Oʻzbek mediasi vakillari Xitoyning energetikaga oid tajribasini oʻrganishmoqda
Yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari hamda Energetika vazirligi va uning tizim tashkilotlari matbuot kotiblarining Xitoyga press-turi tashkil etildi. Tadbirda, shuningdek, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi hamda Ekologiya vazirligi vakillari ham ishtirok etmoqda.
Prezident topshirigʻiga muvofiq tashkil etilgan press-tur qatnashchilari XXRning Pekin, Sian va Chendu shaharlaridagi energetika tizimi korxonalari faoliyati bilan yaqindan tanishishmoqda.
Birinchi obyekt Pekin shahridagi “China Energy International Co. LTD” korporatsiyasi boʻlib, u 2011-yilda tashkil etilgan. Uning dunyodagi 140 davlatida faoliyat koʻrsatuvchi boʻlinmasida 100 mingdan ziyod xodim ishlaydi. Umumiy aktivi - 154 mlrd. AQSH dollari.
Mutaxassislarning taʼkidlashicha, bugunga qadar kompaniya tomonidan umumiy 1060 GVt quvvatli 300 dan ortiq loyiha yoʻlga qoʻyilgan.
Oʻzbekistonlik jurnalist va matbuot kotiblari kompaniyaning elektr stansiyalarini loyihalashtirish, qurish hamda ularga xizmat koʻrsatishga doir tajribasi bilan tanishishdi. Shu bilan birga, ularga issiqlik elektr stansiyalari va gidroelektr stansiyalari qatorida quyosh, shamol va atom elektr stansiyalari kabi “yashil” energetika manbalarini qurish va saqlash borasidagi imkoniyatlari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Qayd etilishicha, “China Energy International Co. LTD” Oʻzbekistonning bir necha hududida qayta tiklanuvchi energiya manbalari yoʻnalishida umumiy qiymati 2 mlrd. 450 mln dollarga teng loyihalarni amalga oshirmoqda.
Jumladan, kompaniya Sirdaryo viloyatida barpo etilayotgan zamonaviy elektr stansiyasi qurilishida bosh pudratchi sifatida ishtirok etayotgan boʻlsa, Kattaqoʻrgʻon tumanida toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiya hisobiga energiyasamarador sement zavodini ishga tushirdi. Bundan tashqari, Buxoro va Qashqadaryo viloyatlarida quvvati 500 MVt boʻlgan ikki quyosh elektr stansiyasini qurmoqda.
Ushbu stansiyalarning dastlabki quvvati 2023-yilning 27-dekabrida umumiy tarmoqqa ulandi va bugunga kelib Oʻzbekiston energetika tarmogʻiga ekologik toza “yashil” energiya yetkazib bermoqda.
Shu bilan birga, Navoiy viloyatida quvvati 600 MVt boʻlgan gibrid elektr stansiyasini (quyosh, shamol va elektr energiyasini saqlash tizimi) qurish loyihasini amalga oshirmoqda.
Bundan tashqari, Toshkent, Fargʻona, Andijon hamda Namangan viloyatlari hududida 8 ta elektr energiyasini saqlash tizimlarini qurish loyihasi roʻyobga chiqarilyapti.
Press-turdan Xitoy Xalq Respublikasi energetika tizimi, unda qoʻllanilayotgan ilgʻor texnologiyalar hamda raqamlashtirish jarayoni bilan tanishish maqsad qilingan.

Представители узбекских СМИ изучают энергетический опыт Китая
В Китайскую Народную Республику организован пресс-тур для представителей ведущих СМИ и пресс-секретарей Министерства энергетики и его системных организаций. В мероприятии также принимают участие представители Министерства экологии и Агентства информации и массовых коммуникаций.
Участники пресс-тура, организованного в соответствии с поручением Президента, ознакомились с деятельностью предприятий энергической системы городов КНР – Пекина, Сианя и Чэнду.
Первый объект в Пекине – China Energy International Co. LTD был создан в 2011 году. В его системе работают более 100 000 сотрудников из 140 стран мира. Общие активы организации составляют – 154 миллиарда долларов США. По словам экспертов, компанией запущено более 300 проектов общей мощностью 1060 ГВт.
Журналисты и пресс-секретари Узбекистана ознакомились с опытом компании в проектировании, строительстве и обслуживании электростанций. В то же время им была предоставлена подробная информация о возможностях строительства и эксплуатации «зелёных» источников энергии, таких как солнечные, ветровые и атомные электростанции, помимо тепловых электростанций и гидроэлектростанций.
Было отмечено, что China Energy International Co. LTD в нескольких регионах Узбекистана реализует проекты в сфере возобновляемой энергетики общей стоимостью 2 миллиарда 450 миллионов долларов. K примеру, компания участвует в качестве генерального подрядчика в строительстве строящейся современной электростанции в Сырдарьинской области, а также за счет прямых инвестиций запустила энергоэффективный цементный завод в Каттакурганском районе Самаркандской области. Кроме того, в Бухарской и Кашкадарьинской областях предприятием строятся две солнечные электростанции мощностью 500 МВт.
Первоначальная мощность этих станций была подключена к общественной сети 27 декабря 2023 года, и сегодня они поставляют экологически чистую «зелёную» энергию в энергосети Узбекистана.Одновременно в Навоийской области реализуется проект по строительству гибридной электростанции (системы хранения солнечной, ветровой и электрической энергии) мощностью 600 МВт.
Кроме того, в Ташкентской, Ферганской, Андижанской и Наманганской областях реализуется проект строительства 8 систем хранения электроэнергии. Цель пресс-тура – ознакомление с энергетической системой Китайской Народной Республики, используемыми в ней передовыми технологиями и процессом цифровизации.