“Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida UNESCO kafedrasi tashkil qilinadi
Samarqanddagi “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida UNESCOning “Ipak yoʻli boʻylab barqaror meros turizmi” kafedrasi faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
UNESCO Bosh direktori Odri Azule va “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori Aziz Abduhakimov bu haqdagi shartnomani imzolashdi.
“Davlatimiz rahbari tomonidan olib borilayotgan islohotlar oʻz samarasini bermoqda. Xususan, 2018-yilda tashkil etilgan “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti dunyo hamjamiyatining eʼtiborini jalb qilmoqda. Qolaversa, Prezidentimiz tashabbusi bilan 2023-yilda Samarqandda Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasi doirasida UNWTO tematik ofisi hamda Xalqaro turizm akademiyasi ochildi. Universitetda UNESCO kafedrasi faoliyati yoʻlga qoʻyilishi esa biz uchun katta yutuq hisoblanadi. Oʻz navbatida bu yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga, davlatimiz rahbari ilgari surayotgan tashabbuslarga xalqaro hamjamiyat tomonidan berilgan yuksak eʼtirof hisoblanadi. Oʻz navbatida universitetda tahsil olayotgan talabalar ham bu ijobiy oʻzgarishlardan unumli foydalanib, turizm sohasi rivojiga munosib hissa qoʻshadigan kadrga aylana olishlariga ishonaman”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Kafedrani tashkil etishdan maqsad tadqiqot, taʼlimning yaxlit tizimini shakllantirish, shuningdek, jamoatchilikni jalb qilish va oʻzaro muloqotni rivojlantirishdan iborat. Shu bilan birga, xorijlik mutaxassislar, tadqiqotchilar va “Ipak yoʻli” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti oʻqituvchilari oʻrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantiradi va mustahkamlaydi.
UNESCO kafedrasining vazifalari quyidagilardan iborat:
— Markaziy Osiyoda madaniy meros va xilma-xillikni saqlash hamda targʻib qilishni kuchaytirish;
— madaniy meros obyektlarini raqamlashtirish va bundan turizmni rivojlantirishda foydalanish;
— Oʻzbekistonda turizm qishloqlari va turizm observatoriyalarini rivojlantirish;
— qashshoqlikni qisqartirish va xotin-qizlarning imkoniyatlarini oshirishni qoʻllab-quvvatlash;
— UNESCO, boshqa UNESCO kafedralari va UNITWIN tarmoqlari bilan tegishli dasturlar va tadbirlar boʻyicha yaqindan hamkorlik qilish.
Maʼlumot uchun, UNESCOʻning universitetlararo hamkorlik boʻyicha rasmiy tarmogʻi (UNITWIN) bir nechta davlatlarda ochilgan UNESCO kafedralari va universitet tarmoqlaridan iborat.
Xodimlar, tadqiqotchilar va talabalardan iborat kafedra jamoasi  ilmiy taraqqiyot, bilim va taʼlimni rivojlantirishni maqsad qilgan 10 000 dan ortiq akademiklar va tadqiqotchilardan iborat guruhga qoʻshilishadi. Bu ularga tajriba va malaka oshirish imkonini beradi.

В Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» создадут кафедру UNESCO
В Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» в Самарканде откроется кафедра UNESCO «Устойчивый исторический туризм на Шёлковом пути».
Соглашение об этом подписали генеральный директор UNESCO Одри Азуле и ректор Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» Азиз Абдухакимов.
«Реформы, проводимые главой нашего государства, приносят свои плоды. В частности, внимание мирового сообщества привлекает созданный в 2018 году Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь». Кроме того, по инициативе нашего Президента в 2023 году в рамках 25-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации, в Самарканде открылись тематический офис UNWTO и Международная академия туризма. Создание в университете кафедры UNESCO – большое достижение для нас. Это признание международным сообществом проводимых в нашей стране реформ и инициатив, выдвинутых главой нашего государства. В свою очередь, я верю, что студенты университета смогут воспользоваться этими положительными изменениями и стать кадрами, которые внесут достойный вклад в развитие туристической отрасли», - сказал Азиз Абдухакимов.
Целью создания кафедры является развитие комплексной системы исследований и образования, а также развитие взаимного общения. Планируется, что это будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества между зарубежными специалистами, исследователями и преподавателями Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь».
Задачи кафедры UNESCO:
— Усиление охраны и продвижения культурного наследия и разнообразия в Центральной Азии;
— Цифровизация объектов культурного наследия и ее использование в развитии туризма;
— Развитие туристических поселков и туристических центров в Узбекистане;
— Поддержка сокращения бедности и расширения прав и возможностей женщин;
— Тесное сотрудничество с UNESCO и его программой UNITWIN.
Для информации: официальная сеть межуниверситетского сотрудничества UNESCO (UNITWIN) состоит из кафедр UNESCO и университетских сетей, созданных в нескольких странах.
Команда сотрудников, исследователей и студентов кафедры присоединяется к группе из более чем 10 000 ученых и исследователей, которые стремятся продвигать научный прогресс, знания и образование. Это позволяет им приобретать опыт и навыки.