COP28: BAAdagi iqlim konferensiyasi doirasida O‘zbekiston bir qator davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni mustahkamladi
2402
10-dekabr kuni BAAda BMTning iqlim o'zgarishi bo'yicha eng yirik konferensiyasi (COP28) yakunlandi. Tadbirda 180 nafar davlat rahbari, 97 ming delegat, ekspertlar, kuzatuvchilar va iqlim faollari ishtirok etdi.
1-dekabr kuni "World Climate Action Summit" (WCAS) tadbirida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zga chiqib, yig‘ilganlar e’tiborini Orol fojiasi fonida Markaziy Osiyo va unga tutash hududlardagi iqlim o‘zgarishiga qaratdi. Yuqoridagilar natijasida Prezident dolzarb ekologik muammolar, jumladan, Markaziy Osiyoda havo haroratining koʻtarilishi, muzliklarning erishi, qum va chang boʻronlarining kuchayishi, suv tanqisligi, havoning ifloslanishi, bioxilma-xillikning qisqarishi va hokazolarni keltirib oʻtdi.
Davlatimiz rahbari iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda muammolarning umumiy yechimiga erishish uchun kelasi yili Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish va BMT Bosh Assambleyasining umumiy yondashuvlarini aks ettiruvchi maxsus rezolyutsiyani qabul qilishni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Anjumanda vazir Aziz Abduhakimov (delegatsiya rahbari) hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari ishtirok etdi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekistonning COP28 koʻrgazmasidagi ishtiroki doirasida Expo 2020 Dubai koʻrgazma markazining yashil va koʻk zonalarida ilk bor Milliy pavilyonlar tashkil etildi.
COP28 doirasida A.Abduhakimov qator tadbirlarda ishtirok etib, turli mamlakatlar vazirliklari, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar davomida vazir yetakchi ekologiya kompaniyalariga yangi bozor ochish, ularning ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi “yashil” va innovatsion yechimlarini taqdim etish, sinovdan o‘tkazish va kengaytirishni taklif qildi.
Jumladan: uch tomonlama sayyoraviy inqirozga qarshi kurashda mamlakatlarni birlashtirish boʻyicha yuqori darajadagi tadbirda ishtirok etdi, “Iqlim oʻzgarishi: Parij kelishuvi majburiyatlari va kelgusidagi ishlar” mavzusida Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasida muloqot, Markaziy Osiyo mintaqasi ekologiya vazirlari Oʻzbekistonda iqlim oʻzgarishi oʻzgarishlariga moslashish boʻyicha olib borilayotgan ishlar, “Togʻ ekotizimlari, muzliklar va ikonik turlarni saqlash boʻyicha iqlim harakati” mavzusidagi sessiya, Orol dengizi trast jamgʻarmasining Orolboʻyi mintaqasini yaratish boʻyicha taqdimoti iqlimga chidamli mintaqa, qum-chang bo‘ronlari manbalarini xaritalash va Markaziy Osiyoda xavflarni kamaytirish bo‘yicha munozaralar, Milliy moslashish rejasini (MMR) amalga oshirish bo‘yicha yuqori darajadagi tadbir, “O‘zbekistonning turizm salohiyati: barqarorlik, yashil kun tartibi va mamlakatlar bilan hamkorlik” forumi, “IHT mintaqasida resurslardan samarali foydalanish, barqaror rivojlanish va aylanma iqtisodiyotga o‘tishni tezlashtirish” mavzusidagi IHTga a’zo davlatlarning muloqoti va boshqalarda qatnashdi.
Bundan tashqari, A.Abduhakimov O‘zbekiston Respublikasi hukumati nomidan jahon kompaniyalarini yangi bozor ochish, ularning yechimlarini taqdim etish, sinovdan o‘tkazish va kengaytirishga taklif qildi.
Aytish joizki, O‘zbekiston COP28 ko‘rgazmasida ishtirok etish doirasida Dubaydagi ko‘rgazma markazining yashil va ko‘k zonalarida ilk bor Milliy pavilyonlarini taqdim etdi.
"Blue" zonadagi pavilyonda O'zbekistonning ekologik salohiyati, xususan, Prezidentimiz tashabbusi bilan yo'lga qo'yilgan va an'anaga aylangan "Yashil makon" loyihasi, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishlarini o'rganish universiteti ("Central Asian Green University") hamda Orol dengizi holati va uni ko'kalamzorlashtirish borasidagi ma'lumotlar o'rin olgan. "Green" zonadagi pavilyonda esa birinchi qavatda restoran, ikkinchi qavatda Prezidentimiz tomonidan "Yashil makon", biologik xilma-xillik, umuman, ekologiya sohasida qilinayotgan ishlar haqida ma'lumotlar, videoroliklar hamda yurtimizning turizm salohiyati namoyish qilingan.
Mintaqaviy pavilyonda Markaziy Osiyo davlatlarining “5 davlat – 1 mintaqa – 1 ovoz” umumiy ovozini targ‘ib qilish bo‘yicha faol ishlar olib borildi.
Tadbir doirasida respublikaning bir qator vazirlik va idoralari vakillari bilan birgalikda Orol inqirozi, iqlim migratsiyasi, ekologik ta’lim, etnoekologiya, ekojurnalistika, yashil iqtisodiyot, atrof-muhit qonuni, past uglerodli rivojlanish va yashil energiya, suv, yer va energiya aloqasi (WEFE nexus) masalalariga bag‘ishlangan 20 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirlarda turli mamlakatlardan 400 ga yaqin delegatlar, xalqaro ekspertlar va Nobel mukofoti laureatlari ishtirok etdi.
