Orol dengizi tubida himoya o‘rmon plantatsiyalarini yaratish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasi o‘rganilmoqda
14:20
2366
Astana Agrar universiteti o‘rmon xo‘jaligi fakulteti magistrlari Orol dengizi tubida himoya o‘rmon plantatsiyalarini yaratish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini o‘rganish maqsadida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutiga tashrif buyurdi. Tashrif davomida qishloq xo'jaligi fanlari doktori, akademik Zinoviy Novitskiy taqdimot ishlari va video materiallarini namoyish qilib, talabalarga ma'ruza o'qidi.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda O‘zbekistonda Orolbo‘yida o‘rmon plantatsiyalarini yaratish bo‘yicha katta amaliy tajriba to‘plangan. Ayni paytda O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy ishlanmalari asosida Orol dengizi tubida 1 million 730 ming gektar o‘rmon plantatsiyalari yaratildi.
Ma’ruza doirasida magistrlarga O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi Orol dengizi tubining o‘rmon meliorativ holatini yaxshilash bo‘yicha yagona tizim ishlab chiqish, shuningdek, himoya o‘rmon plantatsiyalarini yaratish bo‘yicha kompleks tavsiyalar berish taklif qilindi. Shu bilan birga, cho‘l o‘simliklari ko‘chatlarini yetishtirish markazlarini tashkil etish zarurligi muhokama qilindi.
Tashrif yakunida Qozogʻiston tomonidan Oʻzbekistondan oʻrmon plantatsiyalarini yaratish boʻyicha amaliy tavsiyalar soʻraldi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida bu borada tajriba almashish muntazam ravishda olib borilmoqda. Universitet talabalari O‘zbekistonda cho‘l o‘simliklarini yetishtirish, o‘rmon plantatsiyalarini yaratish va Orol dengizi tubiga salbiy ta’sir ko‘rsatishning oldini olish usullari hamda texnologiyalarini qiziqish bilan o‘rganmoqda.

Изучается опыт Узбекистана по созданию защитных лесных насаждений на осушенном дне Арала
Магистры лесохозяйственного факультета Аграрного университета г. Астана посетили Научно-исследовательский институт лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в целях изучения опыта Узбекистана по созданию защитных лесных насаждений на осушенном дне Аральского моря. Лекцию студентам с демонстрацией презентационных работ и видеоматериалов прочитал доктор с/х наук, академик Зиновий Новицкий.
Для справки: сегодня в Узбекистане накоплен большой практический опыт по созданию лесных насаждений в регионе Приаралья. В настоящее время на осушенном дне Аральского моря создано 1 млн 730 тыс га лесных насаждений, в основу которых положены научные разработки НИИ лесного хозяйства.
В рамках лекции магистрам было предложено разработать единую систему лесомелиоративного освоения осушенного дна Арала между Узбекистаном и Казахстаном, а также комплексные рекомендации по созданию защитных лесных насаждений. В то же время  было рассказано о необходимости создания центров по выращиванию сеянцев пустынных растений.
По итогам визита с казахской стороны были запрошены практические рекомендации Узбекистана по созданию лесных насаждений.
Стоит отметить, обмен опытом между Узбекистаном и Казахстаном по данному вопросу проходит на регулярной основе. Студенты вузов с интересом изучают методы и технологии Узбекистана по выращиванию пустынных растений, созданию лесных насаждений и предотвращения негативного воздействия на осушенном дне Аральского моря.