Markaziy Osiyo mamlakatlari va YXHT ekologiya vazirlari vazirlari atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildilar
10:26
3002
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi joriy yilning 4-mart kuni Turkmaniston poytaxti Ashxobodda bo‘lib o‘tgan YXHT Bosh kotibi va Markaziy Osiyo davlatlari ekologiya vazirlarining oliy darajadagi uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbirda Turkmaniston atrof-muhitni muhofaza qilish vaziri Ch.Babaniyozov, Qozog‘iston Respublikasi Ekologiya va tabiat resurslari vaziri o‘rinbosari N.Sharbiyev, Qirg‘iziston Respublikasi tabiat resurslari, ekologiya va texnik nazorat vaziri M.Turg‘unboyev, Tojikiston Respublikasi Hukumati huzuridagi Atrof-muhitni muhofaza qilish qoʻmitasi raisi B. Sheralizoda, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri A. Abduhakimov, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilish vazirliklari va idoralarining boshqa vakillari, YXHTning Markaziy Osiyodagi vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Oliy darajadagi uchrashuvda YXHT va Markaziy Osiyo oʻrtasidagi tashkilot vakolatiga kiruvchi atrof-muhitni muhofaza qilish va xavfsizlikka oid keng koʻlamli masalalar boʻyicha hamkorlik muhokama qilindi. Bularga transchegaraviy suv resurslarini boshqarish, energiya xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va moslashish, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish, atrof-muhitni boshqarish, shuningdek, gender tengligi hamda atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishida ayollarning mazmunli ishtirokini rag‘batlantirish kiradi.
Tadbir davomida vazirlar tomonidan qator taklif va tashabbuslar ilgari surildi. Xususan, N.Sharbiyev 2026-yilda Qozog‘istonda iqlim bo‘yicha harakatlar bo‘yicha qo‘shma yondashuvlarni ishlab chiqish uchun mintaqaviy ekologik sammit o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi. M.Turg‘unboyev COP29 doirasida tog‘li mamlakatlar guruhini tuzish va gender masalalari bo‘yicha qo‘shma tadbir tashkil etishni taklif qildi. B.Sheralizoda yig‘ilganlarga Tojikiston tashabbusi bilan 2025-yil “Xalqaro muzliklarni saqlash yili” deb e’lon qilingani, shuningdek, Muzliklarni asrash xalqaro trast fondi tashkil etilgani haqida ma’lumot berdi va xalqaro donorlarni bunga hissa qo‘shishga chaqirdi. Ch.Babaniyozov esa Iqlim texnologiyalari mintaqaviy markazi tashabbusi haqida ma’lum qildi va YXHTning iqlimga chidamli texnologiyalar bo‘yicha forumini o‘tkazish taklifini ilgari surdi.
O‘z navbatida Aziz Abduhakimov mintaqaviy iqlim monitoringi markazi hamda chang va qum bo‘ronlari bo‘yicha mintaqaviy platformani tashkil etish, Markaziy Osiyoni eng yuqori darajaga ko‘tarish uchun Global Gateway dasturi doirasida yaqin hamkorlik, O‘zbekistonda tashkil etilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti (“Green University”) negizida magistratura yoki doktoranturada o‘qish uchun eng ko‘zga ko‘ringan nomzodlar uchun YXHTning maxsus stipendiyasini ta’sis etish, YTTB bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan Markaziy Osiyo uchun ko‘p sheriklik maxsus ekologik jamg‘armasi faoliyatida YXHTning ishtiroki kabi qator tashabbuslarni ilgari surdi.
YXHT Bosh kotibi Xelga Mariya Shmid o‘z nutqida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi. Xususan, u hamkorlikning bir qator yo‘nalishlarini, jumladan, iqlimga chidamli energiyaga o‘tish, ekologik ofatlar xavfini kamaytirish uchun javobgarlik darajasini kuchaytirish, suv xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi va Markaziy Osiyoning tog‘li hududlarida xavfsizlik rejasini amalga oshirish va iqlim bo'yicha muzokaralarda hamda ekologik siyosat qarorlarini qabul qilishda ayollar imkoniyatlarini kengaytirishni qayd etdi. 2024-yilda Ozarbayjonning Boku shahrida bo'lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konvensiyasi 29-tomonlar konferensiyasida (COP-29) “Ayollar va suv resurslari” mavzusida forum o‘tkazish va “Markaziy Osiyo ayollari” pavilyonini ochish taklif etildi.
Turkmanistonga tashrif doirasida Oʻzbekiston delegatsiyasi Afgʻoniston tovarlari va xizmatlari koʻrgazmasining ochilishida, Turkmaniston-Afgʻoniston biznes forumida ham ishtirok etdi.
