningdek, 16-23-aprel kunlari Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tomonidan “Orol rassomlar nigohida” ijodiy pleneri tashkil etildi, plener doirasida yosh rassomlar Orol haqida rasmlar yaratishlari va tajriba almashishlari uchun Qoraqalpogʻistonga sayohat uyushtirildi. Plener yakunlariga ko‘ra, yosh rassomlarning asarlari ko‘rgazmasi tashkil qilinadi.
Bundan tashqari, tadbirlar doirasida OAV vakillari uchun Quyi Amudaryo biosfera rezervati, Qadimiy Jampiqqal’a qal’asi, Mizdaxon arxeologiya majmuasi va Qoraqalpog‘iston davlat muzeylariga press-tur tashkil etildi.
Turizm haftaligi O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Turizm boshqarmasi hamkorligida tashkil etildi.

Экология, спорт, искусство и гастрономия: как прошла Неделя туризма Арала
В рамках трехдневных мероприятий в Нукусе и Муйнакском районе прошли Международная конференция «Послы доброй воли Приаралья», эко-забег Aral Sea Eco Race, гастрономический фестиваль «99 блюд Арала», творческий плэнер «Арал глазами художников», акция по посадке деревьев в Ходжелийском районе, а также пресс-тур по достопримечательностям Каракалпакстана.
В первый день Недели, в ходе конференции участники ознакомились (https://eco.gov.uz/ru/site/news?id=4072) с докладами о проводимой работе в регионе Приаралья, роли и значении облесения осушенного дна Аральского моря, проблемах воды нижнего течения реки Амударьи и путях их решения, перспективах развития устойчивого туризма на охраняемых территориях региона Приаралья и др. докладами. Также на мероприятии заведующий лабораторией НИИ лесного хозяйства, доктор с/х наук Зиновий Новицкий рассказал о проделанной и планируемой работе по восстановлению экологии Приаральского региона.
Во второй (https://eco.gov.uz/ru/site/news?id=4079) день мероприятия, в эко-забеге приняли участие 200 человек из нескольких регионов страны, посадившие во время бега саженцы деревьев. Также 18 апреля в Муйнакском районе прошел гастрономический фестиваль «99 блюд Арала», в ходе которого определили лучших поваров региона.
В третий день мероприятия, на территории государственного лесного хозяйства «Тажриба участкаси» в Ходжелийском районе Республики Каракалпакстан, открыли аллею и эко сад «Послы доброй воли Приаралья», где посадили более 100 саженцев деревьев.
Для информации: территория данного лесхоза составляет 33 га земли. В период с 2018 года здесь высажено более 1,9 млн деревьев и растений, среди которых ясень, японская софора, слива, клен, несколько видов тополей, годжи и др. В общей сложности в лесхозе высажено 21 вид растений.
Также с 16 по 23 апреля Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организован творческий плэнер «Арал глазами художников», где для молодых художников была организована поездка в Каракалпакстан для создания картин об Арале и обмена опытом с заслуженными мастерами. По итогам пленера будет организована выставка работ молодых художников.
Кроме того, в рамках мероприятий для представителей СМИ был организован пресс-тур в Нижне-Амударьинский биосферный резерват, древнюю крепость Джанпык-кала, археологический комплекс Миздакхан и государственные музеи Каракалпакстана.
Организаторами мероприятия выступили Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Каракалпакстан, Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан совместно с Управлением туризма Республики Каракалпакстан.