Namanganda belgilanmagan joyga chiqindi tashlagan huquqbuzarga chora ko‘rildi
Namangan viloyati Namangan shahrida chiqindi tashlash bilan bog‘liq navbatdagi huquqbuzarlik sodir bo‘ldi. Holat Ekologiya vazirligi Dispetcherlik va onlayn monitoring markaziy boshqarmasi tomonidan o‘rnatilgan onlayn kuzatuv kameralariga muhrlandi.
O‘rganish natijasida fuqaro N. I. shahardagi "Lola" MFY hududida belgilanmagan joyga chiqindi tashlagani aniqlandi. Unga nisbatan MJtKning 91prim 1-moddasi 1-qismi bilan ma‘muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Huquqbuzarga BHMning bir barobari — 340 ming so‘m miqdorida jarima belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, ayni damda respublikamizning barcha hududlarida onlayn kuzatuv kameralari o‘rnatilmoqda. Bu kameralar nafaqat belgilanmagan joyga chiqindi tashlash, balki boshqa turdagi ekologik huquqbuzarliklarning ham oldini olishga imkon beradi.

В отношении нарушителя, сбросившего мусор в неположенном месте, приняты меры
Очередное правонарушение, связанное с незаконным сбросом мусора, произошло в городе Наманган одноимённой области. Ситуацию зафиксировали камеры онлайн-видеонаблюдения, установленные Центральным управлением диспетчеризации и онлайн-мониторинга Министерства экологии.
В результате исследования установлено, что мусор в неположенном месте на территории махалли «Лола»  сбросил гражданин Н.И., в отношении которого составлен административный протокол в соответствии с ч. 1 ст. 91 п. 1 АК РУз. На нарушителя наложен штраф в размере 340 тысяч сумов.
Напоминаем, в настоящее время во всех регионах республики устанавливаются камеры онлайн- видеонаблюдения, которые позволяют предотвращать не только незаконный сброс мусора, но и другие виды экологических нарушений.