Prezident tomonidan ekologiyani yaxshilashga doir muhim topshiriqlar berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida uy-joy, qurilish, kommunal xoʻjaligi, transport va ekologiya sohalarida amalga oshirilgan ishlar va ustuvor vazifalar yuzasidan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Yigʻilishda ekologiya sohasidagi dolzarb masalalar ham tahlil qilindi.
Yigʻilishda hududlardagi ayrim korxonalarda haligacha 10 yildan ortiq ishlatilayotgan chang-gaz tozalash uskunalari mavjudligi, sanoat korxonalariga “oyoqqa turishi” uchun koʻplab yengillik va imtiyozlar berilgan boʻlsa-da, ayrimlari atrof-muhitni himoya qilish haqida oʻylab ham koʻrmayotgani, aksariyat hollarda qurilish obyektlari va loyihalari ekologik ekspertizadan oʻtkazilmasdan amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
Maʼlumot uchun, 2020-yildan buyon hududlarda 22 mingta yangi sanoat korxonasi ishga tushdi, bu davrda qariyb 250 mingta yangi uy-joylar qurildi. Bugungi kunda sanoat korxonalari va avtomobillardan atmosferaga yiliga 2 million tonnadan ziyod ifloslantiruvchi moddalar chiqmoqda. Ayniqsa, poytaxtda, Olmaliq, Nurafshon, Ohangaron, Angren, Bekobod va Quvasoy shaharlarida havodagi ifloslantiruvchi moddalar miqdori boshqa hududlarga nisbatan ancha koʻp.
Davlatimiz rahbari tomonidan yuqoridagi holatlarni inobatga olgan holda ekologik vaziyatni yaxshilash borasida qator topshiriqlar berildi. Jumladan:
— 1-apreldan boshlab har bir hududning havo, suv va atrof muhitni ifloslanish darajasiga qarab tuziladigan reytingi joriy qilinadi;
— joylarda ekologik vaziyatni yaxshilash boʻyicha har bir tuman va shaharning “master-reja”si ishlab chiqiladi;
— yil yakunida hudud va tarmoqlarning ekologik reytingi va ekologik pasporti eʼlon qilib boriladi. Hokimlar aholini natijalardan xabardor qilib boradi;
— Toshkent va Nukus shaharlari, viloyat markazlari hamda sanoatlashgan 20 ta tumanda avtomatik havo monitoringi stansiyalari oʻrnatiladi;
— yil yakuniga qadar 112 ta yirik sanoat korxonasi va barcha sement ishlab chiqaruvchilarda zamonaviy chang-gaz tozalash uskunalari oʻrnatilib, eskilari almashtiriladi. Shuningdek, havoga chang tashlash darajasi yuqori boʻlgan korxonalarda filtrlar yangilanadi.
Bundan tashqari, “yashil belbogʻ”lar yaratishga alohida eʼtibor qaratiladi. Xususan:
— yirik qurilish materiallari, energetika, metallurgiya korxonalari tomonidan 5 gektardan “yashil belbogʻ” yaratilib, jami 10 million tup daraxt ekiladi;
— qurilish korxonalari ham ijtimoiy masʼuliyatni his qilgan holda, Toshkentda “yashil belbogʻlar” tashkil qiladi;
— “noqonuniy kesilgan har bir daraxt oʻrniga 100 ta koʻchat ekish” tizimi joriy qilinadi;
— Ohangarondagi 23 gektar va Yangiyoʻldagi 37 gektarda joylashgan sobiq chiqindi poligonlari hududida “yashil bogʻlar” tashkil qilish boshlanadi;
— kelgusi besh yil davomida Toshkent shahri va unga tutash Toshkent viloyati tumanlarini toʻliq yashillik bilan qoplashni nazarda tutuvchi kamida 3 ming gektar “yashil belbogʻ” va 200 gektar “yashil bogʻlar” tashkil qilinadi.
Shu bilan birga, suvga zararli tashlanmalarni oqizayotgan va oʻzidan zararli chiqindilarni koʻp chiqarayotgan korxonalar bilan ishlash boʻyicha alohida dastur amalga oshiriladi.
Qolaversa, atmosfera havosiga tashlanmalar tashlanishining oldini olish maqsadida:
— Poytaxt koʻchalarida atmosfera havosining sifat koʻrsatkichini doimiy eʼlon qilib boradigan tablo va monitorlar oʻrnatiladi;
— Poytaxtda ogʻir yuk mashinalari, 10 yildan oshgan avtomobillar hamda “Yevro-4”dan past yonilgʻidan foydalanishning ekologiyaga taʼsirini kamaytirish boʻyicha aniq mexanizmlar ishlab chiqiladi;
—2025-yildan Ai-80 markali benzindan voz kechish masalasi uzil-kesil hal qilinadi.
Taʼkidlash joizki, Davlatimiz rahbarining Xitoyga tashrifi davomida Xitoy Xalq Respublikasi Hukumati bilan atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi. Eng muhim natijalardan biri elektromobillar ishlab chiqarishni 500 mingtaga yetkazish borasida kelishuvga erishilgani bo‘ldi.
