O‘zbekiston Respublikasining Davlat Konstitutsiyasi — mustaqillik, erkinlik, farovon kelajak ramzi
Xalqimizning manfaatlari va xohish-istaklarini inobatga olgan holda Bosh Qomusimizga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi. Xususan, ekologiyani asrash, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Konstitutsiyamizning 49-moddasida "Har kim qulay atrof-muhitga, uning holati to‘g‘risidagi ishonchli axborotga ega bo‘lish huquqiga ega" ekanligi qonunan mustahkamlab qo'yildi. Bu aholining ekologik madaniyatini yuksaltirishga, bilimi va ko'nikmalarini oshirishga, shuningdek, atrof-muhitga befarq bo'lmagan, fidoyi avlod shakllanishiga xizmat qiladi.
Qadrli yurtdoshlar! Barchangizni eng ezgu qadriyatlar ifodasi va farovon kelajak kafolati bo'lgan Konstitutsiyamizning 31 yilligi bilan samimiy muborakbod etamiz.

Конституция Республики Узбекистан – символ независимости, свободы и благополучного будущего
Учитывая интересы и желания узбекского народа в Конституцию Узбекистана были внесены изменения и дополнения. В частности, особое внимание в Основном Законе уделено вопросам экологического сохранения и защиты окружающей среды.
Статья 49 Конституции гласит: «Каждый имеет право на комфортную окружающую среду и достоверную информацию о ее состоянии». Она служит повышению экологической культуры населения, знаний и навыков, а также формированию преданного поколения, неравнодушного к окружающей среде..
Дорогие соотечественники! Искренне поздравляем Вас с 31-летием Государственной Конституции Республики Узбекистан – символа благородных ценностей и процветания узбекского народа!