"Green University" faoliyatini rivojlantirish va targ‘ib qilish masalalari muhokama qilindi
Ekologiya vazirligida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti ("Green University") hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi vakillari o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Ekologiya vaziri A.Abduhakimov, vazir maslahatchisi S.Park, universitet rektori J.Salixov va rektorning o‘quv ishlari bo‘yicha maslahatchisi, professor X.Puran ishtirok etdi.
Uchrashuvda 2024-yil fevral oyida bakalavriat (taʼsis yili) va magistratura taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha birinchi oʻquv semestrini boshlashga tayyorgarlik koʻrayotgan "Green University"ni rivojlantirish va targʻib qilish boʻyicha kelgusidagi hamkorlik istiqbollariga e'tibor qaratildi.
Shuningdek, universitetning o‘quv bazasini tizimli rivojlantirish, jumladan, mavjud dasturlar va professor-o‘qituvchilar tarkibini, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va moddiy-texnik bazasini mustahkamlash sohasidagi qator muhim masalalar muhokama qilindi.
Rektor J.Salixov ta’lim komponentini ishlab chiqishda innovatsion yondashuv muhim ekanligini, bunda ta’lim sohasidagi xalqaro ekspertlar muhim rol o‘ynishini alohida ta’kidladi. Xususan, ekologiya sohasida olim va muhandis, britaniyalik professor Puran universitet uchun ilg‘or jahon tajribasiga asoslangan, milliy va mintaqaviy kontekstlarning o‘ziga xos xususiyatlarini o‘z ichiga olgan noyob akademik dasturlarni ishlab chiqdi.
Hozirgi kunda universitet ma'muriyati hamkorlik uchun Buyuk Britaniya, Yangi Zelandiya, AQSh va boshqa davlatlar xalqaro universitetlarining turli professorlarini faol jalb etmoqda.
Yig‘ilishda talabalarning chet tillarini akademik va ilmiy yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratgan holda o‘rganishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, universitet hududida kutubxona fondini shakllantirish orqali ochiq akademik resurslar ma'lumotlar bazasini rivojlantirish va mavjud akademik dasturlarni raqamlashtirish masalalari ham kun tartibidan o‘rin oldi.
O‘z navbatida, Ekologiya vaziri A.Abduhakimov qo‘shma tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash va ularni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun zarur resurslar bilan ta'minlashga tayyorligini bildirdi. Tomonlar ushbu hamkorlik atrof-muhit va iqlimshunoslik sohasida innovatsion yutuqlarga olib kelishi, shuningdek, sohada malakali mutaxassislar tayyorlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Shuningdek, rektor J.Solihov taklif etilgan yetakchi xorijiy ekspertlar ishtirokida turli dolzarb ekologik mavzularda “Yashil muloqot-2024” bepul va barcha uchun ochiq ma’ruzalar turkumini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Ma'lumot uchun, 2024-yil yanvar oyida ushbu turkum doirasida ikkita ma'ruza o'tkazish rejalashtirilgan edi, ulardan biri muvaffaqiyatli o'tkazildi.

Обсуждены вопросы развития и продвижения деятельности Green University
В Министерстве экологии состоялась двусторонняя встреча между представителями Центрально-Азиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) и Министерства экологии, окружающей среды и изменения климата. На встрече приняли участие министр экологии А.Абдухакимов, советник министра С.Парк, ректор университета Ж.Салихов и советник ректора по академическим вопросам, профессор Х.Пуран.
Тема встречи была сфокусирована на перспективах дальнейшего сотрудничества в развитии и продвижении Green University, который готовится к началу первого академического семестра с февраля 2024 года по программам бакалавриата (Foundation Year) и магистратуры.
В ходе встречи стороны рассмотрели ряд важных вопросов в области системного развития академической базы университета, включая существующие программы и профессорско-преподавательский состав, а также расширение международного сотрудничества и укрепление его материально-технической базы.
Ректор Ж.Салихов особо подчеркнул инновационный подход в разработке образовательного компонента, в процессе которого ключевую роль сыграли международные эксперты в сфере образования. В частности, Профессор Пуран из Великобритании, являющийся ученым и инженером в сфере экологии, разработал для университета уникальные академические программы, основанные на лучших мировых практиках и включающие в себя специфики национальных и региональных контекстов. В настоящее время администрация университета продолжает активно вовлекать различных профессоров международных университетов для сотрудничества из Великобритании, Новой Зеландии, США и т.д.
На встрече был детально обсужден план по созданию благоприятных условий для поддержки студентов в изучении иностранных языков с уклоном на академическую и научную составляющую, а также по разработке базы открытых академических ресурсов посредством формирования библиотечного фонда на территории университета и цифровизации доступных академических программ.
В свою очередь, министр экологии А.Абдухакимов выразил поддержку и готовность предоставить необходимые ресурсы для успешной реализации совместных инициатив. Стороны выразили уверенность в том, что данное сотрудничество приведет к инновационным достижениям в области изучения окружающей среды и климата, а также будет способствовать подготовке квалифицированных специалистов в сфере.
Ректор Ж. Салихов также упомянул инициативу по проведению серии бесплатных и открытых для всех желающих лекций «Зеленый Диалог 2024» по различным актуальным темам экологии с участием приглашенных передовых зарубежных экспертов. В январе 2024 года было запланировано провести две лекции из данной серии, одна из которых уже была успешно проведена.