Surxondaryoda qum-shag‘al qazib olish bilan bog‘liq 83 ta huquqbuzarlik aniqlanib, 287 million so’m jarima qo’llanildi
17:20
2434
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi, viloyat prokuraturasi, Milliy gvardiya boshqarmasi, yo‘l-patrul xizmati hamda “Xavfsiz daryo” DUK tashkilotlari hamkorligida viloyat bo’ylab doimiy reyd tadbirlari amalga oshirilmoqda.
Ma'lumot uchun, noruda materiallarini noqonuniy ravishda qazib olish bilan bog‘liq huquqbuzarliklarni aniqlashda dron uchuvchisiz qurilmasidan foydalanilmoqda. Yil boshidan bugunga qadar yer-suv hamda noruda materiallarini noqonuniy qazib olishga qarshi 132 ta profilaktik tadbirlar amalga oshirilgan bo’lib, shundan 99  ta holatda huquqbuzarliklar aniqlangan. Shundan noruda materiallarini noqonuniy qazib olish bo’yicha MJtKning 70-moddasi 1-qismi va 71prim 1-moddasi bilan 29 ta holat, MJTKning 65-82-95-moddalari bilan 54 ta holatda 287 million so’m ma’muriy jarimalar qo’llanilgan. Huquqbuzarliklarning 16 tasi yer-suv bilan bog‘liq.
15 ta holatda tabiatga umumiy hisobda 15 million so‘mdan ortiq zarar yetkazilgan va bu zarar huquqbuzarlardan undirilmoqda.
Navbatdagi reyd tadbirlari davomida ham bir qator huquqbuzaliklar aniqlandi. Jumladan, Jarqo’rg’on tumanida huquqbuzar tumanning “Gulhovuz” mahallasi hududidan oqib o’tuvchi “Surxon” daryosi o’zanidan o’zining maxsus texnikasi orqali qum noruda materialini qazib olayotganligi aniqlandi. Unga nisbatan MJtKning 70prim 1-moddasi 1-qismiga ko'ra BHMning 30 barobari – 10 million 200 ming so’m miqdorida jarima qo’llanilgan. Huquqbuzar belgilangan jarima hamda tabiatga yetkazilgan zararni (3 million 300 ming so’m) to‘laydigan bo‘ldi.
Shuningdek, Denov tumanida o’tkazilgan nazorat tadbirlarida  Denov tumani “Arab” mahallasi hududidan oqib o’tuvchi “Qizilsuv” daryosi o’zanidan qum tosh qazib olinayotganligi aniqlandi.  Holat natijasida tabiatga 2 million 550 ming so’m zarar yetkazilgan. Huquqbuzar K. A.ga nisbatan MJtKning  70prim 1-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, BHMning 30 barobari — 10 million 200 ming so’m miqdorida jarima qo‘llanildi. U jarima hamda yetkazilgan zararni to‘laydigan bo‘ldi.
Bundan tashqari, Sariosiyo tumanidagi “Anorzor” mahallasi hududidan oqib o’tuvchi “Obizarang” daryosi qirg’oqlaridan  tosh qum qazib olayotgan fuqaro Q.X.ga nisbatan MJtKning 70-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Huquqbuzar BHMning 10 barobari — 3 million 400 ming so‘m miqdorida jarimaga tortildi.
Oltinsoy tumani hududida o’tkazilgan nazorat tadbirlarida esa “Oltinsoy”  daryosi o’zanidan fuqarolar T.Y. va A.B. maxsus texnika yordamida qum-tosh mahsulotlarini noqonuniy ravishda qazib olayotganligi aniqlandi. Holat yuzasidan fuqarolarning har biriga nisbatan MJtKning 70 prim 1-moddasi 1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Huquqbuzarlardan ikki holat oqibatida tabiatga yetkazilgan zarar (4 million 490 ming so’m) hamda BHMning 30 barobari — 10 million 200 ming so’m miqdorida jarima undiriladigan bo‘ldi.
