Orol tubidagi 10 gektar hududda 10 mingga yaqin saksovul ko‘chatlari ekildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi hamda vazirlikning Atrof muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan “Iveco Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda Orol tubidagi 10 gektar hududda 10 mingga yaqin saksovul koʻchatlari ekildi.
Shuningdek, mazkur hududda institut olimlari tomonidan ekotizimni tiklashga qaratilgan ilmiy izlanishlar olib borilmoqda. Bunda choʻl hududida yaylovlarni barpo etish, yashil qoplamalar bilan qoplash,  Orol tubidan koʻtariladigan chang-toʻzonlarning tarqalishiga yoʻl qoʻymaslik, iqlim oʻzgarishi davrida yerlar degradatsiyasini kamaytirishga ilmiy tomonlama yondashish maqsad qilingan.
Ma'lumot uchun, davlatimiz rahbarining topshirig‘iga ko‘ra, 2018–2023-yillar davomida Orol dengizi tubida 1 mln 730 ming gektar o‘rmonzor barpo etildi, ya'ni 17 ming km kvadrat maydon ko‘kalamzorlashtirildi. 2024-yilda esa jami 150-200 ming gektar maydonda o‘rmonzorlar barpo qilish rejalashtirilgan.
Bugungi kungacha oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan 192,63 tonna choʻl oʻsimliklari urugʻlari, jumladan, 71,96 tonna saksovul, 120,67 tonna qorabaroq choʻl oʻsimliklari terilib, ekishga tayyorlandi.  Shuningdek, 2,7 ming gektar maydonda saksovul, qandim, cherkes kabi cho‘lga chidamli o‘simliklarning urugʻ hamda koʻchatlari ekilmoqda. (https://t.me/ecogovuz/44680)

Около 10 000 саженцев саксаула высадили на 10 гектарах земли в регионе Приаралья
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, НИИ окружающей среды и природоохранных технологий при Министерстве совместно с компанией Iveco Group высажено около 10 тысяч саженцев саксаула на 10 гектарах в регионе Приаралья.
Также ученые института проводят научные исследования, направленные на восстановление экосистемы на этой территории. Целью проекта является создание пастбищ в пустынной зоне, покрытие их зеленым покровом, предотвращение распространения пыли, поднимающихся со дна Аральского моря, а также применение научного подхода к снижению деградации земель во время изменения климата.
Для информации: согласно поручению главы государства, в течение 2018-2023 годов на дне Аральского моря было высажено 1 миллион 730 тысяч гектаров лесных насаждений, что привело к озеленению 17 тысяч квадратных километров. В 2024 году планируется заложить леса на общей площади 150-200 тысяч гектаров.
К настоящему времени собрано и подготовлено к посадке 192,63 тонны семян пустынных растений, в том числе 71,96 тонны саксаула, 120,67 тонны соляконоколосника. Также на площади 2,7 тыс. га высаживаются семена и саженцы пустынноустойчивых растений, таких как саксаул, кандым, черкес.