Shu bilan birga Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ), BMT, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi (YeIK), BMT Taraqqiyot dasturi (BMTTD), Global yashil o'sish instituti (GGGI) kabi xalqaro tashkilotlar bilan uchrashuvlar, davra suhbatlari va seminarlar tashkil etildi.
Bundan tashqari, yetakchi ekologik tashkilotlar va moliyaviy institutlari: Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB), Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi (IUCN), Biotuz qishloq xo'jaligi xalqaro markazi (ICBA) bilan hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
Anjuman doirasida Toshkentda Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqining (IUCN) birinchi Markaziy Osiyo bo‘limini ochish muhokama qilindi. Bundan tashqari, tadbir doirasida fanlararo tadqiqotlarni va Markaziy Osiyodagi mahalliy hamjamiyatlar bilan teng huquqli hamkorlikni yoʻlga qoʻyadigan hamda atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniy meros obyektlarini kengaytirishga xizmat qiladigan boʻlajak “Oʻzbekiston etnoekologik tadqiqotlar markazi” taqdimoti boʻlib oʻtdi.

10 декабря в ОАЭ завершила работу крупнейшая Конференция ООН по изменению климата (COP28). В мероприятии приняли участие 180 глав государств, 97 тыс. делегатов, экспертов, наблюдателей и климатических активистов.
1 декабря на открытии мероприятия World Climate Action Summit (WCAS) выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, обративший внимание присутствующих на изменение климата в Центральной Азии и сопредельных регионах на фоне Аральской трагедии. В следствие сказанного Президент привел несколько фактов острых экологических проблем, среди которых рост температуры воздуха в ЦА, таяние ледников, увеличение песчано-пыльных бурь (ППБ), дефицит воды, загрязнение воздуха, сокращение биоразнообразия и др.
Для достижения единого решения проблем в борьбе с изменением климата, глава нашего государства призвал поддержать проведение в следующем году Самаркандского международного климатического форума и принятие специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, отражающей общие подходы стран Центральной Азии.
В работе конференции принимал участие министр Азиз Абдухакимов (глава делегации) и эксперты из Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, а также причастные министерства и ведомства.
В рамках COP28 А.Абдухакимовым было принято участие в ряде мероприятий и проведены встречи с руководителями министерств различных стран, международных организаций и финансовых институтов. Среди них: участие в мероприятии высокого уровня по объединению стран в борьбе с тройным планетарным кризисом, диалог стран ЦА на тему: «Изменение климата: обязательства Парижского соглашения и предстоящая работа», ознакомление министров экологии Центральноазиатского региона с проводимыми работами в Узбекистане по адаптации к изменениям климата, сессия, посвященная «Климатическим действиям для сохранения горных экосистем, ледников и знаковых видов», презентация Трастового фонда Аральского моря по вопросам превращения Приаралья в климатоустойчивый регион, обсуждения по картированию источников ППБ и снижение рисков в Центральной Азии, мероприятие высокого уровня, посвященное реализации Национального адаптационного плана (НАП), форум «Туристический потенциал Узбекистана: стабильность, зелёная повестка и сотрудничество со странами Ближнего Востока», диалог стран-участников ОЭС на тему «Ускорения перехода к ресурсоэффективному, устойчивому развитию и экономике замкнутого цикла в регионе ОЭС» и др.
В ходе переговоров министр А.Абдухакимов пригласил ведущие природоохранные компании открыть новый рынок, представить, опробовать и масштабировать свои «зеленые» и инновационные решения в сфере экологии и охраны окружающей среды.
Стоит сказать, в рамках участия на COP28 Узбекистан впервые презентовал Национальные павильоны в зеленой и синей зоне Expo 2020 Dubai.
Также, при содействий партнеров по развитию был организован Центральноазиатский региональный павильон, с участием 5 стран Центрально Азии. В региональном павильоне были проведены активные работы по продвижению единого голоса стран Центральной Азии «5 стран – 1 регион – 1 голос».
В рамках мероприятия совместно с представителями ряда министерств и ведомств республики проведены более 20 сайд-ивентов, посвященных вопросам Аральского кризиса, климатической миграции, экологического образования, этноэкологии, экожурналистики, зеленой экономики, экологического права, низкоуглеродного развития и зеленой энергетики, взаимосвязи воды, земли и энергетики (WEFE nexus). В мероприятиях приняли участие около 400 делегатов из разных стран, международные эксперты и лауреаты Нобелевской премии.
Наряду с этим организованы встречи, круглые столы, семинары с такими международными организациями, как Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ), Европейская экономическая комиссия ООН (UNECE), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO), Программа развития ООН (UNDP), Глобальный институт зелёного роста (GGGI), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (OSCE), Международная организация по миграции (IOM).
Кроме того, обсуждены вопросы сотрудничества с ведущими природоохранными организациями и финансовыми институтами: Всемирным банком, Азиатским банком развития (ADB), Европейским банком реконструкции и развития (EBRD). Международный союз охраны природы (IUCN), Международный центр биосолевого земледелия (ICBA).
В рамках конференции достигнута договоренность по открытию первого Центральноазиатского филиала Международного союза охраны природы (МСОП) в Ташкенте.
Кроме того, в рамках мероприятия был презентован будущий «Центр этноэкологических исследований Узбекистана», который будет инициировать междисциплинарные исследования и равноправное сотрудничество с местными сообществами в Центральной Азии и будет способствовать охране окружающей среды, расширению культурного наследия и устойчивому развитию.