Andijonda o‘quvchilar chiqindilardan qayta ishlangan buyumlar yaratishdi
Andijon shahridagi Prezident maktabida navbatdagi “Eko-fest” tadbiri o‘tkazildi. Tadbirda 4 ta jamoa (“Blue”, “Green”, “Red”, “White”) o‘zaro bellashdi.
Xususan, “Ekologiya har birimizdan boshlanadi” shiori ostida rasmlar tanlovi bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, ishtirokchilar tomonidan chiqindilardan qayta ishlangan buyumlar va hunarmandchilik mahsulotlari, kreativ va zamonaviy chiqindi qutilari taqdim etildi. Qolaversa, eko notiqlar va eko targ’ibotchilar tanlovi hamda "eko-fashion" shou namoyishi ham bo‘lib o‘tdi. "Eko-fashion" shouda o‘quvchilar chiqindilardan yaratilgan kreativ obrazlarda namoyon bo‘lishdi.
Ma’lumot uchun, “Eko-fest” loyihasi ikki yildan buyon muntazam o‘tkazilmoqda. Loyiha xalqaro ekspertlarning ma’ruzalari, insonning tabiatga ta’siri to‘g‘risidagi amaliy seminarlar, mustaqil tadqiqotlar, maishiy va issiqxona sharoitlarida "aqlli sug‘orish" orqali suvni tejash bo‘yicha smart-yechimlarni ishlab chiqish, qog‘oz va plastikni qayta ishlash bo‘yicha mahorat saboqlari, suv tozalash obyekti, havoni monitoring qilish stansiyasi, chiqindi poligoniga ekskursiyalar va boshqa tadbirlarni o‘z ichiga oladi.
Tadbirda chiqindilardan qayta ishlangan buyumlar va hunarmandchilik mahsulotlari savdosi tashkil qilindi. Savdodan tushgan mablag’ maktabda o’tkazilishi belgilangan “Yashil makon” aksiyasi uchun sarflanadi.
Shuningdek, jamoalar eko-notiqlar bellashuvida tabiatga zarar yetkazuvchi harakatlarga nisbatan murosasiz munosabatni ta’sirchan usullarda targ’ib qildilar.  Tadbir yakunida loyiha davomida g'olib bo'lgan o'quvchilar, jamoalar diplom va tashakkurnomalar bilan taqdirlandi.
Ma’lumot uchun, Prezident maktabi 2022-yilda "Eco-school Uzbekistan" loyihasining a’zosi sifatida eko-ta’limni amalga oshira boshladi. Loyihaga a’zo bo‘lish o’quvchilarning barqaror kelajakni ta’minlash bo‘yicha faol ekologik pozitsiyasini, iqlim o‘zgarishi muammolarini hal qilishdagi huquq va imkoniyatlarini kengaytirdi.  Bundan tashqari, “Yashil maktab” dasturi doirasida eko-faol o‘quvchilardan iborat “Eko-qo’mita” tashkil e’tildi. Bugungi kunda mazkur o‘quvchilar barqaror rivojlanish tamoyillarini o'rganmoqda, atrof-muhitni muhofaza qilish usullari bilan tanishmoqda va boshqa eko-maktab o‘quvchilari bilan birga ekologik loyihalarda faol ishtirok etmoqda.
Andijon shahridagi Prezident maktabi eko-ta’limni zamonaviy turmush tarzining muhim asosi deb hisoblab, atrof-muhitni asrash borasida mas’uliyatli avlodni tarbiyalashni maqsad qilgan. Shuningdek, o'quvchilar hamda ularning ota-onalarida ekologik madaniyat va tabiatga daxldorlik hissini oshirish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish ko‘nikma va malakasini, tabiatga ziyon yetkazuvchi harakatlarga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirishni muhim vazifalardan biri hisoblanadi.

В Андижане школьники создали изделия ручной работы вторичного сырья
Очередной Eko-fest прошел в Президентской школе города Андижан. В мероприятии соревновались 4 команды (Blue, Green, Red, White).
В ходе мероприятия был организован конкурс рисунков под лозунгом «Экология начинается с каждого из нас». Также участники представили изделия ручной работы из вторичного сырья, креативные и современные мусорные баки. Кроме того, был проведен конкурс эко-спикеров и эко-промоутеров, а также показ эко-моды. На показе студенты показали креативные образы, созданные из переработанных отходов.
Для информации: Eko-fest проводится второй год. Фестиваль включает в себя лекции международных экспертов, практические семинары по влиянию деятельности человека на природу, независимые исследования, разработку новаторских решений по экономии воды посредством «умного орошения» в бытовых и тепличных условиях, мастер-классы по переработке бумаги и пластика, экскурсии по таким объектам, как водоочистная станция, станция мониторинга воздуха, полигоны и другие мероприятия.
На мероприятии была организована ярмарка изделий ручной работы и сувениров из вторичного сырья. Вырученные от продажи средства будут использованы для кампании «Яшил Макон», которую планируется провести в школе.
В конкурсе эко-спикеров команды популяризировали бережное отношение к природе и охрану окружающей среды. По итогам мероприятия команды, победившие в проекте, были награждены дипломами и благодарственными письмами.
Для информации: в 2022 году Президентская школа начала реализацию эко-образования в рамках проекта «Эко-школа Узбекистана». Членство в проекте усилило активную экологическую позицию школьников по обеспечению устойчивого будущего, прав и возможностей для решения проблем изменения климата. Кроме того, в рамках программы «Зеленая школа» создан Эко-комитет, состоящий из эко-активных учеников. Сегодня они изучают принципы устойчивого развития, знакомятся с методами защиты окружающей среды и активно участвуют в экологических проектах вместе с другими учениками эко-школы.
Президентская школа в Андижане рассматривает эко-образование как важную основу современного образа жизни и стремится воспитать поколение, ответственное за защиту окружающей среды. Также одной из важных задач является повышение у учащихся и их родителей чувства принадлежности к природе и экологической культуре, развитие навыков и компетенций рационального использования природных ресурсов, нетерпимого отношения к действиям, наносящим вред природе.