Yana uch hududda maishiy chiqindilar bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun yagona to‘lov tariflari tasdiqlandi
1763
Toshkent shahri, Buxoro hamda Namangan viloyatlarida ham maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun yagona to‘lov tariflari belgilandi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahri bo‘yicha aholi uchun 7500 so‘m hamda yuridik shaxslarga 1 tonna uchun (QQSsiz) 188 ming 808 so‘m va 1 m³ uchun (QQSsiz) 89 ming 977 so‘m to‘lov miqdori belgilandi. Buxoro viloyatida esa aholi uchun shaharlarda 1 kishiga oyiga 5000 so‘m, tumanlarda 4000 so‘m hamda yuridik shaxslarga 1 tonna uchun (QQSsiz) shaharlarda 186 ming so‘m, tumanlarda 160 ming so‘m va 1 m³ uchun (QQSsiz) shaharlarda 83 ming so‘m, tumanlarda 71 ming so‘m to‘lov miqdori maʼqullandi.
Namangan viloyati bo‘yicha aholi uchun 5000 so‘m hamda yuridik shaxslarga 1 m³ uchun (QQSsiz) 50 ming so‘m to‘lov miqdori belgilandi.
Ta'kidlash joizki, ushbu chora-tadbirlar davlatimiz rahbarining “Maishiy va qurilish chiqindilari bilan bog‘liq ishlarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda “Sanitar tozalash ishlarini tashkil etish va aholi punktlarida tozalikni taʼminlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorlari va Vazirlar Mahkamasining “Chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini ta'minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tashabbusiga ko‘ra Xalq deputatlari hududlar Kengashlarining tegishli sessiya qarorlari bilan belgilangan mazkur majburiy yagona tariflar sanitar tozalash korxonalari tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash, yangi ish o‘rinlari yaratilishini taʼminlashga xizmat qiladi.

Еще в трех регионах утверждены единые тарифы на оплату услуг по сбору и вывозу ТБО
В г.Ташкент, Бухарской и Наманганской областях установлены единые тарифы оплаты за предоставляемые услуги по сбору и вывозу твёрдых бытовых отходов (ТБО).
Согласно решению, установленные цены в Ташкенте для граждан и резидентов составляют – 7 500 сумов, для юридических лиц – 18 8808 сумов за 1 тонну (без НДС) и 89 977 сумов за 1 м³ (без НДС).
В Бухарской области ежемесячная сумма составляет – в городах 5000 сумов на человека, в районах – 4 000 сумов. Для юридических лиц – 186 000 сумов за тонну (без НДС) в городах, 160 000 сумов в районах, а также 83 000 сум за м³ (без НДС) в городах и 71 000 сумов в районах.
В Наманганской области размер оплаты установлен в размере 5 000 сумов для жителей и 50 000 сумов за 1 м³ (без НДС) для юридических лиц.
Стоит отметить, данные меры реализуются в соответствии с Постановлениями Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления деятельностью в сфере обращения с бытовыми и строительными отходами», «О дополнительных мерах по организации работ санитарной очистки и обеспечению чистоты в населенных пунктах», а также с решением Кабинета Министров «Об утверждении нормативно-правовых актов в области обращения с отходами».
Данные обязательные единые тарифы, установленные по инициативе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, согласно решениям региональных Советов народных депутатов, послужат повышению качества услуг, оказываемых санитарно-техническими предприятиями и обеспечат создание новых рабочих мест.