OTB bilan O‘zbekiston uchun 2024–2028-yillarga mo‘ljallangan Hamkorlik strategiyasi muhokama qilindi
12:52
2444
Dubaydagi COP28 — BMT iqlim forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti Bosh direktori Yevgeniy Jukov bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun, OTB O‘zbekistonning rivojlanish yo‘lidagi eng yirik hamkorlaridan biridir. Bank yaqin 5 yil davomida O‘zbekistonga iqlim borasidagi islohotlar uchun 1 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston uchun 2024–2028-yillarga mo‘ljallangan Hamkorlik strategiyasi muhokama qilindi. Unga ko‘ra, bank kelgusi 5 yilda iqlim o'zgarishini qo'llab-quvvatlash uchun investitsiyalar kiritishni ustuvor yo'nalishlardan biri sifatida belgilaydi.
Shu bilan birga, OTB banki yurtimizda loyihalarni amalga oshirishda ko'p yillik tajribaga ega bo'lib, endilikda O'zbekistonda iqlimi va atrof muhitni muhofazasiga yunaltirilgan "yashil" loyihalarga investiciya ajratilishi tarafdori ekanligi alohida qayd etildi.

С АБР обсуждена Стратегия сотрудничества Узбекистана на 2024-2028 годы
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с генеральным директором Департамента Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития (АБР) Евгением Жуковым в рамках Климатического форума ООН COP28 в Дубае.
Для информации: АБР является одним из крупнейших партнеров Узбекистана по развитию. Банк планирует инвестировать 1 миллиард долларов в климатические реформы в Узбекистане в течение следующих 5 лет.
На встрече была обсуждена стратегия сотрудничества Узбекистана на 2024-2028 годы. По словам представителя АБР, банк направляет инвестиции в поддержку изменения климата в качестве одного из приоритетов на ближайшие 5 лет.
При этом было отмечено, что АБР имеет многолетний опыт реализации проектов в нашей стране и в настоящее время поддерживает инвестирование в «зелёные» проекты, направленные на защиту климата и окружающей среды в Узбекистане.