Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligida 25-noyabr — Xalqaro ayollarga nisbatan zoʻravonlikka qarshi kurash kuni munosabati bilan “Zoʻravonlikka qarshi 16 kunlik” aksiyasi doirasida tadbir tashkil etildi.
Vazirlik, hududiy boshqarmalar, tizim tashkilotlari masʼullari va xotin-qizlar boshlangʻich tashkilot raislari ishtirok etgan tadbirda Oila va xotin-qizlar qoʻmitasi boshqarma boshligʻi Nodira Karimova mamlakatimizda keyingi yillarda ayollarga nisbatan zoʻravonlikka barham berish masalasiga alohida eʼtibor berilayotgani haqida soʻz yuritdi.
Tadbirda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini, gender tenglikni taʼminlash, oila, onalik va bolalikni himoya qilish, ayollar oʻrtasida tadbirkorlikni rivojlantirish, yangi ish oʻrinlari yaratish, mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash, ularga nisbatan tazyiq va zoʻravonliklarning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berildi.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar ayollarning bugungi jamiyatdagi oʻrni, oila munosabatlari, yosh qizlarni oilaga tayyorlash, ularning huquqlarini himoya qilish, ayollar jamiyatning faol aʼzosi ekanligi mavzulariga ham toʻxtalib oʻtdilar.

Повышению активности женщин уделяется особое внимание
По случаю Международного дня борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин, отмечаемого 25 ноября, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата организовано мероприятие в рамках проекта «16 дней против насилия».
В мероприятии, в котором приняли участие представители Министерства, региональных администраций, структурных подразделений и женских первичных организаций, глава Комитета семьи и женщин Нодира Каримова сообщила, что в республике большое внимание уделяется вопросу прекращения насилия в отношении.
На мероприятии была представлена подробная информация о проводимой работе в республике по обеспечению прав и интересов женщин, обеспечению гендерного равенства, защите семьи, материнства и детства, развитию предпринимательства среди женщин, созданию новых рабочих мест, улучшению условий труда и жизни, предотвращению преследования и насилия в отношении женского пола.
Выступившие на мероприятии затронули такие темы, как роль женщин в современном обществе, семейных отношениях, а также подготовку молодых девушек к жизни в семье, защиты их прав. Кроме того, было подчеркнуто, что женщины являются активными членами общества.