BAA delegatsiyasi vakillari yurtimizga tashrifi davomida “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti qoshidagi Art-Rezidensiyada bo‘lib o‘tgan Sharja amirligining arxeologik topilmalari koʻrgazmasi hamda “Art Station” sanʼat galereyasida “Samarqand — milliy drama teatri beshigi” koʻrgazmasi ochilishida qatnashdi.
“Samarqand — milliy drama teatri beshigi” koʻrgazmasining ochilish marosimida BAA Sharja amirligi Hukumati ijrochi raisi Shayx Fahim ibn Sulton Ol Qosimiy, Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BAAning O’zbekistondagi va O’zbekistonning BAAdagi elchixonalari, BAA delegatsiyasi, Samarqand hokimligi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Shayx Fahim ibn Sulton Ol Qosimiyga koʻrgazma, shuningdek, XX asrning 1-yarmida Oʻzbekistonda dramatik sanʼatga asos solgan taniqli oʻzbek aktrisasi Sora Eshontoʻrayeva va uning faoliyati haqida maʼlumot berildi. Koʻrgazma mehmonlarda iliq taassurot qoldirdi.
“Koʻrgazma aktrisa hamda boshqa taniqli sanʼat vakillari haqida hikoya qiladi, — dedi koʻrgazma kuratori Durdona Kulmatova. — Maqsad oʻz hayotini sanʼat va taʼlim-tarbiyaga bagʻishlagan Sora Eshontoʻrayeva va Oʻzbekistonning boshqa jamoat arboblari taqdiri haqida hikoya qiluvchi ilk avlod aktyorlarini shakllantirishdir”.
Koʻrgazmaning asosiy toʻplami 1924-yildan 1937-yilgacha boʻlgan davrni oʻz ichiga oladi va teatr jamoasining sahna ortidagi hayotini aks ettiruvchi suratlarning qayta nashrlari, arxiv hujjatlar, Sora Eshontoʻrayeva va Abror Hidoyatovga tegishli shaxsiy buyumlar, jumladan, liboslar, rekvizitlar va bezaklardan iborat. Toʻplam aktrisaning keyingi suratlari va nabirasi Nodira Hidoyatovaning u haqdagi hikoyasi tasvirlangan videosuhbatni ham oʻz ichiga olgan.
Maʼlumot uchun, Samarqandda boshlangan 70 yillik ijodiy faoliyati davomida Sora Eshontoʻrayeva teatr va kinoda 100 dan ortiq rollarni ijro etgan. Ijro mahorati va ijtimoiy faolligi uchun koʻplab mukofotlarga sazovor boʻlgan.
Bundan tashqari, BAA delegatsiyasi vakillari “Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universitetida boʻlib, bu yerda talabalarning sifatli taʼlim olishi uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi. Shuningdek, ular taʼlim maskani hududida tashkil qilingan ekologik burchakni ham koʻzdan kechirishdi.

Делегация ОАЭ приняла участие в церемонии открытия выставки «Самарканд – колыбель национального драматического театра»
2289
В ходе визита в нашу страну представители делегации ОАЭ приняли участие в открытии выставки археологических находок эмирата Шарджа, состоявшейся в Арт-резиденции Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый путь», а также в открытии выставки «Самарканд – колыбель национального драматического театра» в художественной галерее Art Station.
В церемонии открытия выставки «Самарканд – колыбель национального драматического театра» приняли участие исполнительный председатель правительства эмирата Шарджа ОАЭ шейх Фахим ибн Султан Аль Касими, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, Посольства ОАЭ в Узбекистане и Узбекистана в ОАЭ, представители делегации ОАЭ и Хокимият Самаркандской области.
На мероприятии шейху Фахиму ибн Султан Аль Касими была представлена выставочная экспозиция, а также информация о деятельности выдающейся узбекской актрисе Саре Ишантураевой, заложившей основы драматического искусства в Узбекистане в первой половине XX века. Выставка произвела на гостей большое впечатление.
«Выставка рассказывает историю актрисы, а также других известных деятелей искусства. Ее цель – сформировать поколение актеров, которые расскажут о судьбе Сары Ишантураевой и других общественных деятелей Узбекистана, посвятивших свою жизнь искусству и образованию», — рассказала куратор выставки Дурдона Кулматова.
Основная коллекция выставки охватывает период с 1924 по 1937 год и состоит из картин, изображающих закулисную жизнь коллектива театра, архивных документов, личных вещей Сары Ишантураевой и Аброра Хидоятова, включая костюмы, реквизиты и украшения. В коллекцию также вошли более поздние фотографии актрисы и видоинтервью с рассказом об актрисе ее внучки Надиры Хидоятовой.
Для информации: за свою 70-летнюю творческую карьеру, начавшуюся в Самарканде, Сара Ишантураева исполнила более 100 ролей в театре и кино. Она получил множество наград за свою деятельность и общественную активность.
Кроме того, представители делегации ОАЭ посетили Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь», где ознакомились с условиями, созданными для получения студентами качественного образования. Они также осмотрели экологический уголок, организованный на территории учебного заведения.