O‘zbekistonda suvli-botqoqli yerlarni muhofaza qilish bo‘yicha Milliy strategiya ishlab chiqiladi
Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan CMS COP14 xalqaro konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Suvli-botqoqli hududlar toʻgʻrisidagi “Ramsar”  konvensiyasi bosh kotibi Musonda Mumba bilan uchrashdi.
Vazir yuqori martabali mehmonga Samarqandga tashrifi va Yovvoyi tabiatning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash to‘g‘risidagi konvensiyasi ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishidagi ishtiroki uchun minnatdorlik bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston, xususan, Samarqand global ekologik muloqotlar markaziga aylanayotgani, xususan, yaqinda BMTning Cho'llanishga qarshi kurash to'g'risidagi konvensiyasi (CRIC-21) o‘tkazilgani va aprel oyida Samarqand Iqlim bo‘yicha xalqaro forumga mezbonlik qilishi ta’kidlandi.
“Atrof-muhitni muhofaza qilish O'zbekiston hukumati uchun chinakam ustuvor vazifaga aylandi. Mamlakat Prezidentining Dubayda bo‘lib o‘tgan COP28 iqlim sammitidagi ishtiroki ham fikrimizning isbotidir. Davlatimiz rahbari tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish mexanizmlarini yanada qattiqroq qo'llash, muqobil energiya manbalariga o'tish va ekologik ta'limni kuchaytirishga katta e’tibor qaratilmoqda, — dedi Aziz Abduhakimov. — Biz Markaziy Osiyo mintaqasi global iqlim muammolarini bartaraf etish, umumiy farovonlik yo‘lida birlashishi tarafdorimiz”.
Uchrashuv davomida “Ramsar” konvensiyasi bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi. Vazir “Jiltirbas” ko'li xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan suvli-botqoqli yerlar ro'yxatiga kiritilgani uchun tashakkur bildirdi.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda O‘zbekistonning 5 ta hududi “Ramsar” konvensiyasi ro‘yxatiga kiritildi. Bular: “Dengizkoʻl” koʻli (2001), Aydar-Arnasoy koʻllar tizimi (2008), “Toʻdakoʻl” va Quyimozor suv havzalari, Sudochye (2023) hamda “Jiltirbas” (2024).
“Jiltirbas ko‘lining xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suvli-botqoqli hududlar ro‘yxatiga kiritilishi biz uchun ushbu hududda tabiatni muhofaza qilish choralarini yanada kuchaytirish uchun qonuniy asos bo‘lib xizmat qiladi. Shuningdek, bu yerda ekoturizmni rivojlanish uchun imkoniyat yaratadi”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Uchrashuvda, shuningdek, GIZ tashkiloti bilan hamkorlikda “Sudochye” ko'li hududini boshqarish, suvli-botqoqli yerlarni muhofaza qilish bo'yicha Milliy strategiya ishlab chiqish rejalashtirilayotganligi qayd etildi. Bu strategiya “Ramsar” obyektlarini qamrab oladi va suvli-botqoqli yerlar hamda suv havzalarini muhofaza qilishni kuchaytirishga zamin yaratadi.
Uchrashuv davomida Musonda Mumba ekologiya sohasidagi fidoiy xizmatlari uchun "Tabiat himoyachisi" ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi. Aziz Abduhakimov "Ramsar" bosh kotibiga atrof-muhitni muhofaza qilishga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi.
Yakunida atrof-muhit va suvli-botqoqli yerlarni asrashga qaratilgan amaliy ishlar va tashabbuslarni yo‘lga qo‘yish, O'zbekistonda, shuningdek, mintaqaviy miqyosda — Markaziy Osiyoda “Ramsar” obyektlari tarmog'ini rivojlantirish va suv qushlari turlarini transchegaraviy saqlash, “Ramsar” obyektlarida turizm imkoniyatlarini o‘rganish, jamoatchilik va yoshlarni jalb qilish borasida hamkorlikni kuchaytirishga kelishib olindi.

В Узбекистане разработают Национальную стратегию охраны водно-болотных угодий
В рамках международной конференции CMS COP14 в Самарканде, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с генеральным секретарем Рамсарской конвенции о водно-болотных угодьях Мусондой Мумбой.
Министр выразил благодарность высокому гостю за визит в Самарканд и участие в 14-м заседании Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов животных.
На встрече было отмечено, что город Узбекистана – Самарканд становится центром глобальных экологических диалогов, так как недавно здесь прошла Конвенция ООН по борьбе с опустыниванием (CRIC-21), а в апреле в Самарканде пройдет Международный климатический форум.
«Охрана окружающей среды стала приоритетной сферой для правительства Узбекистана. Подтверждением нашего стремления является участие Президента страны в климатическом саммите COP28, который прошел в Дубае. Глава нашего государства уделяет большое внимание более строгому применению механизмов защиты окружающей среды, переходу на альтернативные источники энергии и усилению экологического образования», – сказал Азиз Абдухакимов. – «Мы поддерживаем объединение Центральноазиатского региона для предотвращения глобальных климатических проблем и общего процветания», – добавил министр.
В ходе встречи было отмечено, что налажено эффективное сотрудничество с Рамсарской конвенцией. Министр выразил благодарность за включение озера Жилтырбас в список водно-болотных угодий международного значения.
Для информации: в настоящее время 5 объектов Узбекистана включены в список Рамсарской конвенции: озеро «Денгизкуль» (2001 г.), Айдар-Арнасайская озерная система (2008 г.), водохранилища «Тудаколь» и Куймозор, Судочье (2023 г.) и Жылтырбас (2024 г.).
«Включение озера Жылтырбас в список водно-болотных угодий международного значения служит для нас правовой основой для дальнейшего усиления природоохранных мер на этой территории. Это также создает возможность для развития здесь экотуризма», - сказал Азиз Абдухакимов.
На встрече было отмечено, что совместно с организацией GIZ планируется разработать национальную стратегию управления территорией озер Судочье и охраны водно-болотных угодий. Эта стратегия будет охватывать объекты Рамсарской конвенции и обеспечивать основу для усиления защиты водно-болотных угодий и водоемов.
В ходе встречи Мусонда Мумба была награждена нагрудным знаком «Табиат ҳимоячиси» («Защитник природы») за заслуги в области экологии. Азиз Абдухакимов поблагодарил генерального секретаря Рамсарской конвенции за вклад в защиту окружающей среды.