Toshkent viloyatida noqonuniy ov bilan shug‘ullanayotganlar aniqlandi
Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi xodimlari tomonidan noqonuniy baliq ovlanishining oldini olish maqsadida navbatdagi tungi reyd tadbiri o‘tkazildi.
Quyichirchiq tumani "Qoʻrgʻoncha" MFY hududidagi reyd davomida Chirchiq daryosining chap qirgʻogʻida mahalliy fuqarolar Sh. A. va A. I. tomonidan noqonuniy usulda, yaʼni elektr qarmoq yordamida baliq ovlanayotgani aniqlandi. Ushbu shaxslarga tegishli narsalar koʻzdan kechirilganda 1 dona elektr qarmoq, 1 dona rezina qayiq, 1 dona akkumulyator va 86 bosh har xil turdagi baliq (shundan 80 bosh tovon baligʻi, 2 bosh zogʻara baligʻi, 4 bosh oq baligʻi) hamda 1 dona ondatra (mushk kalamush) borligi maʼlum boʻldi.
Holat natijasida Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʻgʻrisidagi qonunning 34 va 35-moddalari buzilgan. Tabiatga esa 28 million 628 ming soʻm zarar yetkazilgan.

В Ташкентской области выявлены лица, занимающиеся незаконной рыбалкой
В целях предотвращения незаконной рыбалки сотрудниками Управления экологии Ташкентской области был проведен очередной ночной рейд.
В ходе рейда на территории махалли «Кургунча»  Куйичирчикского района был установлен факт незаконной рыбалки местными жителями Ш.А. и А.Ш. с помощью электрической удочки. При досмотре были обнаружены: 1 электроудочка, 1 резиновая лодка, 1 аккумулятор, а также 86 различных видов рыб (в том числе 80 карасей, 2 сазана, 4 белой рыбы) и 1 ондатра.
В результате ситуации были нарушены статьи 34 и 35 Закона об охране и использовании животного мира. Природе нанесен ущерб на сумму 28 миллионов 628 тысяч сумов.
По части 4 статьи 90 АК на правонарушителей составлен административный протокол. Документы готовятся к отправке в суд.