O‘rtachirchiqda noqonuniy baliq ovlagan huquqbuzar javobgarlikka tortildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, “Golden Fish Group” MCHJ qo‘riqlash xizmati hamda viloyat ekopatrul xodimlari tomonidan navbatdagi monitoring va nazorat tadbirlari tadbirlari o‘tkazildi.
O‘rtachirchiq tumanidagi "Tuyabo‘g‘iz" suv omborida bo‘lib o‘tgan reyd davomida noqonuniy ov qilish holatlari aniqlandi.  Xususan, fuqaro M. N. taqiqlangan ov quroli yordamida 87 ta tovon baliq, 1 ta zog‘ora baliq, 5 ta ilonbosh, 16 ta oqsila (sudak), jami 109 ta baliq ovlagan. Natijada tabiatga 15 million 503 ming so‘m zarar yetkazilgan.
Huquqbuzarga nisbatan MJtKning 90-moddasi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.  M. I. bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari — 3 million 300 ming so‘m (noyabr holatiga ko‘ra) miqdorida jarimaga tortildi. Huquqbuzar qilmishi uchun yetkazilgan zarar va belgilangan jarima — jami 18 million 803 ming so‘m to‘laydigan bo‘ldi.
Shuningdek, tadbir davomida baliq ovlovchilarga noqonuniy usullar va taqiqlangan qurollar bilan ov qilmaslik yuzasidan targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borildi.

За нелегальную рыбалку в Уртачирчикском районе назначена административная ответственность
Сотрудники Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, службы безопасности ООО «Голден Фиш Групп» и областного экопатруля провели очередные мониторинговые и контрольные мероприятия.
В ходе рейда на территории Туябугузского водохранилища (Ташморе) в Уртачирчикском районе выявлены случаи незаконной рыбалки. В частности, гражданином М. Н. с использованием запрещенного средства ловли (лески) поймано 109 рыб. Из них 87 карасей, 1 сазан, 5 змееголовых и 16 голов судака. В результате природе нанесен ущерб на сумму 15 миллионов 503 тысячи сумов.
В отношении нарушителя составлен административный протокол в соответствии с частью 1 статьи 90 АК. Нарушитель оштрафован на сумму в размере 10 БРВ – 3 миллиона 300 тысяч сумов (по состоянию на ноябрь). В общей сложности М.Н. выплатит 18 миллионов 803 тысячи сумов за данное нарушение.
Также в ходе мероприятия была проведена разъяснительная работа по незаконной рыбалке с использованием запрещенных методов и средств.