Samarqanddagi “COP14 – Yashil jamoat parki”da daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi Aziz Abduhakimov, BMTning Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiyasi ijrochi kotibi Emi Frenkel, xalqaro delegatsiyalar vakillari va xorijlik mehmonlar ishtirokida bog’da shumtol, zarang, yapon saforasi, Qrim qaragʻayi va boshqa daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi.
“Yurtimizda daraxt ko‘chatlari o‘tqazish yaxshi an’anaga aylandi. Har bir xalqaro darajadagi tadbirda, albatta, xorijlik mehmonlarni daraxt ekishga jalb qilyapmiz. Natijada ko‘plab parklar, bog‘lar barpo bo‘lmoqda, — dedi Aziz Abduhakimov. — “COP14 — Yashil jamoat parki” 4,5 gektar maydonni egallaydi, bu yerda ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlar asrash to‘g‘risidagi konvensiya, tadbir davomida erishilgan natijalar, kelishuvlar, umuman, COP14 haqida tushuncha va boshqa kerakli ma’lumotlar joylashtiriladi. Eng muhimi, ushbu park havoni tozalashga xizmat qiladi”.
Parkda jami 2500 tup turli daraxtlar ekiladi. Shuningdek, savdo do‘konlari, avtoturargoh, shaxmat maydonchalari quriladi. Park aholi uchun har tomonlama qulay bo‘lgan madaniy hordiq maskaniga aylanadi.
Ma’lumot uchun, Samarqandda o‘tkazilgan BMTning Choʻllanishga qarshi kurash toʻgʻrisidagi konvnensiyasi (CRIC-21) ijrosini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-sessiyasi doirasida “CRIC-21 yashil bogʻi” yaratilgandi.

В Зеленом общественном парке COP14 в Самаркандской области высажены саженцы деревьев
В рамках международной конференции CMS COP14, в махалле Янгижой Самаркандского района создан «Зеленый общественный парк – COP14 ».
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, исполнительный секретарь Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных Эми Френкель, представители международных делегаций и иностранные гости посадили в саду саженцы таких деревьев, как ясень, клён, софора японская, крымская сосна и другие виды.
«Посадка саженцев деревьев стала доброй традицией в нашей стране. На каждом мероприятии международного уровня мы, конечно, привлекаем иностранных гостей для посадки деревьев. В результате строится множество парков и скверов», - сказал Азиз Абдухакимов. – «Зеленый общественный парк COP14 занимает территорию в 4,5 га, где будут размещены результаты соглашений, достигнутых в ходе Конвенции по сохранению мигрирующих видов животных и другая информация. Самое главное, что этот парк служит для очищения воздуха», - добавил министр.
Всего в парке посажено 2500 различных деревьев. Также здесь будут построены магазины, парковка и шахматные поля. Предполагается, что парк станет местом культурного отдыха, удобным для жителей и гостей региона.
Для информации: Ранее в рамках прошедшей в Самарканде 21-й сессии комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием был создан «Зеленый парк CRIC-21».