Yigʻilishda yoʻllardagi tirbandliklar ham havoning tozaligiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgani taʼkidlandi. Shu sababli jamoat transportini rivojlantirish borasidagi ishlar yanada jadallashtirilishi belgilab olindi. Xususan, endilikda avtobuslar xarid qilishda ularning yoʻlovchi sigʻimiga koʻproq eʼtibor qaratish, metro vagonlari sonini oshirish boʻyicha amaliy choralarni tezlashtirish lozimligi qayd etildi. Shuningdek, "Yashil energetika”ni qoʻllab-quvvatlash, ekologik muammolarning oldini olish va zararli oqibatlarni kamaytirish maqsadida aholining elektromobillarga oʻtishini ragʻbatlantirish tizimi joriy qilinadi.
Taʼkidlash joizki, davlatimiz rahbari tomonidan soʻnggi yillarda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi sohalarida qator samarali chora-tadbirlar amalga oshirildi. Xususan, chiqindilarning ekologiyaga salbiy taʼsirini kamaytirish, ekologik turizmni rivojlantirish, qum-shagʻal materiallarini qazib olishni toʻxtatish, aholi va ekologiya uchun xavfsiz transport tizimini takomillashtirish va boshqa sohalarga oid qaror hamda farmonlari qabul qilindi. Bu izchil islohotlar yurtimiz ekologiyasini asrashda muhim ahamiyat kasb etishi shubhasiz

Президент Узбекистана поставил важные задачи по улучшению экологии
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное приоритетным работам в сферах строительства, жилищного-комунального хозяйства, транспорта и экологии. На встрече также были проанализированы актуальные вопросы в сфере экологии.
В частности, было отмечено, что на некоторых предприятиях регионов имеется пылегазоочистное оборудование, находящееся в эксплуатации более 10 лет. Также критиковалось то, что несмотря на то, что промышленным предприятиям было предоставлено множество стимулирующих льгот, некоторые из них даже не задумваются о защите окружающей среды. Было отмечено, что в большинстве случаев строительные объекты и проекты реализуются без экологической экспертизы.
Для информации, с 2020 года в регионах запущено 22 тысячи новых промышленных предприятий, за этот период построено почти 250 тысяч новых объектов жилья. Сегодня в атмосферу от промышленных предприятий и автомобилей выбрасывается более 2 миллионов тонн загрязняющих веществ. Наиболее всего в столице, городах Алмалык, Нурафшан, Ахангаран, Ангрен, Бекабад и Кувасай количество загрязняющих веществ в воздухе значительно выше, чем в других регионах.
Учитывая вышеизложенные обстоятельства, глава нашего государства дал ряд поручений по улучшению экологической ситуации. В том числ:
— С 1 апреля будет введен рейтинг каждого региона по уровню загрязнения воздуха, воды и окружающей среды;
— Для  каждого района и города будет разработан «генеральный план» по улучшению местной экологической ситуации;
— По итогам года будут объявляться экологический рейтинг и экологический паспорт регионов. Хокимы будут информировать население о результатах;
— В Ташкенте, Нукусе, областных центрах и 20 промышленных районах будут установлены автоматические станции мониторинга атмосферного воздуха;
— До конца года 112 крупных промышленных предприятий и все производители цемента установят современное пылегазоочистное оборудование. Также на предприятиях с высоким уровнем выбросов пыли в воздух будут обновлены фильтры.
Кроме того, особое внимание уделяется созданию «зеленых поясов». В частности:
— крупные предприятия строительных материалов, энергетики и металлургии создадут «зеленый пояс» площадью 5 гектаров, всего будет посажено 10 миллионов деревьев;
— строительные предприятия в рамках социальной ответственности организуют «зеленые пояса» в Ташкенте;
— будет введена система «посадки 100 саженцев за каждое незаконно срубленное дерево»;
— на территории бывших свалок мусора, расположенных на 23 га в Ахангаране и 37 га в Янгиюле начнется создание «зеленых садов»;
– в течение следующих пяти лет будет создано не менее 3 тысяч гектаров «зеленого пояса» и 200 гектаров «зеленых парков» на территории Ташкента и соседних районов Ташкентской области.
При этом будет реализована отдельная программа по работе с предприятиями, сбрасывающими вредные отходы в воду и окружающую среду.
Кроме того, в целях предотвращения выбросов в атмосферу:
— На улицах столицы будут установлены вывески и мониторы, предоставляющие данные качества воздуха;
— В столице будут разработаны конкретные механизмы по снижению воздействия на окружающую среду большегрузных автомобилей, автомобилей старше 10 лет, использования топлива ниже стандарта «Евро-4»;
— С 2025 года в республике откажутся от бензина марки Аи-80.
Отметим, в ходе визита главы государства в Китай было подписано соглашение о сотрудничестве в области охраны окружающей среды с правительством Китайской Народной Республики. По итогу была достигнута договоренность об увеличении производства электромобилей до 500 тысяч.
На совещании было отмечено, что пробки на дорогах негативно влияют на качество воздуха. Поэтому было решено ускорить развитие общественного транспорта. В частности, было отмечено, что теперь при покупке автобусов необходимо уделять больше внимания их пассажировместимости, ускорить практические меры по увеличению количества вагонов метрополитена. Также, в целях поддержки «зеленой энергетики», предотвращения экологических проблем и снижения вредных последствий будет внедрена система стимулирования населения к переходу на электромобили.
Следует отметить, что за последние годы главой нашего государства реализован ряд эффективных мер в сфере экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. В частности, приняты решения и постановления о снижении негативного воздействия отходов на окружающую среду, развитии экологического туризма, прекращении добычи песчано-гравийной смеси, совершенствовании безопасной транспортной системы для населения и окружающей среды и др. Безусловно, эти последовательные реформы будут иметь большое значение для защиты экологии нашей страны.