Samarqandda O‘zbekistondagi noyob ko‘chmanchi hayvonlar ko‘rgazmasi ochildi
13-fevral kuni Samarqandda, “Ipak yo‘li" xalqaro turizm va madaniy meros universiteti qoshidagi Art-rezidensiyada “Ko’chib yuruvchi noyob hayvonot olami” nomli rasmlar ko‘rgazmasi ochildi. Ko‘rgazma Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha Konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yig‘ilishiga (CMS COP14) bag‘ishlangan.
Tadbirda O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Tojikiston Respublikasi hukumati huzuridagi atrof-muhitni muhofaza qilish qo‘mitasi raisi Bahodur Sheralizoda, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMT Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP) ijrochi direktori Inger Andersen, Suvli-botqoqli yerlar bo'yicha Ramsar konvensiyasi Bosh kotibi doktor Musonda Mumba, rassomlar, talabalar, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
“Bu ko‘rgazma ko‘chib yuruvchi hayvonlar turlari aks etgan suratlardan iborat. Yosh va iqtidorli rassomlar bir oy davomida turli hayvonlar, qushlarni mahorat bilan aks ettirishgan, — dedi Aziz Abduhakimov. — Suratdagi har bir jonzot atrof-muhitni asrashda, bioxilma-xillikni saqlab qolishda muhim ahamiyatga ega. Maqsadimiz kelajak avlodda tabiatga, hayvonlarga mehr-muhabbat hissini uyg‘otish, ularda tabiatga daxldorlik hissini shakllantirishdir”.
Ko‘rgazmada 2024-yil yanvar oyida Ekologiya vazirligi, Badiiy akademiya va O‘zbekiston Davlat san’at muzeyi hamkorligida tashkil etilgan plener davomida chizilgan 40 nafar yosh rassomning 100 ga yaqin rasmlari namoyish qilindi.
"Ko‘rgazmadagi g‘ayrioddiy rasmlar meni hayratga soldi. Ularda O‘zbekistonga alohida urg‘u berilgan holda Markaziy Osiyo mintaqasining go‘zalligi mohirona aks ettirilgan. E'tiborli tomoni, bu rasmlarning barchasi o‘z mahoratini namoyish etayotgan yosh rassomlar tomonidan yaratilgan”, — dedi Inger Andersen.
Ma’lumot uchun, Ijodiy plenerdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan noyob ko‘chmanchi jonivorlarga mehr-muhabbat tuyg‘usini kuchaytirish, mamlakatimizning noyob tabiiy merosini namoyish etish, yosh avlodning ekologik madaniyati va ongini yuksaltirishdan iborat.
"Ko‘rgazma konferensiyaga tashrif buyurgan xorijlik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi. Suratlar mahorat bilan chizilgani uchun ko‘z oldingizda O‘zbekistondagi ko‘chib yuruvchi yovvoyi hayvonlarni jonli gavdalantira oladi", — dedi Oʻzbekiston davlat sanʼat muzeyi direktori Vasila Fayziyeva.
Ko‘rgazma 29-fevralgacha mahalliy aholi va mehmonlar uchun ochiq bo‘ladi. Yakuniy natijalarga ko‘ra, eng yaxshi asarlar  hakamlar hay’ati tomonidan tanlab olinadi va ularning mualliflari pul mukofotlari bilan taqdirlanadi.

В Самарканде открылась выставка, посвященная редким мигрирующим животным Узбекистана
13 февраля в Арт-резиденции Международного университета туризма и культурного наследия «Великий Шёлковый» в Самарканде состоялось открытие выставки картин «Уникальный мир мигрирующих животных», приуроченная к 14-му Заседанию Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14).
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов, председатель Комитета по охране окружающей среды при Правительстве Республики Таджикистан Баходур Шерализод, заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен, генеральный секретарь Рамсарской конвенции о водно-болотных угодьях д-р Мусонда Мумба, художники, студенты, представители СМИ.
«На выставке представлены картины мигрирующих животных. Молодые и талантливые художники на протяжении месяца рисовали различных животных и птиц.  Каждое существо, изображенное на картине, имеет значение для защиты окружающей среды и сохранения биоразнообразия. Наша цель – привить будущим поколениям чувство любви к природе и животным, сформировать у них чувство привязанности к природе», – рассказал Азиз Абдухакимов.
Выставка представила около 100 картин работ 40 молодых художников, полученные в результате плэнера, организованного Министерством экологии совместно с Академией художеств и Государственным художественным музеем Узбекистана в январе 2024 года.
«Я очень рада находиться здесь, впечатлена необыкновенными картинами, которые мы видим, и они действительно отражают красоту этой части мира и Центральной Азии, с акцентом на Узбекистан. Что особенно интересно, так это то, что все эти картины написаны молодыми художниками, демонстрирующими свое мастерство», – сказала Ингер Андерсен.
Для информации: Основной целью проведения творческого пленэра стало стремление к укреплению чувства любви к редким мигрирующим животным, включенным в Красную книгу Узбекистана, представление уникального природного наследия страны, повышение экологической культуры и сознания подрастающего поколения.
«Выставка произвела большое впечатление на иностранных гостей конференции. Благодаря творчеству художников картин можно увидеть как выглядят мигрирующие дикие животные Узбекистана», - рассказала директор Государственного художественного музея Василя Файзиева.
Выставка будет открыта для посещения жителями и гостями Самарканда до 29 февраля. По ее итогам компетентным жюри из заслуженных художников республики будут отобраны лучшие работы, а их авторы награждены денежными призами.