WEFE nexus: O‘zbekiston tabiat resurslarini boshqarish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi faoliyat haqida ma’lumot taqdim etdi
10:53
2931
Dubayda “Suv, energiya, oziq-ovqat xavfsizligi va integratsiya” mavzusida panel sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir BAAda boʻlib oʻtgan BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida tashkil etildi.
Tadbirda Xalqaro suv xo‘jaligi institutining (IWMI) Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Dr. Mohsin Hafiz, BMT sanoatni rivojlantirish tashkiloti (UNIDO) raqamli transformatsiya va sun'iy intellekt bo'yicha katta maslahatchisi Ashraf Abushadi, Potsdam iqlim o‘zgarishini o‘rganish instituti (PIK) Iqlimga chidamlilik gidroklimatik xavflar ishchi guruhi rahbari Fred F. Hattermann, BMT Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) tabiiy resurslar bo'yicha mutaxassisi Evetta Zenina, Osiyo taraqqiyot banki (OTB) vakili Bekzod Jalilov, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Azim Nazarov, Ekologiya vazirligi huzuridagi Atrof-muhit va tabiatni muhofaza qilish texnologiyalari ilmiy-tadqiqot instituti direktori Baxtiyor Po‘latov va Qishloq xoʻjaligi fanlari doktori, akademik, Orol dengizini koʻkalamzorlashtirish boʻyicha loyiha rahbari Zinoviy Novitskiy ishtirok etdi.
Panel sessiyasi davomida “Markaziy Osiyo davlatlari iqlim o‘zgarishiga moslashish va yumshatish bo‘yicha o‘z siyosatini rejalashtirishga Nexus yondashuvini qanday kiritishi mumkin”, “Orol dengizi mintaqasida iqlim o‘zgarishiga moslashish uchun aqlli texnologiyalarni joriy etish”, “Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishi: namunalar va prognozlar”, “FAO: iqlim oʻzgarishining Markaziy Osiyo mintaqasida qishloq xoʻjaligi, suv resurslari va energetikaga taʼsiri” va boshqa mavzularda ma'ruzalar taqdim etildi.
Ta’kidlash joizki, tadbir turli mamlakatlarning o‘zaro bog‘liq manfaatlari muvofiqlashtirilgan sa’y-harakatlarni talab qiladigan mintaqada tabiiy resurslarni barqaror boshqarishning zamonaviy tizimlari ahamiyatiga bag‘ishlandi. Muhokamalar chogʻida Markaziy Osiyo davlatlarining milliy siyosatini integratsiyalash strategiyalari koʻrib chiqildi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad Markaziy Osiyoda “WEFE nexus”ning o‘zaro bog‘lanishi, shuningdek, transchegaraviy hamkorlik va bilim almashinuvini mustahkamlash masalalarini muhokama qilish edi.
Ma'lumot uchun, WEFE (water, energy, food and environment) ingliz tilidan tarjima qilinganda — suv, energiya, oziq-ovqat va atrof-muhit. "Nexus" so'zma-so'z "aloqa" degan ma'noni anglatadi. WEFE Nexus yondashuvini amalga oshirish muhim resurslar taqchilligi muammosini kamaytirishi mumkin.
Panel sessiyasi chog‘ida Markaziy Osiyo mamlakatlari transchegaraviy suv resurslarini boshqarish bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik borasida faol ish olib borayotgani ta’kidlandi. Bundan tashqari, respublikalar iqlim o'zgarishi sharoitida oziq-ovqat va energiya xavfsizligini mustahkamlash uchun qayta tiklanadigan energiya manbalari va barqaror qishloq xo'jaligi strategiyalarini ishlab chiqishda hamkorlik qilmoqda. Milliy strategiyalarni integratsiyalashtirgan holda, mintaqa bevosita inson va atrof-muhit farovonligini yaxshilashi hamda resurslar mojarolarini kamaytirishi mumkin.
Tadbir davomida ma’ruzachilar ushbu yo‘nalishdagi muvaffaqiyatli kampaniyalar haqida hikoya qildilar, shuningdek, “Qishloq xo‘jaligi innovatsiyalari va barqaror yer boshqaruvi orqali oziq-ovqat xavfsizligini oshirish”, “Ekologik xavflarni kamaytirish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini boshqarish” va “Barqaror rivojlanishga erishish uchun Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida transchegaraviy hamkorlik va integratsiyani mustahkamlash” kabi mavzularda muloqot uyushtirdilar.
