Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan belgilanmagan joylarga chiqindi tashlash bilan bog‘liq huquqbuzarliklarni bartaraf etish va atrof-muhitning ifloslanishiga qarshi kurash maqsadida bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, vazirlikning Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan butun respublika bo‘yicha onlayn kuzatuv kameralari o‘rnatilmoqda.
"2023-yilda Andijon, Namangan, Surxondaryo,Sirdaryo, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida kuzatuv kameralari faoliyati yo‘lga qo‘yildi, — dedi vazirlikning Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi bosh mutaxassisi Nazir Umarov. — Ayni damda bunday kameralar Samarqand viloyatida ham ishga tushirilmoqda. Qolaversa, respublikamizning boshqa hududlarida ham kameralar o‘rnatish rejalashtirilgan.
2023-yilda jami 200 ga yaqin kameralar o‘rnatilib, 6542 ta huquqbuzarlik aniqlangan va MJtKning 91-moddasi tegishli bandlariga asosan jarimalar qo‘llanilgan.
Ta'kidlash joizki, yaqin yillarda kameralar sonini 1000 taga yetkazish maqsad qilingan. Bu kameralar nafaqat belgilanmagan joyga chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi qonun buzilishi holatlarini ham aniqlaydi. Bu esa ekologik huquqbuzarliklarni tezda bartaraf etish va o‘z vaqtida chora ko‘rish imkonini beradi.

Более 6,5 тыс экологических нарушений выявили камеры онлайн-видеонаблюдения в 2023 году
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата реализует ряд мер по устранению нарушений, связанных со сбросом мусора в неположенных местах и борьбе с загрязнением окружающей среды.
В частности, Центральное управление диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства по всей республике устанавливает камеры онлайн-видеонаблюдения.
«В 2023 году Министерством экологии были установлены камеры видеонаблюдения в Андижанской, Наманганской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской областях и в городе Ташкенте, — сообщил главный специалист Центрального управления диспетчеризации и онлайн-мониторинга министерства Назир Умаров. — В настоящее время они устанавливаются в Самаркандской области и в других регионах нашей республики».
Всего в прошлом году было установлено около 200 камер, благодаря которым выявили 6542 нарушения и наложены штрафы по соответствующей ст. 91 КоАО РУз.
Стоит отметить, что в ближайшие годы планируется увеличить количество устанавливаемых камер до 1000. Они фиксируют не только выброс мусора в неположенных местах, но и другие нарушения закона. Это дает возможность оперативно устранять экологические нарушения и своевременно принимать законные меры.