Tashrif yakunlari boʻyicha YXHT bilan atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi masalalari boʻyicha hamkorlikni kuchaytirish hamda BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha doiraviy konvensiyasi ishtirokchilari konferensiyasi va uning yordamchi organlari tadbirlarida ishtirok etish uchun Markaziy Osiyo muzokaralar guruhini tuzish masalasini ilgari surish rejalashtirilgan. Bu tadbirlar mintaqa imkoniyatlarini xalqaro maydonda namoyish etish samaradorligi va xalqaro muzokaralarning potensial natijalarini maksimal darajada oshiradi.

Министры сферы экологии стран ЦА и ОБСЕ обсудили вопросы сотрудничества в сфере экологии
Делегация Узбекистана во главе с министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азизом Абдухакимовым приняла участие во Встрече высокого уровня Генерального секретаря ОБСЕ и министров охраны окружающей среды стран Центральной Азии, состоявшейся 4 марта текущего года в Ашхабаде (Туркменистан).
В мероприятии приняли участие министр охраны окружающей среды Туркменистана Ч.Бабаниязов, заместитель министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Н.Шарбиев, министр природных ресурсов, экологии и технического надзора Кыргызской Республики М.Тургунбаев, председатель Комитета охраны окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Б.Шерализода, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата А.Абдухакимов, а также другие представители природоохранных министерств и ведомств, руководители представительств ОБСЕ в странах Центральной Азии.
В рамках Встречи высокого уровня были обсуждены вопросы сотрудничества между ОБСЕ и Центральной Азией по широкому спектру вопросов, касающихся охраны окружающей среды и безопасности, которые подпадают под мандат организации. К ним относятся управление трансграничными водными ресурсами, энергетическая безопасность, смягчение и адаптация к негативным последствиям изменения климата, снижение риска стихийных бедствий, экологическое управление, а также поддержка гендерного равенства и значимого участия женщин в деятельности по охране окружающей среды и изменению климата.
В ходе мероприятия министрами был выдвинут ряд предложений и инициатив. В частности, Н.Шарбиев выдвинул инициативу проведения Регионального экологического саммита в Казахстане в 2026 году для выработки совместных подходов климатических действий. М.Тургунбаев предложил cоздать Группу горных стран на COP29 и организовать совместное мероприятие по гендерным вопросам. Б.Шерализода проинформировал участников об объявлении 2025 года  «Международным годом сохранения ледников» по инициативе Таджикистана, а также о создании Международного Трастового фонда по сохранению ледников и призвал международных доноров внести свой вклад в данный фонд. Ч.Бабаниязов объявил об инициировании Регионального центра по климатическим технологиям и выдвинул предложение провести форум ОБСЕ по климатоустойчивым технологиям.
В свою очередь А. Абдухакимовым был выдвинут ряд инициатив, среди которых создание Регионального центра климатического мониторинга и Региональной  платформы по пыльным и песчаным бурям, тесное сотрудничество в рамках программы Global Gateway для позиционирования Центральной Азии на высшем уровне на международной арене, учреждение специальной стипендии ОБСЕ для наиболее выдающихся кандидатов в магистратуру или докторантуру на базе созданного в Узбекистане Центральноазиатского университета исследований окружающей среды и изменения климата (Green University), участие ОБСЕ в работе Многопартнерского Специального экологического фонда для Центральной Азии, который создается  в партнерстве с ЕБРР.
В своем выступлении генеральный секретарь ОБСЕ г-жа Хельга Мария Шмид отметила важность построения партнерства ОБСЕ со странами Центральной Азии. В частности, она отметила ряд направлений сотрудничества, среди которых климатоустойчивый энергетический переход, укрепление потенциала реагирования на снижение риска экологических катастроф, водная безопасность, реализация плана по вопросам изменения климата и безопасности в высокогорных районах Центральной Азии и расширение прав и возможностей женщин на переговорах по климату и в принятии решений в области экологической политики. Было предложено провести Форум на тему «Женщины и водные ресурсы» и открыть Павильон «Женщины Центральной Азии» на 29-ой Конференции Сторон (КС-29)  Рамочной Конвенции ООН по изменению климата (РКИК ООН), которая пройдет в 2024 году в г.Баку, Азербайджан.
В рамках визита в Туркменистан узбекская делегация также приняла участие в открытии Выставки афганских товаров и услуг, и в Туркмено-афганском бизнес-форуме.
По итогам визита планируется укрепление сотрудничества с ОБСЕ по вопросам охраны окружающей среды и изменения климата и продвижение вопроса создания переговорной группы Центральной Азии для участия на мероприятиях Конференции Сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (РКИК ООН) и ее Вспомогательных Органов, что повысит эффективность презентации региона на международной арене и максимизирует потенциальные результаты на международных переговорах.