O‘zbekiston ekologik munosabatlarni ta’minlashga qo‘shgan hissasi uchun taqdirlandi
CMS COP14 doirasida 12-fevral kuni Samarqandda “Champion Night” tadbiri bo‘lib o‘tdi, unda ko‘chib yuruvchi turlarni saqlash borasidagi ulkan sa’y-harakatlari va sadoqatlari uchun yangi CMS chempionlari mukofotlandi.
Kecha davomida O‘zbekiston “2024–2026-yillarda ekologik aloqalarni ta’minlashga qo‘shgan hissasi uchun” faxriy mukofoti bilan taqdirlandi. O‘zbekiston nomzodi sertifikatini CMS ijrochi kotibi Emi Frenkel Ekologiya atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimovga  topshirdi.
Ma'lumot uchun: Tadbir CMS tomonidan ishlab chiqilgan tashabbuslarni ilgari surish va ularni barqaror qo'llab-quvvatlashni rag'batlantirishga qaratilgan "Migratory Species Champion" ("Ko'chib yuruvchi turlar chempionlari" dasturi doirasida bo'lib o'tdi.

Узбекистан награжден за вклад в обеспечение экологической связности
В рамках CMS COP14 в Самарканде 12 февраля состоялось мероприятие Champion Night, чествующее новых чемпионов CMS, которые были награждены за выдающиеся усилия и приверженность глобальной борьбе за сохранение мигрирующих видов.
В ходе вечера Узбекистан был удостоен почетной премией «За вклад в обеспечение экологической связности на период 2024-2026 гг.». Сертификат о номинации Узбекистана министру экологии охраны окружающей среды и изменения климата Азизу Абдухакимову вручила исполнительный секретарь CMS Эми Френкель.
Для информации: Мероприятие состоялось в рамках программы Migratory Species Champion («Чемпионы мигрирующих видов»), которая направлена на продвижение инициатив, разработанных CMS, и поощрение их устойчивой поддержки.