Samarqandda CMS COP14 ning ochilish marosimi bo‘lib o’tdi
12-fevral kuni “Silk Road Samarkand” kongress zalida Yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlash bo‘yicha Konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasi 14-yig‘ilishining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov ochib, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tadbir ishtirokchilariga Murojaatnomasini o‘qib berdi.
"O‘zbekistonda yovvoyi hayvonlarning ko‘chib yuruvchi turlarini saqlashga katta e’tibor qaratilmoqda. Keyingi yillarda sohaning me’yoriy-huquqiy bazasi takomillashtirilib, yangi qonun hujjatlari qabul qilinib, ularning samarali ijrosi ta’minlandi.
O‘zbekiston 2024–2027-yillarda Konvensiyaga raislik qilishi davomida ko‘chib yuruvchi hayvonlar turlarini himoya qilish uchun barcha kuch va salohiyatini safarbar qilishga tayyor. Samarqandda 2024–2032-yillarga mo‘ljallangan yangi strategik rejaning qabul qilinishini olqishlaymiz, bu boradagi kelgusi ishlarning asosiy yo‘nalishlari belgilab olinadi”, — deyiladi Murojaatnomada.
Konferensiya butun jahon hamjamiyatiga taalluqli boʻlgan eng dolzarb muammolardan biri – yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash masalasini hal qilish uchun 130 mamlakatdan 1800 dan ortiq ishtirokchini jamladi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, tashkilotning Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP) ijrochi direktori Inger Andersen, Ko‘chib yuruvchi turlar bo‘yicha konvensiya ijrochi kotibi Emi Frenkel, BMTning Atrof-muhit bo‘yicha Butunjahon monitoring markazi (UNEP-WCMC) rahbari Kelli Malsh, vazirlar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, diplomatlar, soha ekspertlari va boshqalar ishtirok etdi.
Tadbirda konvensiyani amalga oshirishdagi taraqqiyot, shuningdek, ko'chib yuruvchi turlar va ularning yashash joylarini saqlash bo'yicha ko'plab ehtiyoj va muammolarni hal qilish bo'yicha harakatlar ko'rib chiqildi.
Bir haftalik muzokaralar davomida CMS COP14da yuzdan ortiq masalalarni qamrab oluvchi keng kun tartibini ko'rib chiqishi kutilmoqda, jumladan:
— Xalqaro himoyaga muhtoj bo'lgan o'n to'rtta qo'shimcha turni o'z ichiga olgan CMS Ilovalariga tuzatishlar kiritish;
— yettita turni saqlashning ustuvor chora-tadbirlari sifatida yangi kelishilgan harakatlar bo'yicha takliflar;
— brakonyerlikka qarshi kurash chora-tadbirlari;
— atrof-muhit kommunikatsiyalarini rivojlantirish bo'yicha harakatlar;
— 2024–2032-yillarga mo'ljallangan migratsiya turlari bo'yicha yangi strategik reja.
Shuningdek, bugungi ochilishda ko‘chib yuruvchi yovvoyi tabiat turlarining holati to‘g‘risidagi birinchi global hisobot taqdimoti bo‘ldi.

В Самарканде прошла церемония открытия CMS COP14
12 февраля в конгресс-холле Silk Road Samarkand состоялась церемония открытия 14-го заседания Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14).
Открыл мероприятие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, зачитавший для участников мероприятия послание Президента Шавката Мирзиёева.
«В Узбекистане уделяется большое внимание сохранению мигрирующих видов диких животных. За последние годы усовершенствована нормативно-правовая база сферы, приняты новые акты законодательства, обеспечено их эффективное исполнение. В период председательства в Конвенции в 2024–2027 годах Узбекистан готов мобилизовать все свои силы и потенциал на защиту мигрирующих видов животных. Мы приветствуем принятие в Самарканде нового Стратегического плана на период 2024–2032 годов, который определит основные направления предстоящей работы в этой области».
Конференция собрала более 1800 участников из 130 стран мира для решения одной из самых актуальных проблем, затрагивающих все мировое сообщество, – сохранения мигрирующих видов диких животных.
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, заместитель Генерального секретаря ООН, исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен, исполнительный секретарь Конвенции по сохранению мигрирующих видов Эми Френкель, руководитель Всемирного центра мониторинга охраны природы Программы ООН по окружающей среде (UNEP-WCMC) Келли Малш, министры, руководители международных организаций, дипломаты, эксперты сферы и др.
В ходе Пленарного заседания был рассмотрен прогресс в реализации Конвенции, а также действия по решению многочисленных потребностей и проблем сохранения мигрирующих видов и их среды обитания. Ожидается, что в рамках недельных переговоров CMS COP14 рассмотрит обширную повестку дня, охватывающую более ста вопросов, в том числе:
— Поправки к Приложениям CMS, включающие четырнадцать дополнительных видов, нуждающихся в международной охране, среди которых обычная рысь, бычий крылатый орляк, манул, магелланова ржанка и др.
— Предложения о новых Согласованных действиях в качестве приоритетных мер по сохранению семи видов.
— Меры по борьбе с браконьерством.
— Действия по развитию экологической связи.
— Новый стратегический план по мигрирующим видам на период 2024-2032 гг.
— Многочисленные инициативы, касающиеся отдельных видов и стран ареала, такие как Центрально-Азиатский пролетный путь и Инициативы по трансграничному ягуару.
Сегодня также в рамках открытия будет представлен первый в истории Глобальный отчет о состоянии мигрирующих видов диких животных.
Для информации: CMS COP14 – одно из наиболее значимых глобальных мероприятий ООН по сохранению мигрирующих видов с момента принятия Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразия (GBF).