Shu bilan birga, fuqaro B.B. Termiz tumani hududidan oqib o’tuvchi daryo o’zanidan noqonuniy ravishda qum-shag’al qazib olayotgan vaqtida qo‘lga tushdi. Holat yuzasidan fuqaroga nisbatan MJTKning 70prim 1-moddasining   1-qismiga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, BHMning 30 barobari — 10 million 200 ming so‘m miqdorida  jarimaga qo‘llanildi. Shuningdek. B.B. tabiatga yetkazilgan zarar — 3 million 450 ming so’mni ham to‘laydigan bo‘ldi.

В Сурхандарьинской области выявлено 83 нарушения, связанных с добычей песка и гравия. Наложены штрафы в размере 287 млн сумов
17:20
2432
Управлением экологии Сурхандарьинской области совместно с областной прокуратурой, Управлением национальной гвардии, Дорожно-патрульной службой и ГУП «Безопасная река» регулярно проводятся рейды по всей области.
Для сведения: в целях выявления нарушений, связанных с незаконной добычей нерудных материалов, используется дрон. С начала года по настоящее время реализовано 132 профилактических мероприятия против незаконной добычи полезных ископаемых, из них в 99 случаях выявлены нарушения. За незаконную добычу нерудных материалов наложено 287 миллионов сумов административного штрафа: в 29 случаях по ч.1 ст.70 и прим.1 ст71 АК, а также в 54 случаях по статьям 65-82-95 АК. 16 нарушений связаны с землей и водой.
В 15 случаях природе причинен ущерб на сумму более 15 миллионов сумов, который взыскивается с правонарушителей.
В ходе очередного рейда также был выявлен ряд нарушений. В частности, в Джакурганском районе установлен факт незаконной добычи нерудных материалов из русла реки «Сурхан», протекающей по территории махалли «Гулховуз». На нарушителя наложен штраф в размере 3 БРВ – 10 миллионов 200 тысяч сумов по ч.1 статьи 70-1 АК. Также нарушителю предстоит выплатить нанесенный ущерб природе в размере 3 млн 300 тыс сумов.
Также в ходе контрольных мероприятий, проведенных в Денауском районе, установлен факт незаконной добычи песчаника из русла реки «Кызылсув», протекающей на территории махалли «Араб». В результате ситуации природе нанесен ущерб на сумму 2 миллиона 550 тысяч сумов. На правонарушителя К.А. был составлен административный протокол и наложен штраф по части 1 статьи 70 прим 1 АК в размере 30 БРВ – 10 млн 200 тыс сумов.
Кроме того, составлен административный протокол по части 1 статьи 70 АК в отношении гражданина К.Х., добывавшего песок с берега реки «Обизаранг», протекающей по территории махалли «Анорзор» Сариосийского района. Нарушитель оштрафован в размере 10 БРВ – 3 миллиона 400 тысяч сумов.
В ходе профилактических мероприятий, проведенных на территории Алтинсайского района, установлено что граждане Т.Ю. и А.Б.   незаконно добывали песчано-каменные материалы с использованием специальной техники с русла реки «Алтинсай». В связи с ситуацией на каждого из граждан составлен административный протокол на основании части 1 статьи 70 АК. Нарушители оштрафованы в размере 30 БРВ - 10 миллионов 200 тысяч сумов за ущерб, причиненный природе, который составил 4 миллиона 490 тысяч сумов.
В это же время при незаконной добыче песка и гравия из русла реки, протекающей по территории Термезского района, был остановлен гражданин Б.Б. В связи с ситуацией в отношении нарушителя составлен административный протокол на основании части 1 статьи 70 прим 1 АК и наложен штраф в размере 10 миллионов 200 тысяч сумов. Также за причиненный ущерб природе Б.Б. выплатит 3 миллиона 450 тысяч сумов.