“Dehqonobod kaliy zavodi”da yer osti suvlari toʻgʻridan-toʻgʻri soyga oqizilayotganligi maʼlum boʻldi
3394
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirlik va uning hududiy  boshqarmasi tomonidan Dehqonobod tumanida joylashgan “Dehqonobod kaliy zavodi” faoliyati oʻrganildi.
Tekshiruv davomida yer ostida hosil boʻlgan sizot suvlarini tashqariga chiqarish uchun shaxta loyihasi asosida markaziy nasos stansiyasi qurilgani, loyihada esa  suv tozalash inshooti koʻzda tutilmaganligi natijasida chiqindi suvlarning  uchdan ikki qismi ruda changini bosish uchun ishlatilib, bir qismi toʻgʻridan-toʻgʻri “Tuyashsoy” soyiga tashlanayotganligi maʼlum boʻldi.
Ushbu  avariyali tashlanma suvlardan namunalar olinib, tahlil qilinganda oqova suv tarkibida muallaq moddalar 31,0 mg/l, quruq qoldiq 6130 mg/l, xloridlar 1582,1 mg/l, kimyoviy moddalar 16,3 mg/l, nitrit 24,5 m/l, ammoniy 0,02 m/l, nitrat 0,05 m/l, moylar 0,001 m/l, neft mahsulotlari 0,001 m/l koʻrsatkichda ekanligi aniqlandi.
Taʼkidlash kerakki, kon faoliyati uchun ishlab chiqilgan “Ekologik oqibatlar bayonoti” loyiha hujjatida (2018-yil) hosil boʻlgan shaxta suvlarini maxsus tuz saqlash hovuziga joylashtirish belgilangan boʻlsa-da, amalda mazkur yer osti sizot suvlari soyga tashlanmoqda. Mazkur suvlarning tarkibi korxonaga tegishli boʻlgan markaziy laboratoriya tomonidan 2022-yil 17-avgust oyidan boshlab tahlil qilina boshlangan va natijalari qayd etib borilgan. Shuningdek, 2020-yilda oʻtkazilgan tekshirishda ushbu manbadan hosil boʻlgan sizot suvlarni soyga tashlamaslik boʻyicha berilgan koʻrsatmalarga amal qilinmagan.
Yuqoridagi qonun buzilishi holatlaridan kelib chiqib, “Dehqonobod kaliy zavodi”ga 363 mln 57 ming 900 soʻm kompensatsiya toʻlovi belgilandi. Shuningdek, tekshirish davomida aniqlangan  kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan 18 banddan iborat majburiy koʻrsatmalar berildi.

На «Дехканабадском калийном комбинате» сточные воды сбрасывались прямо в ручей
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с региональным управлением изучили деятельность «Дехканабадского калийного завода», расположенного в Дехканабадском районе.
В ходе исследования выяснилось, что по проекту шахты в построенной центральной насосной станции для откачки образующихся под землей фильтрационных вод не было предусмотрено водоочистное сооружение, в результате чего две трети сточных вод использовались для прессования рудной пыли, а часть сбрасывалась непосредственно в ручей «Туяшсай».
При отборе и анализе проб сточной воды содержание взвешенных веществ составило 31,0 мг/л, сухого остатка 6130 мг/л, хлоридов 1582,1 мг/л, химических веществ 16,3 мг/л, нитритов 24,5 мг/л./л, аммония 0,02. м/л, нитраты 0,05 м/л, масла 0,001 м/л, нефтепродукты 0,001 м/л.
Следует отметить, несмотря на то, что разработанный для горнодобывающей деятельности проектный документ «Заявление об экологическом воздействии» (2018 г.), предусматривает размещение шахтных вод в специальном пруде-накопителе солей, на практике подземные фильтрационные воды сбрасываются в ручей. Состав этих вод был проанализирован центральной лабораторией предприятия с 17 августа 2022 года, после чего зафиксированы результаты. Также в ходе проверки, проведенной в 2020 году, не были соблюдены указания о прекращении сброса в ручей просачивающихся вод из этого источника.
По фактам нарушения «Дехканабадскому калийному комбинату» назначена компенсационная выплата в размере 363 миллиона 57 тысяч 900 сумов. Также даны обязательные указания, состоящие из 18 пунктов, по устранению выявленных в ходе проверки недостатков.