Oʻzbekistonning Atrof-muhit holati toʻgʻrisidagi Milliy hisoboti COP14'da taqdim etiladi
13-fevral kuni Samarqandda CMS COP14 doirasida barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, jamoatchilik xabardorligini oshirish va atrof-muhitni muhofaza qilishga bag‘ishlangan yordamchi tadbir bo‘lib o‘tadi.
Tadbirda Ekologiya vazirligining yangi nashrlari – O‘zbekiston Respublikasining Atrof-muhit holati to‘g‘risidagi Milliy hisoboti va uning tasviriy sharhi, FAOning Oziq-ovqat chiqindilarini kamaytirish boʻyicha qoʻllanmasi va Oʻzbekistonda ekoturizmni rivojlantirish va ekologik barqarorlik boʻyicha taqdimot: Turoperatorlar, mahalliy hokimiyat organlari va tashrif buyuruvchilar uchun maslahatlar taqdim etiladi.
Atrof-muhit holati to‘g‘risidagi Milliy hisobot mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida ekologik vaziyat va tendensiyalarni aks ettiruvchi keng qamrovli hujjatdir. Shuningdek, u tegishli siyosiy ustuvorliklar, strategiyalar va atrof-muhit muammolarini hal qilish bo'yicha harakatlar yo'nalishini belgilaydigan boshqa hujjatlarning umumiy ko'rinishini taqdim etadi.
Taqdimotda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya vaziri A.Abduhakimov, BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, UNEP Ijrochi direktori I. Andersen, milliy vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar, nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari va COP-14 ning boshqa delegatlari ishtirok etadilar.

На СОР14 представят Национальный доклад Узбекистана о состоянии окружающей среды
13 февраля в Самарканде в рамках CMS COP14 состоится сайд-ивент, посвященный инициативам, поддерживающим устойчивое развитие, повышение осведомленности населения и ее участие в процессе охраны окружающей среды.
На мероприятии будут представлены новые публикации Министерства экологии – Национальный доклад Республики Узбекистан о состоянии окружающей среды и его иллюстрированный обзор, Руководство ФАО по сокращению пищевых отходов и Презентация по развитию экотуризма и обеспечению устойчивости природы в Узбекистане: советы для туроператоров, местных органов власти и посетителей.
Национальный доклад о состоянии окружающей среды это комплексный документ о текущей экологической ситуации и тенденциях в контексте социально-экономического развития страны. Также он представляет обзор соответствующих политических приоритетов, стратегий и других документов, призванных наметить план мер по решению экологических проблем.
В презентации примут участие Министр экологии Республики Узбекистан А.Абдухакимов, Заместитель Генерального секретаря ООН, Исполнительный директор ЮНЕП госпожа И.Андерсен, представители национальных министерств и ведомств, международных организаций, ННО и другие делегаты СОР-14.