Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahri, Yunusobod tumanida bir dona eman daraxtiga quruvchilar tomonidan shikast yetkazilayotgani haqida xabarlar tarqalgandi.
Toshkent shahar ekologiya boshqarmasi tomonidan oʻrganish ishlari olib borilganida “Max Processing” MCHJ mansabdor shaxslari tomonidan 1 dona eman daraxti tegishli agrotexnik talablarga amal qilinmasdan Toshkent viloyati Oʻrtachirchiq tumaniga koʻchirib oʻtqazilgani aniqlandi. Ayni damda mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan “Max Processing” MCHJ mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan JKning 198-moddasi 3-qismi va 229-moddasi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilgan.
Shuningdek, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirining tegishli buyrugʻiga asosan, Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 151-153-moddalariga koʻra Toshkent shahar ekologiya boshqarmasi boshligʻining faoliyatiga xizmat tekshiruvi tayinlandi va F. D. 2023-yilning 30-dekabridan 2024-yilning 1-fevraliga qadar ishdan chetlashtirildi.
Vazirning buyrugʻiga asosan, xizmat tekshiruvi davomida Toshkent shahar ekologiya boshqarmasining barcha tarkibiy boʻlinmalari rahbarlari, xodimlarining faoliyati hamda 2021–2023-yillar davomida boshqarma tomonidan davlat oʻrmon fondiga kirmaydigan yerlarda daraxtlar va butalarni kesishga berilgan ruxsatnomalarning qonuniyligi va asoslari oʻrganiladi.
Taʼkidlash joizki, poytaxtda moratoriy talablariga toʻliq rioya etilmayotganligi, aholi tomonidan daraxtlarning kesilishi borasida koʻplab eʼtirozlar bildirilayotganligi, qonunchilikka amal qilinmasdan daraxtlarni kesishga yoki koʻchirishga qayta-qayta ruxsatnoma berilayotganligi sababli Ekologiya vazirligi shu yilning 1-fevraliga qadar Toshkent shahar ekologiya boshqarmasi vakolatlarini cheklashiga toʻgʻri keldi.
Xususan, endi daraxtlarni kesish yoki koʻchirib oʻtqazishga ruxsatnoma berish faqatgina vazirlikning tegishli boshqarmasi bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.

Назначена служебная проверка по деятельности Ташкентского городского управления экологии
В социальных сетях распространилась информация о том, что строители повредили дуб в Юнусабадском районе города Ташкента.
При проведении исследования Управлением экологии города Ташкента было установлено, что дуб был пересажен в Уртачирчикском районе Ташкентской области должностными лицами ООО «Max Processing» без соблюдения соответствующих агротехнических требований. На данный момент прокуратурой города Ташкента возбуждено уголовное дело в отношении сотрудников организации и других лиц по статье 198, части 3 и статье 229 УК.
Кроме того, согласно соответствующему Приказу министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и статьям 151-153 Трудового кодекса Республики Узбекистан, в отношении руководителя Ташкентского городского управления экологии назначена служебная проверка, в связи с чем Ф. Д. отстранен от своей деятельности с 30 декабря 2023 года по 1 февраля 2024 года.
Согласно документу в ходе служебной проверки будет изучена деятельность руководителей и сотрудников всех структурных подразделений Ташкентского городского управления экологии, а также законность и обоснованность выданных Управлением разрешений на вырубку деревьев и кустарников на земельных участках, не включенных в государственный лесной фонд в период 2021-2023 гг.
Стоит отметить, Министерство экологии ограничило полномочия Ташкентского городского управления экологии до 1 февраля в связи с теми фактами, что в столице не в полной мере соблюдаются требования моратория; со стороны жителей поступает большое количество жалоб по поводу вырубки деревьев; разрешение на вырубку или пересадку деревьев неоднократно выдается без соблюдения закона. В частности, в настоящее время разрешение на вырубку или пересадку деревьев будет выдаваться только по согласованию с соответствующим ведомством Министерства.