5-fevral kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va “Tadweer” (Abu-Dabining chiqindilarni boshqarish sohasidagi eng yirik kompaniyasi) direktori Ali Al-Dhaheri o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda yurtimizda chiqindilarni boshqarish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berildi. Xususan, Aziz Abduhakimov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan “Chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ularning ekologik vaziyatga salbiy taʼsirini kamaytirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmon muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlandi. “Chiqindilarni boshqarishni kompleks tizimini joriy etish” loyihasi esa bu islohotlarning mantiqiy davomi ekanligi qayd etildi.
“Atrof-muhitning chiqindilar bilan ifloslanishi darajasini kamaytirish, chiqindilarni qayta ishlash orqali ulardan samarali foydalanish muhim ahamiyatga ega, — dedi vazir Aziz Abduhakimov. — “Tadweer” bilan amalga oshiriladigan loyiha esa bu borada keng imkoniyatlarni taqdim etadi. Loyihaning ahamiyati shundaki, qattiq maishiy chiqindilarni utilizatsiya qilish orqali ularning hajmi kamaytiriladi va kimyoviy moddalar zararsizlantiriladi. Shu bilan birga, chiqindilarni yoqish natijasida muqobil energiya ishlab chiqarish va ikkilamchi moddiy resurslarni ajratib olish imkoniyati yaratiladi".
Uchrashuv davomida chiqindilarni yig'ish, monitoring tizimini joriy etish, “yashil” energiya ishlab chiqarish bilan bog'liq masalalar muhokama qilindi. Vazir “Tadweer” kompaniyasi vakillariga amalga oshirilayotgan ishlar uchun minnatdorlik bildirdi.
O‘z navbatida Ali Al-Dhaheri Ekologiya vazirligi bilan hamkorlikdan mamnun ekanligini aytib o‘tdi.
“Tez orada loyihaning amaliy qismiga o‘tamiz. Dastlab Navoiy va Buxoro viloyatlaridagi chiqindi poligonlari hamda chiqindilarni qayta ishlash korxonalari faoliyatini o‘rganamiz, shart-sharoitlarni ko‘zdan kechiramiz. Hamkorligimiz har tomonlama samarali bo‘lishidan manfaatdormiz”, — dedi Ali Al-Dhaheri.
Uchrashuvdan so‘ng yuqori martabali mehmon Ekologiya vazirligi, vazirlikning Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi hamda Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish respublika markazi bilan yaqindan tanishtirildi.
Ma’lumot uchun, Dubayda boʻlib oʻtgan BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha konferensiyasi (COP28) doirasida “Tadweer” kompaniyasi bilan memorandum imzolanishi loyihaning muhim bosqichi boʻldi. Memorandum chiqindilarni boshqarish sohasida zamonaviy innovatsion ekologik toza texnologiyalar va xizmatlarni joriy etishni nazarda tutadi.

Обсужден вопрос переработки отходов и получения из них альтернативной энергии
5 февраля состоялась встреча министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с директором компании Tadweer (крупнейшего предприятия в сфере обращения с отходами в Абу-Даби) Али Аль-Дахери.
На встрече была представлена информация о реформах, реализуемых в сфере управления отходами в нашей стране. В частности, Азизом Абдухакимовым было отмечено, что большое значение имеет принятый Президентом Республики Узбекистан Указ «О мерах по совершенствованию системы обращения с отходами и снижению их негативного воздействия на экологическую ситуацию», а также то, что проект «Внедрение комплексной системы управления отходами» является логическим продолжением данных реформ.
«Важно снизить уровень загрязнения окружающей среды отходами, эффективно использовать их посредством переработки отходов», – сказал Азиз Абдухакимов. – «Проект, реализуемый совместно с Tadweer открывает в этом плане широкие возможности. Важность проекта в том, что за счет утилизации твердых бытовых отходов сокращается их объем и нейтрализуются химические вещества. В то же время в результате сжигания отходов можно производить альтернативную энергию и добывать вторичные материальные ресурсы»,– добавил министр.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные со сбором мусора, внедрением системы мониторинга, производством «зелёной» энергии. Министр поблагодарил представителей компании за проделанную работу.
В свою очередь Али Аль-Дахери выразил признательность за сотрудничество.
«Совсем скоро мы перейдем к практической части проекта. Сначала изучим деятельность полигонов и мусороперерабатывающих предприятий в Навоийской и Бухарской областях, рассмотрим условия. Мы заинтересованы в том, чтобы наше сотрудничество было эффективным во всех отношениях», - сказал Али Аль-Дахери.
По завершению встречи высокопоставленный гость был ознакомлен с деятельностью Министерства экологии, Центрального управления диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства, Республиканского центра организации санитарно-технических работ.
Для информации, важным этапом проекта стало подписание меморандума с компанией Tadweer в рамках Конференции ООН по изменению климата (COP28), проходившей в Дубае. Меморандум предусматривает внедрение современных инновационных экологически чистых технологий и услуг в сфере обращения с отходами.
Проект призван сократить размещение непереработанных отходов на свалках, создать новые рабочие места, сократить выбросы парниковых газов и токсичных органических веществ в атмосферу.