O‘zbekistonda Markaziy Osiyodagi birinchi eko-universitet — "Green University" rasman ochildi
10-fevral kuni Toshkent viloyatida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universiteti (“Green University”)ning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda IUCN bosh direktori Gretel Agilar, Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va Markaziy Osiyo davlatlari ekologiya vazirlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ochilishda nutq so‘zlagan Gretel Agilar "Green University"ning mintaqadagi ekologik muammolarni hal qilishdagi o‘rni alohida ekanligini ta'kidladi.
“Oʻzbekiston hukumatini ekologik yetakchilik va taʼlimni rivojlantirishga xizmat qiladigan yirik mintaqaviy tashabbus - “Central Asian Green University” ochilishi bilan tabriklaymiz. Ushbu universitet biologik xilma-xillikning yoʻqolishi, iqlim oʻzgarishi va ifloslanishning uch karra sayyoraviy inqirozini hal qilishda yordam beradi. Ekologik taʼlim orqali universitet boy tabiatga ega mintaqani asrashga xizmat qiladi”, — dedi u.
Tadbir davomida mehmonlar universitetda yaratilgan qulay shart-sharoitlar bilan tanishishdi. Bu yerda talabalarning bilim olishi uchun soʻnggi texnologiyalar bilan jihozlangan xonalar, keng kutubxona, darsdan tashqari vaqtda shugʻullanish uchun sport zali va boshqa qulayliklar yaratilgan.
Maʼlumot uchun, “Green University” Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida tashkil etilgan. Maqsad mahalliy, mintaqaviy va global ekologik muammolarni samarali boshqarish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, ilmiy va intellektual salohiyatni amalga oshirishda innovatsion gʻoyalar, amaliyot va texnologiyalarni joriy etishdir.
Universitet davlat oliy taʼlim muassasasi boʻlib, “Hub and Spoke” tamoyili asosida faoliyat olib boradi. Ushbu model strategik va oʻzaro manfaatli hamkorlikka, yaxlit oʻquv tizimini yaratishga, resurslarni optimallashtirishga, talabalar va mutaxassislarning harakatchanligiga asoslanadi, shuningdek, mahalliy mutaxassislar salohiyatini oshirish, bilim va tajriba almashishga yordam beradi.
Hozirgi kunda hamkorlik uchun universitetga Buyuk Britaniya, Yangi Zelandiya, AQSH va boshqa davlatlar xalqaro universitetlarining turli professorlarini faol jalb etmoqda.

В Узбекистане официально открыли первый эко-университет в Центральной Азии – Green University
10 февраля в Ташкентской области состоялась церемония открытия Центральноазиатского университета окружающей среды и изменения климата (Green University).
В мероприятии приняли участие генеральный директор МСОП Гретель Агилар, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министры экологии стран Центральной Азии, представители международных организаций, представители местных и международных СМИ.
Выступая на открытии Гретель Агилар подчеркнула особую роль Green University в решении экологических проблем региона.
«Мы поздравляем правительство Узбекистана с открытием Central Asian Green University – крупной региональной инициативы, которая служит развитию экологического лидерства и образования. Этот университет поможет решить тройной планетарный кризис утраты биоразнообразия, изменения климата и загрязнения. Посредством экологического образования университет послужит сохранению региона с богатой природой», - отметила глава МСОП.
В ходе мероприятия гости ознакомились с благоприятными условиями, созданными в университете. Для обучения студентов классные комнаты оборудованы с использованием современных технологий, создана большая библиотека, тренажерный зал для внеклассных занятий и другие удобства.
Для информации: Green University создан на в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа». Его цель – эффективное управление местными, региональными и глобальными экологическими проблемами, укрепление регионального сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды, внедрение инновационных идей, практик и технологий в реализацию научного и интеллектуального потенциала.
Университет является государственным высшим учебным заведением и его деятельность организована по принципу «Hub and Spoke». Данная модель основана на стратегическом и взаимовыгодном сотрудничестве, создании интегрированной образовательной системы, оптимизации ресурсов, мобильности студентов и специалистов, а также способствует повышению потенциала местных специалистов, обмену знаниями и опытом. Учебные занятия проводятся на узбекском, русском и английском языках по кредитно-модульной системе с помощью лекций, лабораторных и индивидуальных занятий, практической работы в группах, основанного на развитии критического мышления, задач и экспериментов.
На уровне бакалавриата занятия проводятся на английском и одном из официальных языков Организации Объединенных Наций с учетом требований государственных образовательных стандартов Республики Узбекистан.
В настоящее время в университет для сотрудничества активно привлекаются различные профессора из международных университетов Великобритании, Новой Зеландии, США и других стран.