O‘zbekistonda 6 ta transchegaraviy muhofaza hududini barpo etish masalasi muhokama qilindi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Jahon bankining Atrof-muhit, tabiiy resurslar va moviy iqtisodiyot boʻyicha global direktori Valeriye Hiskey bilan uchrashdi. Uchrashuvda barqaror yashil iqlim borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Valeriye Hiskey Jahon banki ilk marotaba ko’chib yuruvchi turlarni muhofaza qilishga bag’ishlangan konvensiyada ishtirok etayotganligini va Samarqandga kelganidan juda mamnunligini bildirdi. Shuningdek, O‘zbekistonda yovvoyi hayvonlarning yoʻqolib ketayotgan turlarini qayta tiklash borasida muhim ishlar qilinayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, uchrashuvda chiqindilarni boshqarish sohasida olib borilayotgan islohotlar alohida qayd etildi.
“O‘zbekistonda chiqindilarni boshqarish sohasiga katta e’tibor qaratilyapti. Bu esa maqsadlarimiz mushtarak ekanligini anglatadi, — dedi Valeriye Hiskey. — Bundan tashqari, qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish va ularni saralash, sohadagi tadbirkorlar va ishchilarning ham davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlanishi bizni O‘zbekiston bilan hamkorlik qilayotganimizdan xursand qiladi”.
O‘z navbatida Aziz Abduhakimov mamlakatimizda soha oldiga qoʻyilgan maqsadlar, xususan, chiqindilarni boshqarish tizimini samarali yoʻlga qoʻyish, aylanma iqtisodiyotni tatbiq etish va “nol chiqindi” tamoyilining muhimligi haqida soʻz yuritdi.
“Endi chiqindilar iqtisodiyotning qimmatli resursiga aylanadi. Biz har tomonlama manfaatli bo‘lgan yashil jamiyat qurishni maqsad qilganmiz”, — dedi vazir.
Uchrashuv davomida 6 ta transchegaraviy muhofaza qilinadigan hududlarni barpo etishga qaratilgan loyiha muhokama qilindi. Bu loyiha noyob turdagi hayvonlarni qoʻriqlash, asrash bilan birga ekoturizmni rivojlantirishga ham katta hissa qoʻshadi.
Yakunda chiqindi sohasida yetakchi kompaniyalarni Oʻzbekistonga jalb qilish, sohaga Jahon banki tomonidan investitsiyalarni olib kirish hamda grantlar ajratilishi borasida oʻzaro hamkorlik qilishga kelishib olindi.

Обсужден вопрос создания 6 трансграничных охраняемых территорий в Узбекистане
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов встретился с глобальным директором Всемирного банка по окружающей среде, природным ресурсам и голубой экономике Валери Хиски. На встрече была обсуждена проводимая работа по устойчивому «зелёному» развитию.
Валери Хиски отметила, что Всемирный банк впервые участвует в Конференции, посвященной защите мигрирующих видов. Она также отметила, что ведется большая работа по восстановлению исчезающих видов диких животных в Узбекистане.
В ходе встречи также были отмечены реформы, проводимые в сфере управления отходами.
«В Узбекистане уделяется большое внимание сфере обращения с отходами. Это означает, что наши цели общие. Мы рады сотрудничеству с Узбекистаном в сфере обращения и сортировки ТБО, а также государственной поддержки предпринимателей и работников сферы», – сказала Валери Хиски.
В свою очередь Азиз Абдухакимов рассказал о целях, поставленных перед отраслью в республике, в частности, эффективном создании системы управления отходами, внедрении циркулярной экономики, а также развитии принципа «ноль отходов».
«Теперь отходы станут ценным ресурсом экономики. Мы стремимся построить «зелёное» общество, выгодное во всех аспектах», – сказал министр.
В ходе встречи был обсужден проект, направленный на создание 6 трансграничных охраняемых территорий. Планируется, что он внесет большой вклад в развитие экотуризма, а также защиту и сохранение редких видов животных.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о сотрудничестве по привлечению в Узбекистан ведущих компаний в сфере отходов, внедрению инвестиций Всемирного банка в эту сферу и выделению грантов.