Poytaxtimizdagi “Yangi O‘zbekiston” istirohat bog‘ida “Yangi nafas – ekiden” yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 31 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda vazirlik va idoralar, huquq-tartibot idoralari, oliy ta’lim muassasalari, xususiy tashkilotlarning yetti yuzga yaqin vakillari ishtirok etdi.
Marafonda jamoalar soni 100 nafarga yaqin bo‘lib, ular orasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining faol yoshlari va ko‘ngillilar jamoasi ham faol qatnashdi.
Ishtirokchilar erkaklar, ayollar, aralash estafeta va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha bellashdilar. Har bir bosqichda ular 3,18 km masofani bosib o'tishdi. Umumiy masofa 22,26 km ni tashkil etdi. Natijada erkaklar o‘rtasidagi marafonda Mudofaa vazirligi jamoasi, ayollar o‘rtasida "Radikteam" jamoasi, aralash estafetada esa "Z_Runteam" g‘olib deb topildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, shaxsiy transportdan foydalanmasdan yurish, shuningdek, atrof-muhitni muhofaza qilishdan iborat.

Здоровый образ жизни и экология: В Новом Узбекистане провели очередной марафон
В мероприятии, организованном по случаю 31-й годовщины Конституции Республики Узбекистан, приняли участие около 700 представителей министерств и ведомств, правоохранительных органов, высших учебных заведений, частных организаций и любителей бега.
Число команд в марафоне составило около 100, среди которых также активное участие приняла команда активной молодежи и волонтеров Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата. В соревнованиях
Участники соревновались в мужских, женских, смешанных эстафетах и других категориях. На каждом этапе они преодолевали по 3,18 км. Общая дистанция составила 22,26 км. По итогу победителями марафона среди мужчин стала – команда Министерства обороны, среди женщин – команда Radikteam, в смешанной эстафете – Z_Runteam.
Цель мероприятия – популяризация среди населения здорового образа жизни, ходьбы пешком без использования личного транспорта, а также сохранение окружающей среды.