Har oyning toʻrtinchi chorshanba kuni “Avtomobilsiz kun” bo’ladi
Endi Toshkent shahrida har oyning to‘rtinchi chorshanba kuni "Avtomobilsiz kun" sifatida o‘tkaziladi. Bu Oʻzbekiston  Prezidentining joriy yil 21-fevraldagi 37-son Farmoniga asosan amalga oshiriladi.
Avtomobilsiz harakatlanishni targʻib qilishdan koʻzlangan asosiy maqsad, eng avvalo, sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish, shuningdek, atrof-muhitni avtomobillardan chiquvchi zararli gazlardan himoya qilish, katta shaharlarda avtomobil tirbandligini kamaytirish, jamoat transporti tizimini rivojlashtirish masalalariga jamoatchilik eʼtiborini qaratish va atrof-muhitni muhofaza qilish har bir insonning fuqarolik burchi ekanligini taʼkidlashdir.
“Butunjahon avtomobilsiz kuni” (World Carfree Day) har yili 22-sentyabrda dunyoning 50 ga yaqin mamlakatidagi 2 mingdan ortiq shahar, jumladan, Yevropa Ittifoqi davlatlari, Yaponiya, Braziliya, Kanada kabi davlatlarning poytaxt va yirik shaharlarida oʻtkazib kelinmoqda. Shu bilan birga, Fransiya (Parij), Indoneziya (Jakarta) va Ruanda (Kigali) kabi mamlakatlarning poytaxtlarida “avtomobilsiz kun” tadbiri muntazam ravishda tashkil etiladi.
Toshkent shahrida davlat idoralari rahbarlari va xodimlarining jamoat transportidan foydalanishi orqali oyda bir kun davomida shaharda yuradigan avtotransport vositalari soni oʻrtacha 200 ming (22-25 foiz)ga kamayadi. Natijada atmosfera havosiga avtomobillardan zararli tashlamalar ham 22-25 foizga (oʻrtacha 580 tonnaga) qisqaradi hamda  shahar ichidagi tirbandliklar kamayishiga erishiladi.
Toshkent shahrida joylashgan barcha respublika va hududiy ijro etuvchi hokimiyat organlarining rahbar va boshqa xodimlari ish joyiga jamoat transportida kelishi orqali namuna koʻrsatib boradi. Tabiiyki, Ekologiya vazirligi rahbariyati va xodimlari ham.
Bu 2024-yilning 24-aprel, 22-may, 26-iyun, 24-iyul, 28-avgust, 25-sentyabr, 23-oktyabr, 27-noyabr va 25-dekabr kunlariga to’g’ri keladi.
Bugungi kunda ekologik toza jamoat transporti – elektrobuslarni keng joriy etish, metroning yangi liniyalarini ishga tushirish borasida qator ishlar amalga oshirilmoqda. Shuningdek, veloyoʻlaklar ham qurilib ishga tushirilmoqda. Xalqaro tajriba shuni koʻrsatadiki, faqat jamoat transportini rivojlantiribgina shaharda avtomobil tirbandligi muammosini hal qilish mumkin.
“Avtomobilsiz kun” jamoatchilik loyihasi atrofida hammani birlashtira olsak, atrof-muhitni muhofaza qilish borasida sezilarli  qadam qoʻyilgan boʻlardi. Fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizni ushbu loyihada faol ishtirok etishga chorlab qolamiz!

В четвертую среду каждого месяца будут проводить День без автомобиля
Теперь в четвертую среду каждого месяца в Ташкенте будет проходить День без автомобиля. Это предусмотрено Указом Президента Узбекистана №37 от 21 февраля текущего года.
Эти дни выпадают на 24 апреля, 22 мая, 26 июня, 24 июля, 28 августа, 25 сентября, 23 октября, 27 ноября и 25 декабря 2024 года.
Основной целью популяризации движения без автомобиля является, прежде всего, пропаганда здорового образа жизни, а также защита окружающей среды от вредных газов, выбрасываемых автомобилями, сокращение автомобильного движения в крупных городах, привлечение внимания общественности к вопросам развития системы общественного транспорта и охраны окружающей среды, подчеркивая, что это гражданский долг человека.
«Всемирный день без автомобиля» (World Carfree Day) проводится ежегодно 22 сентября в более чем 2000 городах 50 стран мира, включая столицы и крупные города Европейского союза, Японии, Бразилии и Канады. При этом акции «День без автомобиля» регулярно организуются в столицах таких стран, как Франция (Париж), Индонезия (Джакарта) и Руанда (Кигали).
В городе Ташкенте количество автомобилей, проезжающих по городу в течение одного дня сократится на 200 тысяч (22-25%) за счет использования общественного транспорта руководителями и сотрудниками госорганов. В результате вредные выбросы от автомобилей сократятся на 22-25% (в среднем 580 тонн), а пробки в черте города сократятся.
Руководители и другие сотрудники всех республиканских и региональных органов исполнительной власти, расположенных в Ташкенте, будут показывать пример, приезжая на работу на общественном транспорте. Естественно, в том числе руководство и сотрудники Министерства экологии.
В 2024 году эти дни выпадают на 24 апреля, 22 мая, 26 июня, 24 июля, 28 августа, 25 сентября, 23 октября, 27 ноября и 25 декабря.
Сегодня проводится ряд работ по широкому внедрению экологически чистого общественного транспорта – электробусов, запуску новых линий метрополитена. Также строятся и вводятся в эксплуатацию велосипедные дорожки. Мировой опыт показывает, что решить проблему автомобильного движения в городе можно только за счет развития общественного транспорта.
Присоединение к общественному проекту «День без автомобиля» является значительным шагом к сохранению окружающей среды. Пользуясь случаем, приглашаем всех наших соотечественников принять активное участие в этом проекте!