Panel sessiyasi yakunida ishtirokchilarga O‘zbekistonning oziq-ovqat tizimi, yerdan foydalanishni tiklash va iqlim moslashuviga qo‘shgan hissasi haqida ma’lumot berildi. Mazkur tadbir iqlim oʻzgarishi, oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror yer boshqaruvi sohalarida yanada samarali strategiyalarni amalga oshirish uchun xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

WEFE nexus: Узбекистан представил информацию о деятельности в сфере управления природными ресурсами и охраны окружающей среды
3138
В Дубае прошла панельная сессия на тему «Водная, энергетическая, продовольственная безопасность и интеграция». Мероприятие состоялось в рамках 28-й Конференции ООН по изменению климата (COP28) в ОАЭ.
Спикерами мероприятия выступили региональный представитель Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Центральной Азии д-р Мохсин Хафиз, старший советник по цифровой трансформации и искусственному интеллекту Организации Объединённых Наций по промышленному развитию (UNIDO) Ашраф Абушади, руководитель рабочей группы по устойчивости к изменению климата Потсдамского института изучения климатических изменений (PIK) Фред Ф. Хаттерманн, эксперт по природным ресурсам Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Эветта Женина, представитель Азиатского банка развития (АБР) Бекзод Джалилов, первый заместитель министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Азим Назаров, директор НИИ окружающей среды и природоохранных технологий Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Бахтиёр Пулатов, д-р с/х наук, академик, руководитель проекта по озеленению Арала Зиновий Новицкий.
В рамках мероприятия спикеры представили свое видение на такие темы, как «Как страны Центральной Азии могут интегрировать подход Nexus в свое политическое планирование по адаптации и смягчению последствий изменения климата», «Внедрение умных технологий для адаптации к изменению климата в регионе Приаралья», «Изменение климата в Центральной Азии: закономерности и прогнозы», «ФАО: Влияние изменения климата на сельское хозяйство, водные ресурсы и энергетику в регионе Центральной Азии» и др.
Стоит отметить, сессия была посвящена роли современных систем устойчивого управления природными ресурсами в регионе, где взаимосвязанные интересы разных стран требуют скоординированных усилий. В ходе дискуссий были рассмотрены стратегии интеграции национальной политики стран Центральной Азии.
Целью мероприятия стало обсуждение взаимосвязи «WEFE nexus» в Центральной Азии, а также укрепление трансграничного сотрудничества и обмена знаниями.
Для информации: WEFE (water, energy, food and environment) в переводе с английского языка – вода, энергия, продовольствие и окружающая среда. Nexus же дословно означает «связь». Внедрение подхода WEFE Nexus может снизить проблему нехватки жизненно важного ресурса.
В ходе мероприятия было отмечено, что страны Центральной Азии активно работают над региональным сотрудничеством в управлении трансграничными водными ресурсами. Более того, республики сотрудничают в разработке возобновляемых источников энергии и устойчивых сельскохозяйственных стратегий для укрепления продовольственной и энергетической безопасности перед лицом изменения климата. Интегрируя национальные стратегии, регион может напрямую повысить благосостояние людей и окружающей среды, а также уменьшить конфликты за ресурсы.
В рамках сессии выступающими были презентованы истории успешных кампаний в этой сфере, а также организован диалог на темы «Повышение продовольственной безопасности посредством сельскохозяйственных инноваций и устойчивого землепользования», «Снижение экологических рисков и управление последствиями изменения климата» и «Укрепление приграничного сотрудничества и интеграции между странами Центральной Азии для достижения устойчивого развития».
По итогам мероприятия участники были проинформированы о вкладе Узбекистана в продовольственные системы, восстановление землепользования и адаптации к климату. Планируется, что участие в данной конференции будет способствовать укреплению сотрудничества с международными партнерами по развитию для реализации более эффективных стратегий в области изменения климата, продовольственной безопасности и устойчивого управления землепользованием.