Sudochye ko'llar tizimi rasman xalqaro ahamiyatga ega bo'lgan suv-botqoq yerlari nominatsiyasiga kiritildi
3155
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Sudochye ko‘llar tizimini Ramsar ro‘yxatiga xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suv-botqoq yerlari nominatsiyasiga kiritish bo‘yicha rasmiy hujjatlarni tayyorlash va taqdim etish bo‘yicha barcha ishlarni yakunladi. Obyekt ro‘yxatga 2522-raqam ostida kiritildi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston avvalroq Qoraqalpog‘iston Respublikasida joylashgan Sudochye ko‘llar tizimini xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suv-botqoq hududi deb e’lon qilgandi. Bugungi kunda chegaralari aniqlangan ko‘llar Ramsar konvensiyasining 2.1-moddasiga muvofiq rasmiy ravishda Xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suv-botqoq yerlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Ayni paytda respublikadagi xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan suv-botqoq yerlarning umumiy soni to‘rttaga yetdi va bu hududlarning maydoni bugungi kunda 674,4 ming gektarni tashkil etadi.
Taʼkidlash joizki, Konvensiya Kotibiyati xabarida roʻyxatga yangi obyektning kiritilishi Oʻzbekistonning dunyodagi eng muhim suv-botqoq yerlarini saqlash va ulardan barqaror foydalanishga qaratilgan Ramsar konvensiyasini amalga oshirishga sodiqligini koʻrsatishi alohida taʼkidlangan.
Hujjatdan maqsad global bioxilma-xillikni saqlash va inson hayotining barqaror rivojlanishi uchun muhim bo‘lgan suv-botqoq yerlarning xalqaro tarmog‘ini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Ma’lumot uchun, Sudochye 1960-yillarda dunyodagi to‘rtinchi yirik ko‘l hisoblangan Orol dengizining kichik qismi bo‘lib, joriy yilning may oyida ko‘llar tizimi O‘zbekistondagi xalqaro ahamiyatga ega bo‘lgan Ramsar suv-botqoq yerlari ro‘yxatiga kiritilgan 4-obyektga aylandi. Ro‘yxatga, shuningdek, yurtimizning Dengizkoʻl koʻli (2001), Arnasoy koʻllar tizimi (2008), Toʻdakoʻl va Quyimozor suv omborlari (2020) kirgan.

Систему озер Судочье официально включили в Номинацию водно-болотных угодий международного значения
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата завершены все работы по подготовке и направлению официальных документов о включении системы озер Судочье в Номинацию водно-болотных угодий международного значения Списка Рамсарской конвенции. Объект официально включен в Список под номером объекта 2522.
Для справки: ранее Узбекистан объявил систему озер Судочье, расположенную в Республике Каракалпакстан водно-болотным угодьем международного значения. Сегодня же озера с определенными границами официально включены в Список водно-болотных угодий международного значения в соответствии со статьей 2.1 Рамсарской конвенции.
В настоящее время общее количество водно-болотных угодий международного значения в республике достигло четырех, а площадь этих территорий теперь составляет 674 400 гектаров.
Стоит отметить, в сообщении Секретариата Конвенции подчеркнуто, что включение нового объекта в Список свидетельствует о приверженности Узбекистана реализации Рамсарской Конвенции, которая направлена на сохранение и устойчивое использование наиболее важных водно-болотных угодий в мире.
Цель документа – развитие и поддержание международной сети водно-болотных угодий, которая является важной для сохранения глобального биологического разнообразия и устойчивого развития жизни человека.
Для справки: Судочье было заливом Аральского моря, считавшееся в 1960-е годы четвертым по величине озером мира. В мае этого года система озер стало 4-м объектом Узбекистана, включенным в Список Рамсарских водно-болотных угодий международного значения. Ранее в него были включены озеро Денгизкуль (2001 год), Арнасайская система озёр (2008), Тудакульское и Куймазарское водохранилища (2020).