25-yanvar kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi binosida Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar (MFY) boshqarmasi boshlig‘i Zokir Rahimov, BMT Taraqqiyot dasturining atrof-muhit va iqlim bo‘yicha klasteri rahbari Bahodir Paluaniyazov, Orolbo‘yi suvli-botqoqli hududlarni boshqarish loyihasi rahbari Akmal Ismatov va boshqalar ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda “Orol dengizi havzasi landshaftining tanazzul yerlarida barqaror hayotni taʼminlashni qoʻllab-quvvatlaydigan asos sifatida koʻllar, suv-botqoq yerlar va qirgʻoqboʻyi hududlarni saqlash hamda boshqarish” qoʻshma loyihasi doirasida qilinayotgan ishlar yuzasidan muzokaralar olib borildi. Shuningdek, “Janubiy Ustyurt” va “Markaziy Qizilqum” milliy tabiat bog‘lariga ikkita yo‘ltanlamas avtomobil topshirildi. Loyiha Ekologiya vazirligi, BMT Taraqqiyot dasturi va Global ekologik fond (GEF) bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Tadbirda loyihaning asosiy maqsad va vazifalariga toʻxtalib oʻtildi.
“4 yil davomida amalga oshiriladigan mazkur loyiha muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni kengaytirish, suvli-botqoqli yerlarni saqlashga qaratilgan. Loyiha doirasida muhofaza hududlari monitoringi markazini ochish ham koʻzda tutilgan”, — dedi Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar boshqarmasi boshligʻi Zokir Rahimov.
O‘z navbatida Akmal Ismatov METHlarda ilmiy tadqiqotlar sonini oshirish muhim ekanligini taʼkidladi.
“Loyihaning asosiy maqsadi Muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni samarali boshqarish, Quyi Amudaryo va Orol dengizi havzalarida ekotizimlarning barqarorligi va yashab qolishi uchun shart-sharoitlar yaxshilashdir, — dedi u. — Yoʻltanlamas avtomobillar va boshqa texnika vositalari esa qoʻriqxonalardagi yilmiy ishlarni kuchaytirishga, mehnat sharoitlarini yanada yaxshilashga xizmat qiladi”.
Maʼlumot uchun, loyiha doirasida 2023-2026-yillar davomida umumiy maydoni 3 million gektardan ortiq boʻlgan beshta yangi muhofaza etiladigan tabiiy hududlar: “Janubiy Ustyurt”, “Orolboʻyi”, “Markaziy Qizilqum” milliy tabiat bogʻlari, “Sudochye-Akpetki”, “Borsakelmas” buyurtma qoʻriqxonalarini mustahkamlash va rivojlantirish boʻyicha bosqichma-bosqich chora-tadbirlar amalga oshiriladi.

Двум национальным природным паркам переданы внедорожники
25 января в здании Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась встреча с участием руководителя Департамента охраняемых природных территорий (ОПТ) Зокира Рахимова, руководителя кластера Программы развития ООН по Окружающей среде и климату Бахадура Палуаниязова, руководителя проекта Aral wetlands Акмаля Исматова и других.
В ходе встречи состоялись переговоры о ходе проекта «Сохранение и управление озерами, водно-болотными угодьями и прибрежными коридорами как основа устойчивого и нейтрального к деградации земель ландшафта бассейна Аральского моря, поддерживающего устойчивое жизнеобеспечение», в рамках которого двум национальным природным паркам «Южный Устюрт» и «Центральный Кызылкум» были переданы два внедорожника.  Проект реализуется совместно с Министерством экологии, ПРООН и Глобальным экологическим фондом (GEF).
На мероприятии были обсуждены основные цели и задачи проекта.
«Этот проект, реализуемый в течение 4-х лет, рассчитан на расширение охраняемых природных территорий, сохранение ветланда и водно-болотных угодий. В рамках проекта также планируется открытие Центра мониторинга ОПТ», – рассказал руководитель Департамента охраняемых природных территорий Зокир Рахимов.
В свою очередь Акмаль Исматов подчеркнул, что важно увеличить количество научных исследований в сфере ОПТ.
«Основная цель проекта - эффективное управление охраняемыми природными территориями, улучшение условий для устойчивости и выживания экосистем в бассейнах Нижней Амударьи и Аральского моря, – рассказал А.Исматов. – Внедорожники и другие транспортные средства служат усилению ежегодных работ в ОПТ и улучшению условий труда», – добавил он.
Для информации: В течение 2023-2026 годов поэтапно реализуются шаги по укреплению и развитию пяти новых охраняемых природных территорий: национальные природные парки «Южный Устюрт», «Приаралье», «Центральный Кызылкум», заказники «Судочье-Акпетки», «Барсакелмес», общей площадью более 3 млн га.