Ijtimoiy tarmoqlarda 17-yanvardagi 14-sonli Prezident Farmoniga asosan 2024-yil 1-maydan boshlab bir necha daryo o‘zanlarida noruda materiallarni qazib olishga joriy etilgan muddatsiz moratoriy qizg‘in muhokama qilinmoqda.
Shu bilan birga, ijtimoiy tarmoqlarda E-AUKSION elektron savdo platformasi orqali qum-shag‘al aralashmasini qazib olishga ruxsatnoma berilayotgani ham tanqid qilinmoqda.  Ekologiya vazirligi ushbu muhokamalar yuzasidan quyidagilarni ma'lum qiladi:
2024-yil 1-maydan boshlab eng og‘ir ekologik vaziyatda bo‘lgan Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surxondaryo daryolari hududida qum va shag‘al qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy etildi. Moratoriy davrida ushbu daryolar oʻzanlarida qum va shagʻal qazib olishga ruxsatnomalar berilmaydi!
Mazkur hududlarda qum-shag‘al aralashmasini noqonuniy qazib, moratoriyni buzgan shaxslarga nisbatan tabiatga yetkazilgan zarar miqdori 10 baravarga oshirilgan holda qo‘llaniladi, shuningdek, ushbu qoidabuzarlikni sodir etishda foydalanilgan texnika musodara qilinadi.
E-AUKSION elektron savdo platformasi orqali qum-shag'al materiallarini qazib olishga ruxsatnomalar berishga kelsak, ushbu amaliyot faqat moratoriy joriy etilmagan hududlarda qo‘llaniladi. Shu bilan birga, daryolar o‘rniga muqobil tog‘li va tog‘ oldi hududlarida joylashgan alternativ kon uchastkalarida qum-shag‘al qazib olish ishlari tashkil etiladi.
Ta’kidlash joizki, keyingi yillarda respublikada qurilish ko‘lamining kengayishi natijasida qum-shag‘al aralashmasini qazib olishga ehtiyoj keskin oshdi. Biroq ko‘pchilik bu ehtiyojni qondirish uchun ertangi kunni o‘ylamay, daryo o‘zanlaridan qonunga xilof ravishda katta miqdorda qum-shag‘al qazib olib, atrof-muhitga tuzatib bo‘lmas zarar yetkaza boshladi.
Jumladan, 2023-yilda noqonuniy ravishda qum-shag‘al qazib olish bilan bog‘liq 303 ta holatda 68 milliard so‘m jarima qo‘llanilgan. Ushbu holatlarning 42 tasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Daryo o‘zanlarida 1-1,5 metrgacha chuqurlikda qum va shag‘al qazishga ruxsat berilgan bo‘lsa-da, 10 metr chuqurlikda qazilishi natijasida daryo o‘zani kengligi 400 metrgacha kengayib ketish holatlari kuzatilgan.

В социальных сетях активно обсуждается вводимый с 1 мая 2024 года бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов в нескольких руслах рек в соответствии с Указом Президента №УП-14 от 17 января.
При этом критике в социальных сетях подвергается факт выдачи разрешения на добычу песчано-гравийной смеси через электронную торговую площадку E-AUKSION, в связи с чем Министерство экологии сообщает следующее.
С 1 мая 2024 года вводится бессрочный мораторий на добычу песка и гравия в руслах рек Чирчик, Санзар, Зерафшан, Нарын, Кашкадарья и Сурхандарья, попавших в наиболее тяжелое экологическое состояние.
В период моратория разрешения на добычу песка и гравия в руслах этих рек не выдаются!
К нарушителям моратория, незаконно добывающим песчано-гравийную смесь на этих территориях будет применено административное взыскание в 10-кратном размере, а также конфискация оборудования, использованного при совершении данного нарушения.
Касательно выдачи разрешения на добычу нерудных материалов через электронную торговую площадку E-AUKSION, данная практика будет применена только на тех территориях, где мораторий не введен. При этом, работы по добыче песка и гравия будут организованы на альтернативных горных и предгорных участках взамен запрещаемых территорий.
Стоит отметить, за последние годы в результате расширения масштабов строительства в республике резко возросла потребность в добыче песчано-гравийной смеси. Однако, удовлетворяя этот запрос, многие люди стали наносить непоправимый ущерб окружающей среде незаконно добывая в большом количестве песок и гравий из русел рек, не задумываясь о будущем.
Так, в 2023 году в 303 случаях незаконной добычи песка и гравия были выписаны штрафы на сумму 68 млрд сумов. В 42 случаях из из них возбуждены уголовные дела. Несмотря на то, что допускается копать песок и гравий в руслах рек на глубине до 1-1,5 метров, известны случаи расширения русла реки до 400 метров в результате копания на глубине 10 метров.
Отметим, в настоящее время разрабатывается проект по реабилитации реки «Чирчик» с участием международных и местных ученых.