"Qizilqum" davlat qo'riqxonasi yovvoyi hayvonlarga qulaylik yaratish uchun muzdan tozalanmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi tasarruffidagi  "Qizilqum" davlat qo'riqxonasi hududi muzdan tozalanmoqda.  Maqsad qo‘riqxona yashaydigan yovvoyi hayvonlarning suv ichishlari uchun qulaylik yaratishdir.
Ta'kidlash joizki, "Qizilqum" qo‘riqxonasi hududida keskin kontinental iqlim hukmronlik qiladi. Havo harorati kuzda keskin pasayadi va qish barqaror uch oy davom etadi.
Ma'lumot uchun, qo‘riqxona hududida 36 tur sut emizuvchi, 266 tur qushlar, 29 tur sudralib yuruvchilar, 25 tur baliqlar sinfiga mansub jonzotlar uchraydi. 45 tur hayvon O‘zbekiston "Qizil kitobi"ga kiritilgan. Bug‘oro bug‘usi, jayron, qoraquloq va uzun ninali tipratikan kabi 20 tur noyob hayvonlar esa TMXI "Qizil ro‘yxati"dan ham joy olgan.

В целях улучшения условий для жизни диких животных, территорию Кызылкумского заповедника очищают от льда
2456
Территорию Кызылкумского государственного заповедника при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата очищают от льда. Целью является обеспечение питьевой водой диких животных, обитающих в заповеднике.
Стоит отметить, что на территории заповедной зоны преобладает резко-континентальный климат. Осенью температура резко падает, а зима длится три месяца.
Для справки: на территории заповедника обитают 36 видов млекопитающих, 266 видов птиц, 29 видов пресмыкающихся и 25 видов рыб. Также в заповеднике обитают 45 видов животных, занесенных в Красную книгу Узбекистана. 20 из них редкие виды, среди которых бухарский олень, джейран, каракал, длинноиглый ёж и другие.