Toshkent shahridagi “Tomosha” bolalar musiqali teatr-studiyasida “Yosh eko-qahramon" bolalar ekologik mukofotining birinchi tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, “ONA” jamoat fondi, “KORZINKA” va “Dafna” tashkilotlari ko‘magida “Qahramonlar vaqti” bolalar ekologik harakati loyihasi tomonidan tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, “Yosh eko-qahramon” – “Qahramonlar vaqti” bolalar eko-harakatining har yili beriladigan mukofoti bo‘lib, bolalar va ota-onalarda ekologik ong va madaniyatni shakllantirishga qaratilgan. Eko-harakatning doimiy faoliyati qatoriga foydali eko-ma'ruzalar, ko'ngilochar mashg'ulotlar, ta'lim, chiqindilarni yig'ish va saralashga qaratilgan "Clean games" o'yinlari, daraxt o'tqazish va boshqalar kiradi.
Tadbir doirasida yil davomida ushbu ekoharakat tadbirlarida faol ishtirok etib, tengdoshlari o‘rtasida ekologik odatlarni targ‘ib qilgan bolalarga ekologik pasport, maxsus nishonlar va 12 ta nominatsiya bo‘yicha g'oliblarga sovg'alar topshirildi. Nomzodlar orasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, Toshkent, Qashqadaryo, Buxoro, Sirdaryo, Andijon, Farg‘ona, Jizzax va Surxondaryo viloyatlaridan ikki yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan ekoharakat faollari va kichik tabiat himoyachilari ham bor.
“Yosh avlodni tarbiyalash, ularda to‘g‘ri odat, munosabat va qadriyatlarni shakllantirish Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan eng muhim tashabbuslardan biridir. Biz uchun birinchi navbatda ongli avlodni voyaga yetkazishda ishtirok etish muhim, — dedi Ekologiya vaziri maslahatchisi Suna Park. — Asosiy o'zgarishlar bolalardan boshlanadi. Agar bolalar atrof-muhitga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishlari kerakligini o'rgansalar, demak, barcha islohotlarimiz va sa’y-harakatlarimizdan ko'zlangan maqsadimizga erishgan bo'lamiz”.
Tadbir dasturida “Tomosha” teatri bolalar ijodiy jamoalari ishtirokidagi ma’rifiy-ko‘ngilochar shou komponentlari, shuningdek, bolalar kitobi muallifi Madina Mo‘minovaning “Qahramonlar davri” bolalar eko-seriyasining uchinchi kitobi – “Anubis Maymunus va g'oyib bo'lgan hayvonlarning arvohlari" taqdimoti bo'lib o'tdi.
"Bugun yoshlarimizning ekologik bilimi va mas'uliyati ortib bormoqda. Ular atrof-muhitni chiqindilardan tozalashga qaratilgan "Clean games" o‘yinlari, plogging va boshqa tadbirlarda faol ishtirok etib kelishmoqda, — dedi Oʻzbekiston volontyorlari assotsiatsiyasi raisi Shirin Obidova. — Qolaversa, tabiatga befarq bo‘lmagan volontyor yoshlar safi ham ortib bormoqda. Keyingi yillarda ham eko-faol yoshlarimiz safini yanada kengaytirish va ekologik muammolarning bartaraf etishga doir turli tashabbuslarni amalga oshirish niyatidamiz".
Tadbir davomida o‘zbek estradasi yulduzlari Sevara Nazarxon va Sabina Mustayevaning chiqishlari, maktab yoshidagi bolalar orasidan tanlab olingan eko-faollar ishtirokida shou, “Eko-qahramon” pasporti va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlash marosimi o‘tkazildi.

В Ташкенте впервые наградили детской премией «Маленький эко-герой»
В Детском музыкальном театре-студии «Томоша» г. Ташкент прошла Первая церемония детской экологической премии «Маленький эко-герой». Мероприятие организовано проектом детского эко-движения «Время Героев» при поддержке Министерства экологии, окружающей среды и изменения климата, общественного фонда «ONA» совместно с организациями «KORZINKA» и «Dafna».
Для справки: «Маленький эко-герой» – это ежегодная премия детского эко-движения «Время героев», направленная на воспитание экологического самосознания и правильных привычек у детей и родителей. В числе постоянных активностей эко-движения – полезные эко-лекции, занимательные занятия апсайклингом, чтения, командные «Чистые игры» по сбору и сортировке мусора, посадка деревьев и др.
В рамках мероприятия дети, которые в течение года активно участвовали в мероприятиях данного эко-движения и продвигали эко-привычки среди своих сверстников, были награждены в 12 различных номинациях геройскими плащами и паспортами, а также памятными призами лучших эко-активистов. В числе номинантов активисты эко-движения и маленькие защитники природы от двух до 16 лет из Республики Каракалпакстан, г. Ташкента, Ташкентской, Кашкадарьинской, Бухарской, Сырдарьинской, Андижанской, Ферганской, Джизакской и Сурхандарьинской областей.
«Воспитание подрастающего поколения, формирование у них правильных привычек, взглядов и ценностей – это одна из самых важных инициатив, которые предпринимаются Министерством экологии. Для нас прежде всего важно участие в том, чтобы воспитать осознанное поколение, – рассказала советник министра экологии Суна Парк. — С детей начинаются главные изменения. Если дети будут знать, что нужно бережно относиться к окружающей среде, то тогда можно сказать, что все наши реформы и усилия не просто так».
Программа мероприятия включила в себя образовательные и развлекательные шоу-компоненты с участием детских творческих команд театра «Томоша», а также презентацию третьей книги автора книг для детей Мадины Муминовой детской эко-серии «Время героев» – «Анубис Маймунус и призраки исчезнувших животных».
«Сегодня экологические знания и ответственность нашей молодежи растут. Дети активно участвуют в «Чистых играх», плоггингах и других мероприятиях, которые организуются на очистку окружающей среды от мусора, — рассказала председатель Ассоциации волонтеров Узбекистан Ширин Обидова. — Также увеличивается число неравнодушных волонтеров. В ближайшие годы мы намерены и дальше расширять ряды нашей экоактивной молодежи и реализовывать различные инициативы по устранению экологических проблем».
В ходе мероприятия состоялись выступления звезд узбекской эстрады Севары Назархан и Сабины Мустаевой, а также церемония награждения эко-активистов, отобранных среди детей школьного возраста геройскими плащами, паспортами «Эко-герой» и памятными подарками.