Qoraqalpog‘istonda Orolbo‘yiga bag‘ishlangan xalqaro anjuman boshlandi
Qoraqalpog‘istonda Orol turizm haftaligi boshlandi. Haftalik doirasida 17-aprel kuni Nukus shahrida “Orolbo‘yining yaxshi niyat elchilari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘z ishini boshladi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi qoʻmitasi, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti ("Green University"), Orolboʻyi xalqaro innovatsion markazi, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), BMTTD, Gidrometeorologiya ilmiy-tadqiqot instituti, Oʻrmon xoʻjaligi ilmiy-tadqiqot instituti, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Botanika instituti, Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti, mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalari, xalqaro tashkilotlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
“Bugungi kunda atrof-muhitning ifloslanishi, iqlim oʻzgarishi va tabiiy resurslardan samarasiz foydalanish bilan bogʻliq global muammolar barqaror rivojlanishga eʼtibor qaratish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida yangi formatdagi mutaxassislar va ekspertlarni tayyorlash, shuningdek, muammolarni hal qilishda innovatsion yondashuvlarni joriy etishni talab etmoqda, - dedi Ekologiya vaziri o'rinbosari Jusipbek Kazbekov. - “Orolboʻyi ezgu niyat elchilari” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi esa aynan Orolboʻyi mintaqasidagi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni boshqarish va barqaror rivojlanish sohasida milliy, mintaqaviy va xalqaro innovatsion tizimlarni qoʻllab-quvvatlash uchun yangi bilimlarni tatbiq etish va fanlararo tadqiqotlarni amalga oshirishga xizmat qiladi”.
Konferensiya davomida ishtirokchilar Orolboʻyida amalga oshirilayotgan ishlar, Orol dengizi tubini oʻrmonlashtirishning oʻrni va ahamiyati, Amudaryoning quyi oqimidagi suv muammolari va ularni hal etish yoʻllari, Orolboʻyining muhofaza etiladigan hududlarida barqaror turizmni rivojlantirish istiqbollari va boshqa maʼruzalardagi maʼruzalar bilan tanishdilar.
“Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yilda Orol dengizining qurigan tubida 100 ming gektar o‘rmon plantatsiyalari yaratish vazifasini qo‘ydi. Biz allaqachon 156 ming gektar o‘rmon plantatsiyalarini barpo etdik. Ularning bir qismi aviatsiya yordamida chigit ekish orqali yaratildi. Joriy yilning bahor faslida ham ko‘chatlar ekyapmiz. Shu maqsadda koʻchatlar va oʻsimliklarni yetishtirish boʻyicha Xalqaro markaz tashkil etishni ham rejalashtirganmiz, – dedi Oʻrmon xoʻjaligi ilmiy-tadqiqot instituti laboratoriya mudiri, qishloq xoʻjaligi fanlari doktori Zinoviy Novitskiy. – Bundan tashqari, Qoraqalpog‘istonda yangi yo‘nalish – asalarichilikni rivojlantiryapmiz. Ayni paytga qadar 2 ming gektardan ortiq tomorqa plantatsiyalarini yaratdik. Shuni ta'kidlash kerakki, bir gektar gullaydigan tamariks o‘simligidan 50 kg asal olish mumkin. Shu bois joriy yildan boshlab Orol dengizi tubida asalarichilikni rivojlantiramiz”.
Ma’lumot uchun, 2018–2023-yillarda Orol dengizi tubida 1 million 730 ming gektar hududda o‘rmon plantatsiyalari tashkil etilib, 17 ming kvadrat kilometr maydon ko‘kalamzorlashtirildi. 2024-yilda esa jami 150-200 ming gektar maydonda oʻrmonlar barpo etish rejalashtirilgan.

В Каракалпакстане начала работу международная конференция, посвященная региону Приаралья
В Каракалпакстане стартовала Неделя туризма Арала. В Рамках Недели, 17 апреля в Нукусе начала работу Международная научно-практическая конференция «Послы доброй воли Приаралья».
Мероприятие собрало представителей Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University), Международного инновационного центра Приаралья, Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), ПРООН, НИИ гидрометеорологии, НИИ лесного хозяйства, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий, Института ботаники Академии Наук Республики Узбекистан, высших учебных заведений страны, международных организаций и СМИ.
«Современные глобальные проблемы, связанные с загрязнением окружающей среды, изменением климата и неэффективным использованием природных ресурсов, требуют сосредоточения внимания на устойчивом развитии, подготовке новых форматов специалистов и экспертов в области экологии и охраны окружающей среды, а также внедрения инновационных подходов к решению проблем», - сказал в приветственной речи заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков. – «Международная научно-практическая конференция «Послы доброй воли Приаралья» направлена на применение новых знаний и проведение междисциплинарных исследований для поддержки национальных, региональных и международных инновационных систем в области экологии, охраны окружающей среды, природопользования и устойчивого развития в этом регионе», – добавил Ж.Казбеков.
В рамках конференции участники ознакомились с докладами о проводимой работе в регионе Приаралья, роли и значении облесения осушенного дна Аральского моря, проблемах воды нижнего течения реки Амударьи и путях их решения, перспективах развития устойчивого туризма на охраняемых территориях региона Приаралья и др. докладами.
«Наш Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу в этом году создать на осушенном дне Аральского моря 100 тыс га лесных насаждений. Мы уже создали 156 тыс га лесных насаждений. Часть из них было создано посевом семян с помощью авиации, а также в весеннем сезоне этого года проводим посадку саженцев. В этих целях мы также планируем создать Международный центр по выращиванию сеянцев и кормовых растений», - рассказал заведующий лабораторией НИИ лесного хозяйства, доктор с/х наук Зиновий Новицкий.
«Кроме того в Каракалпакстане мы развиваем новое направление – пчеловодство. Мы уже создали более 2 тыс га насаждений из тамарикса. Отмечу, что с одного га цветущего тамарикса можно заготовить 50 кг меда. Поэтому начиная с этого года на осушенном дне Аральского моря мы будем развивать пчеловодство», – добавил З.Новицкий.
Для информации: в течение 2018-2023 годов на дне Аральского моря было высажено 1 миллион 730 тысяч гектаров лесных насаждений, что привело к озеленению 17 тысяч квадратных километров. В 2024 году планируется заложить леса на общей площади 150-200 тысяч гектаров.